מכשיר לאחר פיצוץ
מכשיר לאחר פיצוץ דוברות הוועדה לפניות הציבור

חברת סמסונג העולמית הודיעה היום (רביעי) בדיון שנערך בוועדה לפניות הציבור כי תקרא לכלל מחזיקי מכשירי טלפונים ניידים מסוג גלקסי 4S לבוא ולהחליף את הסוללות במכשיר מחשש שאלה יתנפחו.  

יו"ר הוועדה ח"כ עדי קול (יש עתיד) דוחחה במהלך הדיון באמצעות הטלפון עם פרופ' דורון אורבך ופרופ' יאיר עין עלי, מומחים עולמיים בתחום שערכו לבקשת חברת סקיילקס, יבואנית סמסונג בישראל בדיקה במכשירים וכתבו על כך חוות דעת.

פרופ' דורון אורבך אמר כי "חשוב להבין כי כאשר סוללה מתנפחת היא מסוכנת ויש להוציאה מהשוק מיד. חברת סמסונג מצאה שהיתה תקלה בקו היצור, אך למיטב ידיעתי יש מעקב של החברה על הסוללות הבעייתיות". 

פרופ' עין אלי הוסיף כי אומנם לא ביצע בדיקות מעבדה של הסוללות, אך מהבדיקות שעשה עולה כי "הסוללות מסוכנות, וכל סוללה שמתנפחת היא מסוכנת". פרופ' עין אלי הזכיר כי מועצת הצרכנות בקוריאה הכריחה בעבר את חברה סמסונג לאסוף סלולות מסוג סמסונג 3S". 

אילן בן דב ששימש עד לאחרונה כדירקטור ויו"ר חברת סקיילקס, אמר כי "אני מגיע אליכם היום לא כנציג החברה, ולמרות שהחברה הורתה לי לא להיות פה. אני נמצא כאן למרות שהחברה איימה עלי במפורש בעל פה ובכתב. אני נמצא פה כי זו חובתי כאדם, כאזרח כבעל חברה לשעבר, וכמי שבעצם ייסד את כל התחום של טלפונים סלולאריים של סמסונג בישראל.

"יש חוות דעת ברורות שאומרות שיש סכנה לחיי אדם", סיפר בן דב. ''לי יש מסמך שכתוב בו שסמסונג מודה שהייתה תקלה בפס הייצור. ניסיתי לקרוא לציבור להחליף את הסוללות אבל קיבלתי דרישה מסמסונג שלא לעשות את זה. בדו''ח שכתב פרופסור עין אלי כתוב במפורש כי יש סכנה לחיי אדם".

בן דב טען כי הפרופסורים שערכו את הבדיקה הוזהרו על ידי חברת סמסונג שלא לדבר על הממצאים שעלו בהן. 

בן דב אמר עוד כי "נפגשתי בקוריאה עם נשיא סמסונג וההבנה הייתה שאנחנו הולכים לעשות 'ריקול'. היכולת שלנו כיבואן היא מוגבלת ואנחנו צריכים את שיתוף הפעולה של היצרן. בעקבות הלחצים שהפעלתי הגיע צוות של מהנדסים מקוראיה לישראל במטרה לעשות 'ריקול' מסודר. כלומר לחבר מכשיר לסוללה למספר טלפון של לקוח. התחילו לדבר על תהליך של ריקול, אבל כל מי שעסק בנושא לא נמצא היום בחברה. פתאום הם שינו כיוון ואמרו רק ריקול שקט, כלומר אם באת עם סוללה נפוחה, נחליף לך".

במהלך דבריו הציג בן דוב סוללה ומכשיר לאחר פיצוץ ואמר "זה נראה כמו מוצר שמז"פ צריכים לעסוק בו".

לי סונג חוי, מנהל בכיר עסקי בסמסונג ישראל, סיפר כי "בתקופה מסוימת בייצור ספציפי היו לנו בעיות. מאוד חשובים לנו הלקוחות בישראל וטיפלנו בנושא במלוא הרגישות. בדקנו את הנושא עצמו עם מהנדסים במעבדות מובילות והלכנו לכל המפעילים. לפי בדיקות שלנו הסוללות המתנפחות נובעות ממכות חיצוניות או משימוש בסוללות מזויפות, ובכל מקרה אין קשר בין התנפחות הסוללות לפיצוץ"

ח"כ קול הבהירה כי "אנחנו לא יכולים לחייב אתכם אבל אנחנו מבקשים שתצא הודעה שתקרא לציבור להחליף את הסוללות לפני שיקרה משהו".

ג'ונג באם לי, מנהל בכיר עסקי בסמסונג ישראל, ביקש להסביר כי "אין תקלה שוטפת בסוללות המדוברות, אבל למען שיפור חווית המשתמש אנחנו מקבלים את בקשתכם ונפרסם באופן יזום באינטרנט פנייה ללקוחות ואף נשלח הודעות ס.מ.ס. למרות שאין סכנה לציבור ובמוצר אין פגם, אנחנו נספק סוללה חלופית ללא עלות וללא מגבלה של תקופת אחריות לנוחות לקוחותינו. אנחנו נבצע את זה באופן מיידי".

חברת הכנסת קול לא קיבלה את דבריו, ודרשה מסמסונג - "חשוב שהקריאה שלכם תצא לפני שהלקוחות יתקלו בבעיה. אתם חייבים לקרוא לכלל  המחזיקים במכשיר לבא ולהחליף את הסוללות. אתם טוענים שהסוללות אינן מסוכנות, אבל מחוות הדעת ששמענו כאן, הסכנה בהחלט קיימת, ואתם לא יכולים להתעלם מכך או לחכות שיקרה משהו לסוללה או למכשיר הטלפון הנייד". 

אנשי חברת סמסונג הסכימו לדרישתה של ח"כ קול, ויוציאו בימים הקרובים הודעה לכלל הלקוחות המחזיקים במכשיר מסוג גלקסי 4 S לבוא ולהחליף את הסוללות. 

לשאלת יו"ר הועדה האם חברת סקיילקס ערוכה למבצע החלפה של סוללת אמר אילן בן דב כי יש במלאי של החברה 50 אלף סוללות חדשות המוכנות להחלפה.

יו"ר הוועדה ח"כ עדי קול סיכמה את הדיון: "הגענו לפתרון לטווח הקצר אבל לטווח הארוך צריך להגן על הציבור באופן מונע. אני מבקשת ממשרד התקשורת להרחיב את הפיקוח ולדרוש דיווחים שוטפים באופן אקטיבי. אפשר להקל על בדיקת המוצרים מבלי לאבד את הפיקוח. כמו כן אני אפנה לשר הכלכלה על מנת שיבחן את האפשרות להכריז על התקן כרשמי".