ביום רביעי הקרוב תתקיים בירושלים בפעם השנייה תחרות השחמט הפתוחה על שמו של גדעון יפת.

במהלך התחרות יתקיימו משחקים רבים בהם יתמודדו אלופים ישראליים מרמות הנוער והבוגרים והאורחים המרכזיים הצפויים למקד אליהם תשומת לב הם אלוף רוסיה 7 פעמים רב אמן פטר סווילד ומי שיתחרה מולו סגן אלוף העולם בשנת 2012, הישראלי בוריס גלפנד עימו שוחחנו ביומן ערוץ 7.

גלפנד מספר על חשיבותה של התחרות אותה יזם גלעד יפת יחד עם מועדון השחמט של ירושלים לזכרו של  אביו גדעון יפת ז"ל.

במהלך התחרות שתהיה פתוחה לקהל יתמודד גלפנד מול סווילד בשמונה משחקים שונים. "זו הזדמנות חד פעמית לשחק מולו בארץ", הוא אומר ומאמין שכשם שהוא שמח על ההזדמנות לשחק כך חובבי השחמט בירושלים ובארץ כולה שמחים על ההזדמנות לצפות במשחקים.

עד כה, מספר גלפנד, נפגשו השניים לכשלושים עד ארבעים משחקים שונים במרוצת השנים האחרונות והתחושה היא כמעט של "הליכה לעבודה", אך עם זאת הוא מציין כי בכוונתו להתכונן היטב למשחק כפי שהוא מעריך שגם יריבו ייערך למפגש. לקראת המשחקים, מסביר גלפנד, ,אני רואה את המשחקים של היריב, אני הולך לאמוני כושר מנטאלי, אני פותר בעיות בשחמט וחושב על אסטרטגיות".

על רמת ההתעניינות הארצית בשחמט מציין גלפנד כי התעניינות זו הולכת וגוברת בין מבוגרים וילדים וברוח זו הוא מקווה שרבים יגיעו לצפות במשחקים. אמנם המשחקים ישודרו בשידור ישיר באתר האינטרנט של התחרות אך לדבריו "ההרגשה אחרת לראות את המשחק במקום. מרגישים את האווירה ורואים את המשחקים. זו הרגשה אחרת. כך אני הייתי כשהייתי ילד. באתי לראות משחקים של גדולים וכך התקדמתי בשחמט".

לקראת סוף השיחה עם גלפנד נראה שאין מנוס מלשאול את שאלת הגניום היהודי. גם האלוף הרוסי שמולו יתמודד גלפנד הוא יהודי, אז האם יש בעם היהודי משהו מיוחד שמוביל אותו להצלחות מרשימות כאלה בתחום? גלפנד מוסיף ומציין כי חמישים אחוז מאלופי השחמט הם יהודים או בעלי שורשים יהודיים.

לטעמו המניע לכך הוא החינוך היהודי וכעת הוא מקווה שגם בארץ ילדים ישראליים יחזרו לשורשים ויתחברו יותר ויותר למשחק המלכים, "זו המסורת שלנו", הוא אומר.