הפסטיבל הבינלאומי לתיאטרון ולסרטי בובות

'אלמלא'- המבוססת על ספרה של ניצולת השואה, 'המפוזר', תערוכת הבובות האהובות ועוד.

תגיות: פסטיבל
קובי פינקלר - ערוץ 7 , ד' בתמוז תשע"ד

תיאטרון בובות
תיאטרון בובות
אלון פיאט

הפסטיבל הבינלאומי לתיאטרון וסרטי בובות פותח את שעריו זו השנה ה-17 ובמשך 9 ימים יציע חוויה תיאטרלית לכל המשפחה בעשרות מופעים, הצגות, סרטים, תערוכות, סדנאות וחגיגה אמנותית יוצאת דופן.

הפסטיבל אשר יתקיים בתאריכים ה-17-26 ביולי במרכז לתיאטרון בובות בחולון יארח מופעי בכורה, עשרות בובנאים מובילים מהארץ ומהעולם, סרטים בינלאומיים ועשרות פעילויות למבוגרים וילדים המשלבות מופעים וטכניקות שונות של הפעלת בובות.

בין היתר יוצגו בפסטיבל, 'גריט'- הצגה המגיעה מסקוטלנד ומבוססת על זיכרונותיו של צלם באזורי סכסוך, 'יום הולדת שמח'- הצגה קומית מגרמניה בה בובת תינוק משתלטת על חייה של ליצנית, 'הדרך לעיו חרוד'- לפי ספרו של עמוס קינן בעיבוד לבובה, מצלמת קולנוע וחצי טון מלח , 'אלמלא'- המבוססת על ספרה של ניצולת השואה חווה ניסימוב, 'המפוזר' עיבוד שכולו קופסאות קרטון להמפוזר מכפר "אז"ר מאת לאה גולדברג, תערוכת הבובות האהובות של ערוץ הופ ובצידה סדנאות לעיצוב קונצונים מבצק סוכר, כנס 'הבובה ככלי טיפולי' ועוד עשרות הצגות, הצגות בכורה וסרטים לילדים ולמבוגרים.

הפסטיבל יציע גם מגוון פעילויות לכל המשפחה הפתוחות לקהל הרחב ללא תשלום ובמשך ימי הפסטיבל יהיה המוזיאון לתיאטרון בובות פתוח חינם לציבור.

אילן סביר, מנהלו האמנותי של הפסטיבל: "הפסטיבל הוא אחד האירועים המרכזיים של מרכז תיאטרון הבובות, הפועל כל השנה לקידום אמנות תיאטרון הבובות בישראל והנגשתה לקהל הרחב. הפסטיבל חושף ילדים ומבוגרים לאיכויות של אמנות זו, המשלבת אינספור השראות וטכניקות מאמנויות הבמה והמסך. מטרת הפסטיבל היא לחשוף את גווניה הרבים של אמנות תיאטרון הבובות, לשקף את המציאות הקיימת בתחום, אך גם להוות סמן ומוביל. כמידי שנה, שם הפסטיבל זרקור על מורכבותה של העשייה האמנותית בתחום, על הבמה ועל המסך, כמו גם בתחום המוזיאלי ובתחומי החינוך והטיפול; ובנוסף מקדם ונותן במה ליצירה ישראלית איכותית, על ידי תמיכה בהפקות מקור".

תערוכות- הכניסה חופשית:

המוזאון לאמנות תיאטרון הבובות- המוזאון מציע אוסף קבוע של מאות בובות תיאטרון ומסכות מסורתיות ועכשוויות, כמו גם תערוכות מתחלפות המוקדשות לסוגים מיוחדים של בובות או ליוצרים מתחום הבמה והמדיה המצולמת, מהארץ ומחו"ל.

צלליות תיאטרון מאינדונזיה, הודו וסין
תיאטרון הצלליות נמצא על הגבול שבין תיאטרון לקולנוע. המופע מתרחש, כמו בקולנוע, על גבי מסך. אולם בעוד שבקולנוע נעשה שימוש בסרט צילום כדי להטיל תמונות אור על המסך, בתיאטרון צלליות משתמשים בגופים אטומים או חצי אטומים המטילים על המסך את צילם. זהו מופע דו-ממדי. זאת “חולשתו“ של תיאטרון הצלליות אבל גם סוד הצלחתו וייחודו. תיאטרון הצלליות צמח והתפתח מתוך חולשה זו ומתוך המאמץ האמנותי לכפר עליה; נוצרו טכניקות ייצור מיוחדות שהעניקו עומק וצבע לצלליות, וטכניקות משחק והפעלה שהעלו לרמה וירטואוזית את השימוש במעברי אור וצל.

מפעיל הצלליות הוא גם שחקן, גם מפעיל-וירטואוז, גם משורר וגם איש טכניקה ופעלולים. את הכישורים הללו הוא מפגין ממקומו הצנוע מאחורי המסך, ללא מגע מיידי עם הקהל. אולם לב לבו של תיאטרון הצלליות היה ונשאר בובת הצללית - אותה דמות החוצצת בין מקור האור למסך, ואת צִלה המוטל רואה הקהל. במזרח הרחוק, התפתחו טכניקות ייצור הייחודיות במשך השנים לארצות שונות ואף למחוזות שונים של אותה ארץ. במערב, עם הזמן, הלכה והעמיקה ההיכרות עם תיאטרון הצלליות, יחד עם הבנת

המוזיאון פתוח בימי הפסטיבל  והוא  יתקיים במרכז תיאטרון הבובות- רחוב רמז 13 חולון.