הקלטה

מפכ"ל המשטרה, רנ"צ יוחנן דנינו משתתף הבוקר (שני) בדיון ועדת הפנים בנושא התנהלות מוקד 100 בארוע החטיפה בו נרצחו הנערים אייל יפרח, נפתלי פרנקל וגיל-עד שאער הי"ד.

בפתח דבריו התייחס המפכ"ל למבצע "צוק איתן" ושיבח את התנהלות האזרחים, "אני רוצה לשבח על החוסן והמשמעת והאחריות בעיקר במקומות שלא היו רגילים לאזעקות. המשפט 'משמעת אזרחית מצילה חיים' שחזרנו עליו לאורך כל המבצעים הקודמים מאוד רלוונטי גם בעת הזו. למרות הפעילות המוצלחת של סוללת כיפת ברזל צריך להמשיך לשמור על המשמעת".

המפכ"ל ציין כי המבצע בא בהמשך לשורה של הפרות סדר ברחבי הארץ, "קיימנו קשר רציף עם המנהיגות שגילו גישה מאוד מתונה, הנחישות בטיפול ובמעצרים הובילו לתוצאהה של אפס הרוגים במהומות".

המפכ"ל הזכיר כי "הפרות הסדר החלו אחרי הרצח המזעזע של הנער משועפט, המשטרה ניהלה חקירה באופן יסודי וזריז שהובילה לפיענוח מהיר".

עוד ציין כי "קודם לכן התרחש אירוע מזעזע של חטיפת ורצח הנערים גיל-עד נפתלי ואייל", המפכ"ל הדגיש כי "המשטרה עושה מאמץ וממשיכה במאמץ של להגיע למחבלים - לא ננוח ולא נשקוט עד שנשים יד על המחבלים".

על השיחה של הנערים למוקד 100 אמר, "הייתה כאן תקלה. כשל חמור שאסור שיקרה. אחרי שהתפרסמה הקלטת נשפכו על משטרה ישראל קיתונות של רותחין בנוגע לאותה שיחה. מוקדי המשטרה הפכו לשק חבטות מאז אירוע החטיפה".

המפכ"ל הדגיש בפני חברי כנסת כי שוטרים ישלמו מחיר על המחדל ויודחו ממשטרת ישראל.

תנ"צ משה ברקת, רח"ט שיטור באגף המבצעים, פירט בפני חברי הועדה את ממצאי ועדת החקירה שבדקה את אירוע חטיפת הנערים.

האירוע נפתח לדברי ברקת, כאשר, "במוקד השליטה התקבלה השיחה על ידי שוטר שח"ם, נשמע קול חלש "חטפו אותי", ואחר כך רעשים שונים, דיבורים בעברית במבטא ערבי. שוטר שח"ם העביר את האפרכסת. הוא ציין שמישהו אומר "חוטפים אותי". האחראית מנסה לדבר עם המטלפן, לקרוא לו מספר פעמים וכעבור שתי דקות ותשע שניות השיחה מתנתקת".

לדבריו, "האחראית ניסתה לחזור 7 פעמים לאותו מספר, בפעמיים הראשונות צליל חיוג ללא מענה ואח"כ תא קולי. אחר כך הסתיים הטיפול בשיחה. למעשה מסתיים האי טיפול בשיחה".

"השיחה מסתיימת ללא רישום, ללא סיווג, ללא דיווח, בניגוד להנחיות. הכללים המקצועיים מאוד ברורים. כל בעל תפקיד במוקד עובר את ההדרכות. מדובר בשיחת מצוקה. נקודה. חובה היה לסווג את השיחה כשיחת מצוקה", קבע ברקת.

תנ"צ ברקת ציין, כי "המוקדנים היו צריכים לעשות כמה דברים, בדיקת בעלות, איכון סלולארי, לא נעשה שימוש באף אחד מהם וזו בדיוק נקודת הכשל. שוטר השח"ם שמע את 40 השניות הראשונות המשמעותיות, המפקדים שמצטרפים שומעים רעשים ובהמשך שמעו את ח"כ יחימוביץ בראיון ברשת ב', שני הממונים כשלו לחשוב שמדובר בשיחה מטרידה ולא היא. יש פונקציות שבשלב הזה של האירוע לא היו מעורבות לצערינו הרב. כשמדובר בשיחת מצוקה יש כמה פעולות טכניות. אפשר לבדוק בעלות, אפשר לבצע איכון, אפשר לבצע פעולות נוספות".

