כלכלה התנהגותית - יש דבר כזה?

מי אמר שההסבר לכלכלה נמצא דווקא במבנים מתמטיים ולא ביצרים אנושיים? ד"ר תל אביבי ובן של נהג מויסקונסין מנסים לשבור מיתוסים.

ישי קרוב , ח' בתמוז תשע"ד

כסף
כסף
Thinkstock

ציר ה-WHY
אורי גניזי וג'ון ליסט
הוצאת דביר, 278 עמ'.

מה קורה כשדוקטור תל אביבי נפגש עם בן של נהג משאית מויסקונסין?

במקרה של ד''ר גניזי וג'ון ליסט – מה שקרה זה שמחקרים בתחום הכלכלה ההתנהגותית יצאו לדרך, והתוצאות המרתקות מופיעות בספר "ציר הWHY".

שני המחברים הם פרופסורים לכלכלה באוניברסיטאות בארצות הברית, כשחלק מהחדשנות שלהם היא בכך שהם יוזמים מחקרים כלכליים מבוקרים, ולא רק מנסים למצוא מקרים שכבר קרו ואז לנתח את הסיבתיות.

לדוגמה, אם עד אליהם ההנחה ביחס לאדם שמתנהג באופן מוטה לאחר היתה שהוא בעל דעה קדומה כמו גזען, בספר הם מתארים ניסויים שחשפו שהמניעים בבסיס האפליה יכולים להיות לא רק שנאה, אלא לפעמים פשוט הרצון להרוויח עוד כסף.

כך המחקרים שלהם בוצעו בין באזור נידח בהודו שנשלט בידי חברה מטריארכלית - הגברים שם נחשבים לסוג ב', וכך ערכו ניסויים שמסקנותיהם ישאירו אתכם פעורי פה – כי אנחנו רגילים לסיבות מאוד קבועות מדוע לרוב נשים מצליחות כלכלית פחות מגברים.

למעשה, בעקבות מחקרים של עשרים שנה בשטח: צפון הודו, שיקגו, ישראל ותאגידי ענק ברחבי העולם, החוקרים מסבירים כי אינטרס אישי שיכול להיות כסף, אלטרואיזם, מערכות יחסים ועוד הוא המצוי בשורש המניעים האנושיים.

ברגע שנדע מה אנשים מעריכים באמת - נוכל לזהות את המנגנונים הנדרשים כדי לדרבן אותם להצליח בלימודים, לתרום יותר לצדקה להפיק יותר בעבודה ועוד. בקיצור - זהו ספר מאיר עיניים וקולח שיכול לפתוח אפיקים חדשים בהתייחסות מורה לתלמידיו, בוס לעובדיו וכל מי שרוצה לחולל שינוי, בקבוצה קטנה או גדולה.