מחבלי דאעש בעיראק
מחבלי דאעש בעיראק רויטרס

האלוף במילואים יעקב עמידרור, לשעבר היועץ לביטחון לאומי של ראש הממשלה נתניהו, טען כי ישראל צריכה להיות מוכנה לסייע לשכנתה במזרח במאבק מול ארגון דאעש.

"אם ירדן תבקש סיוע במאבק מול ארגון דאעש, צריך לסייע לה" אמר עמידרור בראיון לגלי צה"ל, "אנחנו צריכים לסייע לירדן ככל שירצו, להתגבר על הבעיה אם תצוץ בגבולם המזרחי.. זה אינטרס לא רק של ירדן אלא גם של מדינת ישראל ולכן אפשר לפעול ביחד", ציין עמידרור.

האתר "דיילי ביסט" דיווח אתמול כי כי ישראל וארצות הברית יהיו מוכנות לסייע צבאית לירדן אם אנשי הארגון ינסו לתקוף אותה כפי שעשו במקומות אחרים במזרח התיכון בתקופה האחרונה. בימים האחרונים פרסמו אנשי הארגון הג'יהאדיסטי הצהרה לפיה הם כבר השתלטו על עיירה בדרום ירדן וקיים חשש כבד כי פעולות הארגון יגיעו בסופו של דבר לגבולות ישראל.

לפני כשבועיים הכחיש מוחמד אל-שלבי (אבו סייאף), מנהיג הזרם הסלפי הג'יהאדיסטי הירדני, את הדיווחים בדבר כוונה להקים בירדן שלוחה של ארגון "דאעש". שלבי ציין, כי ארגון "דאעש" אינו רואה כל יתרון בהרחבת זירת העימות לשטח ירדן, וכן חושש מפני גל מעצרים שיבצעו גורמי הביטחון הירדניים בקרב הפעילים המוסלמים הסלפים.

במערכת הביטחון הישראלית ערים מול ניסיונות הארגון לפלוש למדינות ערביות ולהשתלט עליהן. לערוץ 7 נודע כי ראש הממשלה קיים התייעצות ביטחונית מספר פעמים בעקבות פעילותו של הארגון במזרח התיכון.

בדיווחים בתקשורת נמסר, כי ארגון "דאעש" עושה שימוש בירדן כתחנת מעבר לשליחת לוחמים נשק לשלוחותיו בסוריה ובעיראק.

הארגון דאעש (ISIS‏) עלה לאחרונה לכותרות העיתונים בארה"ב ובכלל במזרח התיכון לאחר שהחל לפעול בשטחי עיראק וסוריה. מדובר בארגון טרור אסלאמי סוני בעל זיקה ישירה ועקיפה לארגון אל-קאעידה. הארגון נכון להיום נלחם בממשל העיראקי ומנסה להקים באזור שבשליטתו ח'ליפות אסלאמית עצמאית.

לפני שבועיים כאמור החלו מחבלי הארגון לבצע פעולות קשות ואכזריות ברחבי עיראק. מחבלי הארגון פעלו בכפרים שיעים והוציאו להורג "כופרים" בהם חיילים ואזרחים. על פי אחד הדיווחים הוציאו המחבלים הסונים להורג כ-190 בני אדם בשני אתרים שונים בתוך שלושה ימים.