"הממצאים של הוועדה נוגעים לרמה האישית ולרמה המערכתית. הועדה התייחסה לשישה בעלי תפקידים, שלושה נגדים ושלושה קצינים. שוטר השח"ם פעל כמצופה, שני נגדים, אחראית מוקד מאה ואחראי המשמרת הודחו מתפקידם והמשך שירותם במשטרה ישקל. ההליך שלהם עובר למחלקת משמעת. הם מועמדים לפיטורין וההליך שלהם נמצא במחלקת משמעת", הוסיף ברקת.

בנוגע לקצינים פירט ברקת, כי "יש שלושה קצינים עם אחריות פיקודית לכל מה שקורה במשל"ט ש"י. מפקד המשל"ט יודח מתפקידו ובמשך שלוש שנים לא יוכל לפקד, רע"ן מבצעים וקצין אג"ם ש"י, מפקדו של מפקד המשל"ט, קיבלו הערה פיקודית. קצין האג"ם גם הודח מתפקידו".

ברקת סיכם את דבריו ואמר, "התקלה היא חמורה. כשל שהוא באמת חמור ובהתאם היתה התייחסות המשטרה, הקמת הועדה והממצאים שהוגשו תוך עשרה ימים. העבודה במוקדי 100 היא עבודת קודש, עבודה מצילת חיים, שליחות של ממש. מטפלים בכעשרהע מיליון שיחות בשנה. התקלה חמורה ואסור שתתרחש אבל אסור שהתקלה תעיב על העבודה הענפה שנעשית במוקדים האלו במשך כל השנה".

המפכ"ל העיר, כי "קיבלתי את כל ההמלצות ובחלק מהן החמרתי. יש כאן מסר כפול גם כלפי היחידה וגם כלפי כלל משטרת ישראל. זה אירוע שאסור שיקרה שוב". 

ראש אגף מבצעים, ניצב אהרון אקסול, התייחס לגל ההתפרעויות בעקבות רצח הנער הערבי, ואמר כי "12 אלף שוטרים ביממה עסקו בנושא, וספגו בקבוקי תבערה, אבנים, מטענים. המעצרים ימשכו. הפרות הסדר דרשו ממנו ימים ולילות תוך איפוק רב".

אקסול ציין, כי ההידברות עם ראשי הרשויות הערביות עשתה את שלה.

לדבריו, "צריך להצדיע לשוטרים שעובדים יום יום ולילה לילה על מנת שאזרחי ישראל יהיו בטוחים".

אקסול הציג סרטון המתאר את ההתפרעויות בירושלים ובהר הבית. יו"ר הוועדה מירי רגב שאלה את אקסול מדוע לא נסגר הר הבית ליהודים וערבים גם יחד ובעקבות זאת צעק ח"כ זחאלקה כי השוטרים לא צריכים לעלות על הר הבית וכי מדובר בשטח כבוש.

 לאחר שח"כ זחאלקה אמר למפכ"ל המשטרה כי "ידיו מגואלות בדם" דרשה היו"ר רגב בצעקות מזחאלקה להתנצל או לצאת וכינתה אותו "טרוריסט". זחאלקה הודיע, כי לא יצא והתנגד פיזית לניסיון הסדרנים להוציאו החוצה. במקום התפתחה מהומה, תוך שזחאלקה ממשיך בצעקותיו על "ידיים מגואלות בדם" ורגב מגיבה בצעקות "חתיכת טרוריסט".

ח"כ רגב סיכמה את הדיון ואמרה כי "אין ספק שהיה כשל. מוקד 100 התפקיד שלו לתת מענה לאזרחים שמתקשרים, יש לעשות מה שניתן כדי שיהיה אמון של הציבור במוקד 100".

"יש אנשים שמנסים לעשות הכול כדי לתת מענה, אלו שלא עושים כך צריכים לתת את הדין, אבל להפוך את כל מוקדי 100 לשק חבטות זה לא נכון ולא אחראי. נלמד את הסוגייה בצורה נרחבת במסגרת סיור שנערוך במוקד 100".

רגב התייחסה לפעילות המשטרה בדרום ואמרה כי "לא היה ראש עיר בדרום שלא אמר דברים טובים על עבודת המשטרה".