כנס בניין שלם – "אנרגיות לכל השנה"

הרבנית תירוש, יוזמת ומובילת כנס בניין שלם, מספרת על חשיבותו ועל היחס המיוחד לו הוא זוכה גם בקרב נשים חילוניות וחרדיות.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט' בתמוז תשע"ד

בניין שלם. היום
בניין שלם. היום
חזקי עזרא

בבנייני האומה שבירושלים נפתח היום, זו השנה ה-16, כנס בניין שלם שיתפרס על פני שלושה ימים ויכנס אליו כ-6000 נשים מכל רחבי הארץ לשיח ושיעורים בנושאי משפחה, הורות, זוגיות ועוד.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם הרבנית דנה תירוש שיחד עם בעלה הרב אוהד תירוש הגו, יזמו והובילו את הכנסים בעבר ואת הכנס הנוכחי.

בראשית דבריה מציינת הרבנית תירוש את ייחודו של הכנס בשנה זו ככנס שמגיע לאחר תקופה קשה ולא פשוטה שעברה על כולנו ומתוך כך עלו לא מעט שאלות והתמודדויות שיש לעסוק בהן.

הכנס, מספרת הרבנית תירוש, כולל "מגוון עצום של שיעורים וסדנאות" כאשר לצד הכנס המרכזי יתקיים גם כנס לצעירות, בנות 17-24, שיעסוק ויתמקד בעולמן של בנות הגיל הזה ואופי השיחות וההרצאות בו יהיה מתאים עבורן. זאת לבד מהמחיר המוזל מאוד למשתתפות הכנס לצעירות. עם זאת מציינת הרבנית תירוש כי להערכתה החל מגיל 21 תוכל למצוא כל אישה את מקומה בכנס כולו.

בהמשך הדברים נשאלה הרבנית תירוש כיצד מצליחים להפוך נושאים כמו זוגיות ומשפחתיות, נושאים שהשיח סביבם נעשה בדרך כלל במסגרת מצומצמת עד כדי לימוד פרטני של רב או רבנים ותלמיד או תלמידה בלבד, לאירוע המוני שבו בכל שיעור משתתפות מאות שומעות. לדבריה "בניין שלם הוא אחד המקומות היחידים שנושאים שהצניעות יפה להם נלמדים בחברותות". לעומת זאת, היא מציינת, בכנס עצמו, בפורמט המורחב של עשרות ומאות שומעות, מקבלות המשתתפות "זריקת מרץ" כללית יותר ועצם המפגש ההדדי שבו הן מתוודעות לכך שהן אינן לבד בחוויות ובהתמודדויות שלהן ומה שמתרחש בבית אחד קיים בעוד בתים רבים וגם בבתי רבנים ורבניות, הרי שהדבר מסייע מחזק ומעניק אנרגיות מחודשות להתמודדות עצמית.

על תעצומות האנרגיה המועברת בכנס מספרת הרבנית תירוש כי קיימת קבוצת חסידות ברסלב המקפידה להגיע לכנס שעליו הן אומרות שמי שמגיעה לכנס בניין שלם אינו צריך כבר להגיע לאומן בשל עוצמת האנרגיות שהן מקבלות בכנס.

עוד מספרת הרבנית תירוש כי במקביל לשיעורים שיימסרו לקהל הרחב יוצב במקום מתחם של יועצים, אנשי מקצוע, פסיכולוגים, רבנים, רבניות וכו' שעימם ועימן תוכל כל משתתפת לקבוע לפרק זמן של חצי שעת ייעוץ אישית על פי הצורך והרצון האישי. גם בכך מוצאת הרבנית תירוש מענה לפער שבין הסוגיות הנדונות לפורום הנרחב שבו הדברים עולים.

בדבריה מציינת הרבנית עוד כי באירוע משתתפות גם עשרות נשים שאינן שומרות מצוות, אם כי הן חשות שלא בנוח להגדיר את עצמן ככאלה ולעיתים קשה לזהותן בין אלפי המשתתפות באירוע כולו. חלק ממוקד בכנס יהיה מיועד לגברים שיגיעו ביום רביעי לכנס שיתקיים במקביל לכנס הנשים וגם בו תועלנה סוגיות של זוגיות ומשפחתיות באופן המותאם לכל הגילאים ולכל היקפי הכיפות, כהגדרתה של הרבנית תירוש הרואה בהשתתפותם של הגברים בכנס משלהם הנפת דגל ייחודי ומשמעותי של משפחתיות.