גם התלמידים מרעננה רוצים להגיע לחלל

בין המיצגים שהוצגו ביריד המדעים השנתי של אמי"ת - פטנט מצרי קדום, פיתרונות טכנולוגיים לאתגרים הלכתיים וגם חללית קטנה.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , א' בתמוז תשע"ד

תלמידי ביה"ס המדעי אמי"ת ע"ש שטראוס בכפר בתיה, רעננה, קיימו לאחרונה את יריד המדעים השנתי בהשתתפות מאות הורים, מורים ותלמידים.

ביריד, המסכם שנה של חקר מדעי, הציגו התלמידים עבודות מדעיות מרשימות. לתלמידי החטיבה הצעירים יותר ניתן חופש בבחירת הנושא המדעי אותו בקשו לחקור, ואילו תלמידי כתות ט התמקדו במציאת פתרונות טכנולוגיים חדשניים לבעיות הלכתיות או לבעלי מוגבלויות שונות.

היו בין העבודות שחזורים מרשימים של טכנולוגיות מהעבר, כגון בורג ארכימדס – פטנט מצרי קדום להשקיית משטחים חקלאיים הגבוהים ממקור המים, לצד דגמים עתידניים בהם נתנו התלמידים הצצה לעתיד- כגון דגם תחנת חלל הפועלת על כוח צנטריפוגלי והמאפשרת חיי אדם בחלל.

בלטה בתערוכה עבודתם יוצאת הדופן של תלמידי כתה ט' התאומים גור וכפיר מאיר , אשר שחזרו בגודל אמיתי את החללית spaceil אשר נבנתה על ידי צוות פיתוח חלל ישראלי במסגרת תחרות גוגל חלל ומיועדת לשיגור השנה לירח. האחים מאיר הציגו את עבודתם במרכז התערוכה, לצד עבודותיהם משנים קודמות- שחזור המעבורת של אילן רמון ז"ל ודגם מערכת שאיבת נפט ממונעת.

יום היריד היה הפנינג של יצירתיות וידע. בשעות הבוקר נבחנו התלמידים על ידי צוות המדעים של בית החינוך, שבחן כל צוות על המודל המדעי אותו יזם הן מבחינת הידע בנושא הנבחר והן מבחינת הדגם שנבנה.

בשעות הערב הצטרפו ההורים לסיור בתערוכת המיצגים המדעיים, ולמעמד בחירת העבודות המצטיינות. היריד נחתם בהרצאתו של פרופסור אביעזר נתן על שילוב הלכה ומדע.

הרב ערן שטראוס, מנהל ביה"ס המדעי אמי"ת: " התלמידים הפגינו יכולות וחשיבה מדעית מחוץ לקופסא, והוכיחו כי גם בגילם הצעיר הם מסוגלים להגיע להישגים יוצאי דופן. מטרתנו היא שהעולם הערכי יוביל את היצירה ,המדע והעשייה- אנו שואפים שתלמידינו יצמחו להיות המדענים של העתיד, מתוך שילוב של מצוינות ותרומה לקהילה ".

הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il