בעקבות ההפסד: נשיא ההתאחדות הניגרית נעצר

כמו ב-2010, שוב הממשלה הניגרית מאשימה את ראשי הנבחרת על הפסדם בשלבים המכריעים בטורניר העולמי. פיפ"א מאיימת בנקיטת צעדים.

נרי וייס - ערוץ 7 , ח' בתמוז תשע"ד

מוסא, שחקן ניגריה
מוסא, שחקן ניגריה
רויטרס

האם נבחרת ניגריה תורחק לצמיתות מהמפעלים הבינלאומיים? ביום שלישי הקרוב נדע זאת באופן סופי, כשהאולטימטום שהציבו לניגרים בפיפ"א יפוג.

הניגרים שהפסידו לצרפת בשלב שמינית הגמר בתוצאה 0:2 חזרו לארצם מאוכזבים מאוד לנוכח העובדה כי הרגישו שלא נפלו בהרבה מהצרפתים. שתי טעויות ענק של השוער הניגרי/ישראלי וינסנט אניימה בדקות הסיום גנזו את החלומות של הניגרים על הפתעה גדולה בשלב שמינית הגמר ועל העפלה היסטורית לרבע גמר גביע העולם. 

מיד כשחזרו הניגרים לארצם, חיכו להם יחד עם מאות האוהדים גם ראשי הממשלה הניגרית והרשויות במדינה האפריקאית. עוד בנמל התעופה נעצר אמינו מאיגרי נשיא התאחדות הכדורגל הניגרי, וכן סולקו ראשי ההתאחדות ממשרדיהם שננעלו. צעד זה של ראשי המדינה הניגרים, התקבל בזעם רב בארגון הכדורגל הבינלאומי, פיפ"א, ושם העמידו אולטימטום לראשי ניגריה: עד יום שלישי עליהם להחזיר את נשיא ההתאחדות וכן את כל בעלי התפקידים לתפקוד פעיל ומלא, אחרת תישלל זכותם להעמיד נבחרת שתשחק במפעלים הבינלאומיים.

זו לא הפעם הראשונה שהממשלה הניגרית מתערבת בענייני הספורט של הנבחרת המקומית, בצורה כזו. זה קרה גם בשנת 2010 כשהנבחרת הניגרית שוב חזרה עם הראש בין הברכיים. נשיא המדינה דאז החליט על סגירת הנבחרת האפריקאית למשך שנתיים ורק לאחר איום ממשי של פיפ"א בוטלה ההחלטה ההזויה. 

בארגון הכדורגל העולמי ישנו חוק שאומר  שכל 209 הנבחרות בעולם שנמצאות תחת פיפ"א מוגנות מפני התערבות ממשלתית. במילים אחרות: לא מערבבים פוליטיקה וספורט. בפיפ"א כתבו לראשי הרשויות הניגרים "אנחנו מודאגים מהפעולות שנקטו הרשויות במדינה".  לגבי הכינוס שאמור להתקיים בימים הקרובים בכדי לבחון מחליף לנשיא התאחדות הכדורגל הניגרי, אמרו בפיפ"א: "לא נכיר בבחירות המחודשות לראשות ההתאחדות".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il