חקירה פלילית נגד מסיתים ברשת

בעקבות פתיחת דף פייסבוק הקורא לנקום בערבים מערכת המשפט בוחנת אפשרות לנקוט בהליכים פליליים נגד המסיתים.

ישי קרוב , ד' בתמוז תשע"ד

חקירה פלילית נגד מסיתים ברשת-ערוץ 7
ציפי לבני בכנס הרצליה
ארז חרוד-עושים צילום

משרד המשפטים מסר הערב (רביעי) כי הוא יפתח בחקירה נגד המסיתים לאלימות ברשת.

הודעת המשרד הגיעה בעקבות דף פייסבוק שנפתח היום הקורא 'לעשות נקמה בערבים' ובעקבות תמונות וקריאות שהופצו ברשת ה'וואטסאפ'.

"בעקבות פרסום דברי הסתה חמורים ברשתות חברתיות, לרבות בפייסבוק, המעלים חשדות לביצוע עבירות של הסתה לאלימות ולהסתה לגזענות, ובכלל זה פרסומים הכוללים קריאות לפגיעה בחפים מפשע, לבקשת היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה לפתוח בחקירה בגין חשדות אלה, החליט ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה ניצב מני יצחקי כי החקירה תתנהל ביחידת הסייבר הארצית בלהב 433".

"הפרקליטות והמשטרה רואות בחומרה רבה הסתה שכזו, בין אם היא מכוונת כלפי יהודים ובין אם היא מכוונת כלפי ערבים, ועל כן ייפתחו חקירות פליליות בנושא זה".

שרת המשפטים, ציפי לבני, אמרה אחר הצהרים כי היא בוחנת את האפשרות להעמיד לדין מסיתים לרצח ברשתות החברתיות.

בראיון לגלי צה"ל אמרה לבני כי "כשנערים צעירים מצטלמים ליד שלטים של 'מוות לערבים', עליהם לשלם על כך את המחיר".

שר החקלאות, יאיר שמיר, אמר כי "יש לתפוס את בני העוולה שנטלו את חייהן של גיל-עד, אייל ונפתלי ולהענישם. יש לרדוף את שולחיהם אך את אלה יש לעשות מהראש. מהראש בלבד. כשם שרצח חייתי איננו מדיניות, כך גם הנקמה. התבטאויות השנאה האלימות והגורפות הן רוע שיש לעקור מן השורש - ללא הבדל דת, גזע או השקפה פוליטית. הן מכרסמות בנו ופוגעות בנו. יש לנקוט באפס סבלנות כלפי פורעי חוק המבקשים לקחת את החוק לידיהם, לזרוע פחד ולהפיץ שנאה לכל עבר".

"לפני פחות מיממה שלושה מבנינו נטמנו. התלהמות לא תחזיר אותם לחיים, אבל היא כן עלולה להחזיר אותנו אחורה".

עו"ד איתמר בן גביר אמר בתגובה "בוקר טוב שי ניצן. אחרי מאות דברי הסתה ברשת של ערבים ושמאלנים שקראו וקוראים לפגוע במתנחלים ותלונות נסגרו על ידי הפרקליטות בגלל חשיבות חופש הביטוי, נזכרו בפרקליטות לפתוח בחקירה רק בעקבות התעוררות הימין ברשת. הפרקליטות פועלת ממניעים גזעניים נגד יהודים".