ועדת הפנים. היום
ועדת הפנים. היום חזקי עזרא

תמונה קשה הוצגה היום (שלישי) בועדת הפנים, בראשותה של ח"כ מירי רגב, לגבי מצב המועצה האזורית בוסתאן אל מארג'.

הדיון התקיים ביוזמת ח"כ חנא סוויד שאמר כי לאחר פניות רבות של תושבים ולאחר ביקור במועצה האזורית, בה עמד על היעדר יכול המועצה לספק שירותים לתושביה, חשב שראוי שוועדת הפנים תפעל לדרוש ממשרד הפנים לקיים את חובתו לדאוג לציבור.

ח"כ סוויד ציין כי "משרד הפנים פישל בטיפול במועצה. בשנת 2009 פירק משרד הפנים את המועצה ומינה מועצה קרואה, ומאז התחלפו ארבעה ראשי מועצה. מצב המועצה מידרדר ואני חושב שמשרד הפנים אינו מעונין בקיום המועצה".

ח"כ סוויד ציין כי משרד הפנים מינה למועצה האזורית וועדת חקירה שהמנדט שלה הוא לבחון את מעמדה המוניציפלי של המועצה – עצם קיומה, גבולות המועצה והכנסותיה. כעת, אמר ח"כ סוויד, "אני שומע התלחשויות שחושבים לפרק את המועצה ולהעביר כל יישוב במועצה לתחום השיפוט והניהול של יישובים אחרים. זה מנוגד לאינטרס ולרצון התושבים. הם רוצים בהמשך קיום המועצה".

סוויד הציע כי הוועדה תקרא לשר הפנים "לשלוח את היד לכיס" ושמשרד הפנים יפעל לכיסוי של כ- 40 מלש"ח גירעון של המועצה. הוא הוסיף ואמר כי יש להרחיב את גבולות השיפוט של המועצה כך שיחול על שטחי אזור התעשייה אלון תבור, דבר שיוכל להגדיל את הכנסות המועצה מארנונה עסקית.

עו"ד דרור לוינגר, מהייעוץ המשפטי של משרד הפנים, ציין כי לוועדת החקירה אין הגבלת זמן.

יעקב זוהר, היו"ר הממונה של המועצה הממונה בבוסתאן אל מארג', סיפר כי הוא הממונה החמישי במועצה וכי כשהגיע למועצה בתאריך 7.11.13 קיבל "מועצה מרוסקת". הוא ציין את האבסורד לפיו הוא משלם כיום ארנונה על משרדים בעפולה בשיעור 500 אלף ש"ח לשנה בעוד שבתחומי המועצה יש בי"ס נטוש שהוא יכול לעשות בו שימוש.

זוהר ציין שלמרות שהוא מספק שירותים מוגבלים, פינוי פסולת ומים, המועצה מסיימת כל חודש עם יתרה שלילית של 600 אלף ש"ח. עוד ציין כי ההכנסות מארנונה מוגבלות (למרות גבייה בשיעור של 84%), ומנתקעים למועצה חשמל, מים וטלפון. קיימים חובות קודמים - לעובדים 5 מיליון ש"ח ולמקורות 2.5 מיליון ש"ח.

עם זאת ציין זוהר כי הצליח לצמצם את הגירעון בשיעור של 8 מלש"ח. גם זוהר ציין כי ראוי שלמועצה יגיעו הכנסות מאזור התעשייה אלון תבור.

בהמשך הדיון בוועדה הוצגו על ידי התושבים מספר עמדות. היו כאלו שהיו בעד בחירות בדצמבר והיו כאלו שהציעו לדחות את הבחירות עד להתייצבות הכלכלית של המועצה. הייתה גם גישה שהייתה בעד הצטרפות אחד היישובים למועצה האזורית עמק יזרעאל. ח"כ תמר זנדברג אף אמרה כי המועצה היא כלי לשירות התושבים וכי ייתכן שכדאי לכפרים השונים להצטרף למועצות אזוריות חזקות יותר.

ח"כ חנין זועבי אמרה כי "פירוק המועצה האזורית הוא עקרון מבזה. זהו גם ביזיון של עקרון הבחירות והניהול העצמי. ...הנושא לדיון הוא המקורות הכלכליים וההכנסה של המועצה". היא אמרה כי יש לדרוש הרחבת הגבולות אל אזור התעשייה אלון תבור שהוקם על קרקעות הכפרים. גם חברי הכנסת אחמד טיבי ובאסל ג'אטס היו בעד בחירות דמוקרטיות.

חברי הכנסת דוד אזולאי ואחמד טיבי הציעו כי משרד הפנים יזרים תקציבים למועצה.

בסיכום הדיון, אמרה ח"כ מירי רגב, כי היא מתרשמת שמאז מינוי יעקב זוהר חל שיפור במצב המועצה ועם זאת מצבה בלתי אפשרי. עוד אמרה כי היא מברכת על הקמת וועדת החקירה וממליצה לדחות את הבחירות עד לאחר קבלת ההמלצות והצגתן בפני וועדת הפנים. עוד אמרה כי באופן אישי היא סבורה שלא כדאי לפזר את המועצה וכי על הממונה לדאוג לייצובה על פי המלצות וועדת החקירה. על תהליך זה להימשך לא יותר משנתיים ולאחר מכן יתקיימו בחירות.

ח"כ רגב קיבלה את המלצת ח"כ טיבי שמשרד הפנים יפנה משאבים אל המועצה. עוד אמרה כי הוועדה מאמצת את ההמלצה לדאוג להכנסות נוספות לטובת תושבי המועצה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו