נחשף ניסיון הונאת מס בהיקף של 15 מיליון ש"ח

רשות המסים חשפה ניסיון הונאת מס בהיקף של 15 מיליון ₪. חברי קבוצת רכישה של 98 יחידות דיור דיווחו על קניית קרקע בלבד.

אורנית עצר , י' בתמוז תשע"ד

דירות ללא מע"מ - בקרוב?
דירות ללא מע"מ - בקרוב?
אילוסטרציה: פלאש 90

הונאת מס בהיקף של כ-15 מיליון ₪ נתגלה על ידי יחידת מיסוי מקרקעין חדרה במהלך מבצע שטח מחוזי באזור השרון שנוהל על ידי פזית קלימן, פקידת שומה כפר סבא.

ליחידת מיסוי מקרקעין חדרה זרמו בחודשים האחרונים עשרות דיווחים על רכישת קרקעות במתחם בעיר עתלית, שעוררו את חשדה של מנהלת היחידה, תמר סעדה, אשר החליטה לבדוק את הנושא לקראת המבצע המחוזי במסגרתו נבדקו מאות עסקים באזור השרון במגוון תחומים ובין היתר, בתחום הנדל"ן.

בין הממצאים בתחום הנדל"ן נמצאו דירות שלא דווח על פיצולן, קרקעות שהוצהרו כדירות מגורים, הצהרה כוזבת על שווי זכויות בנייה בלתי מנוצלות, דיווחים כוזבים על מכירה וזכאות לפטורים ועוד; אבל בהונאה בהיקף שמצאו, גם עובדי רשות המסים לא נתקלים לעתים קרובות: קבוצת רכישה חתמה על הסכם רכישה מול קבלן לבניית 98 יחידות דיור, אך במקום לדווח על העסקה כמכלול, כל חבר בקבוצת הרכישה דיווח בנפרד על רכישת קרקע בלבד. כך למעשה גזלו הרוכשים כ-15,000,000 ₪ במע"מ, מס רכישה ומסים אחרים מקופת המדינה, שכעת יושבו לה בזכות ערנותם של עובדי רשות המסים.

מנהל רשות המסים, משה אשר אמר כי "רשות המסים פועלת ללא לאות על מנת לוודא שאזרחים לא פוטרים את עצמם מתשלום מסים ובכך מכבידים את נטל המס על יתר האזרחים שומרי החוק. אנו פועלים בכל התחומים, גם בתחום הנדל"ן, בכל מגוון הכלים העומדים לרשותנו על מנת לוודא שקופת המדינה – שבזכותה מקבלים האזרחים חינוך, בניית תשתיות, ביטוח רפואי ואת כל השירותים שהמדינה מספקת להם, לא תיפגע".