סער: מרכולים בת"א בשבת - רק במתחמים מיוחדים

שר הפנים פסל חלקים מחוק העזר העירוני שקיבלה עיריית ת"א, אשר לפיהם יכולים היו להמשיך לפעול מרכולים גם ברחובות העיר.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , א' בתמוז תשע"ד

גדעון סער
גדעון סער
צילום: פלאש 90

שר הפנים, גדעון סער, פסל חלקים מחוק העזר העירוני שפרסמה עיריית תל אביב, ואשר נועדו לאפשר את המשך פעילותם של המרכולים שהיו פתוחים עד היום ברחובות העיר.

מנגד אישר השר את הסעיפים בחוק העזר העירוני החדש שמתירים פעילות עסקים במתחמים מיוחדים, ואת הסעיפים המתירים את פעולת חנויות הנוחות בתחנות הדלק.

בהחלטת השר סער נאמר, כי "לא נידונה במועצת העיר ולא הוסבר בדברי ההסבר כיצד הוחלט באלו רחובות ניתן יהיה לפתוח מרכולים ומה מאפיין רחובות אלה; כיצד הוחלט כמה מרכולים ניתן יהיה לפתוח בכל רחוב; מדוע ברחוב מסוים הותר לפתוח מרכול אחד בלבד ואילו ברחובות אחרים הותר לפתוח מספר גבוה יותר של מרכולים, בעוד שביתר הרחובות לא הותר כלל לפתוח מרכולים; לא הוסבר מדוע נקבע כי הכללים יחולו דווקא לגבי מרכולים ששטחם עד 800 מ"ר".

שר הפנים ציין, כי משמעות החוק שהוגש לו היא פרס לעבריינים, "אותם בעלי עסקים עבריינים שפעלו במשך שנים בניגוד לחוק ופתחו את עסקיהם בשבת, חרף האיסור לעשות כן, יקבלו כעת 'פרס' בדמות היתר רשמי לפתיחת עסקיהם בשבת, היתר שמקורו נובע מהפרת החוק על ידם בתקופה שקדמה לתיקון חוק העזר. וזאת, מבלי שהצורך הציבורי בכך (ואיזונו עם ערכים ומטרות ציבוריות אחרות) הובהר דיו".

בהחלטה ציין שר הפנים עוד, כי ההתנגשות בין הוראות חוק העזר לחוק שעות עבודה ומנוחה, יוצרת אפלייה בין בעלי עסקים קטנים ובין עסקים גדולים יותר שיכולים להרשות לעצמם להעסיק לא יהודים בימי המנוחה.

"הוראות חוק העזר המוצע פוגעות בשוויון ההזדמנויות המסחרי ומאפשרות תחרות בלתי הוגנת בין בעלי עסקים בעלי האמצעים ובין עסקים קטנים. הן מייצרות לחץ על בעלי העסקים הקטנים לפתוח את החנויות שלהם בשבת בניגוד לחוק, פוגעות ביום המנוחה שלהם ובזכותם לבלות עם משפחותיהם ביום המנוחה הכללי המשותף לכולם", הוסיף סער.

נציין כי לפני כחודש וחצי פנה שר הכלכלה נפתלי בנט במכתב לשר הפנים בבקשה שימנע מאישור חוק העזר. בנט אף נפגש בנושא עם השר סער.

במכתבו כתב בנט בין היתר, כי "סופה של הפעילות שתאושר כי תכפה גם על אלו שאינם מעוניינים לעבוד בשבת לפתוח את בתי העסק כדי לא להיכנס לפיגור עסקי מול מתחריהם. כך גם עלולים רבים לאבד את מקום עבודתם לטובת אלו היכולים על פי חוק להיות מועסקים ביום המנוחה השבועי, ואשר מטבע הדברים יועסקו בהמשך גם בשאר ימות השבוע".

בנט הוסיף, כי "אין לכחד כי גם צביונה של השבת בתל אביב, אשר נשמר עד כה בסטטוס קוו מרשים עומד בסכנה. אישור חוק העזר בתל אביב כעת, עלול לפרוץ את הסכר לעיריות אחרות שיבואו בעקבותיה. זהו מדרון חלקלק שעלול להוביל בסופו של יום להפיכתה של השבת ליום חולין נוסף חסר ייחוד וקדושה".