הפיצוץ שהרג את השגריר הפלסטיני – תאונה

משטרת צ'כיה הודיעה כי החליטה לסגור את חקירת הפיצוץ שממנו נהרג השגריר הפלסטיני לפראג בתחילת השנה.

ניסן צור - ערוץ 7 , ו' בתמוז תשע"ד

בית שגריר הרש"פ בפראג
בית שגריר הרש"פ בפראג
רויטרס

משטרת צ'כיה החליטה לסגור את חקירת הפיצוץ בשגרירות פלסטין בפראג, בה נהרג השגריר הפלסטיני ג'מאל אל ג'מאל, לאחר שהחוקרים הגיעו למסקנה כי לא בוצע פשע או התנקשות מכוונת.

בהודעה שפירסמו דוברת משטרת צ'כיה אנדראה זולובה, ופרקליטת המדינה אינדרה ינצובה, הן מסרו על ההחלטה לסיים את החקירה.

על פי ההודעה, הפיצוץ שהתרחש בתחילת ינואר השנה וגרם למותו של השגריר הפלסטיני, אירע לאחר שחומר נפץ קטלני במיוחד מסוג סמטקס הוטמן בתוך ספר שהועבר לבנין השגרירות החדש בפראג. כאשר פתח השגריר הפלסטיני את הספר, אירע הפיצוץ שממנו הוא נהרג. למרות טענות בני משפחתו על כך שמדובר היה בהתנקשות מכוונת, שללה משטרת פראג את האפשרות, ודוברת המשטרה העריכה כי חומר הנפץ הוטמן בספר כבר לפני שנים רבות ומדובר בתאונה בלבד.

"אין אדם שמעורב במותו של השגריר הפלסטיני, ולא בוצע שום פשע. בעקבות זאת הוחלט על סיום החקירה", הודיעה דוברת המשטרה הצ'כית זולובה. זמן קצר לאחר הפיצוץ טענו בני משפחתו של ג'מאל אל ג'מאל כי הוא נהרג כאשר פתח כספת שמולכדה בחומר נפץ על ידי אלמונים, אלא שחקירת משטרת פראג העלתה כי הפיצוץ לא אירע במהלך פתיחת הכספת אלא מחומר הנפץ שהוטמן בתוך ספר.

במהלך הסריקות שבוצעו בבנין השגרירות הפלסטינית בפראג התגלו גם 12 כלי נשק לא חוקיים. אנשי השגרירות הפלסטינית טענו כי מדובר בכלי נשק שניתנו להם כמתנה על ידי השלטונות הקומוניסטיים של צ'כוסלובקיה לשעבר, ולאחר מכן שלחו מכתב התנצלות לשלטונות הצ'כים על כך שהחזיקו כלי נשק לא חוקיים בשגרירות.