שניים מהעצורים
שניים מהעצוריםארגון 'חוננו'

ארבעה לוחמים ותיקים מגדוד לביא של חטיבת כפיר, יושבים במעצר מזה תשעה ימים, בחשד שהיכו ערבי באזור חלחול בתחילת השבוע שעבר.

על פי הדיווח של 'חוננו', הפרשייה החלה לאחר שבלילה שבין ראשון לשני התלונן ערבי ממזרח ירושלים כי הותקף בצומת חלחול, צפונית לחברון, בעת שרכב על אופנוע. לדבריו, חיילים היכו אותו באגרופים ובאמצעות כלי הנשק שלהם וגרמו נזק לאופנוע.

לאירוע לא היו עדים והוא לא תועד במצלמות, אך כבר למחרת מיהרו חוקרי מצ"ח לעצור ארבעה לוחמים המוצבים באזור.

ב'חוננו' מציינים כי המתלונן הערבי טען שאחד החיילים שהיכו אותו ג'ינג'י. חוקרי מצ"ח איתרו חייל ג'ינג'י המשרת באזור והוא נעצר יחד עם שלושה מחבריו אשר שהו בליל האירוע בשמירה על המאהל שהוקם בצומת חלחול לאחר חטיפת שלושת הנערים בגוש עציון.

לאחר המעצר פנו החיילים לארגון חוננו, המסייע לחיילים שנקלעו למצוקה משפטית על רקע בטחוני.

הארבעה מכחישים את מעורבותם באירוע ומסרו גרסאות עקביות על כך שעם סיום השמירה במאהל צעדו לעבר בסיסם ללא שעברו במקום האירוע. בנוסף, החיילים לא זוהו בידי המתלונן במסדרי זיהוי שנערכו.

למרות זאת מעצרם הוארך, כאשר הטענה המרכזית של המשטרה הצבאית היא שהיו באזור בשעת האירוע. בנוסף טענו חוקרי המשטרה הצבאית כי קיים חומר סודי הקושר את החיילים למקרה.

בארגון חוננו מצביעים על שורת מחדלי חקירה שבוצעו. החוקרים אישרו כי לא בדקו אפשרות שחיילי מילואים או אזרחים מעורבים באירוע, והסתפקו בבדיקת כוחות הסדיר שבאזור. החוקרים אף האשימו את הלוחמים בשיבוש החקירה, וזאת בטענה כי שימנו את נשקם באמצעות סולר בכדי למנוע בדיקה של כלי הנשק. רק לאחר בירור נוסף חזרו בהם החוקרים ואישרו כי החשד לשיבוש היה מופרך.

בנוסף, רק לבקשת עו"ד חי הבר, אשר מייצג את החיילים מטעם ארגון חוננו, נבדק האם יש ביטוח לאופנוע של המתלונן, והתברר כי אין ברשותו ביטוח. בעקבות כך, ובשל העובדה כי איש לא הבחין באירוע, נבדק חשד לפיו ביצע המתלונן תאונה עצמית, והחליט להאשים חיילים בתקיפה בכדי לקבל את כספי הביטוח. יש לציין כי במצ"ח נמנעו מלבדוק האם קיים עבר פלילי למתלונן הערבי.

במהלך ימי מעצרם של החיילים התרחש אירוע חריג ביותר, כאשר ביום ראשון נערך דיון בעניים של החיילים ללא נוכחות עורך דין.

עו"ד הבר הודיע למצ"ח עוד בבוקר כי יאחר לדיון שנקבע, וזאת בשל דיון אחר בו ייצג. למרות זאת סירב השופט רונן שור להמתין להגעתו, ניהל דיון ללא נוכחות סנגור, והאריך את מעצר החיילים עד ליום חמישי. עו"ד הבר ערער על ההחלטה והמעצר קוצר ליום שלישי. אתמול (ג') שוב הוארך המעצר עד ליום חמישי.

"מדובר בחקירה המתנהלת כנגד ארבעה לוחמים ותיקים, על בסיס תלונה חסרת כל שחר אשר הוגשה ע"י תושב ערבי", מסר בתגובה עו"ד חי הבר המייצג את החיילים מטעם ארגון חוננו. "למרות הכחשתם הגורפת, ודיווחם על כך שכלל לא היו במקום, ולמרות שבמסדרי זיהוי שנעשו למתלונן הוא לא הצליח כלל לזהות את החיילים, מסיבה שאיננה ברורה ממשיכים רשויות החקירה בצבא להתעקש ולבקש את המשך מעצרם של הלוחמים. יש לזכור כי התנהלות שכזו כלפי חיילים ואי מתן אמון בסיסי בדבריהם, עלולה לגרום לנזק רב וערעור תחושת האמון שעוד נותנים החיילים במערכת הצבאית".

מארגון חוננו המייצג את החיילים נמסר: "שוב ושוב אנו נתקלים בפניות של לוחמים בצה"ל ובמג"ב אשר מוצאים עצמם תחת חקירות בשל פעילותם הבטחונית. המצב בו ארבעה לוחמים מצטיינים בצה"ל מוצאים עצמם עצורים זמן ממושך רק בשל תלונה לא ברורה של ערבי הוא מקומם. החיילים מכחישים כל קשר לאירוע ולא הוטחה בהם אף ראיה למעורבותם בו. מצער שצה"ל ממהר לפגוע בלוחמיו, רק בשל מוסר מעוות וחשש מפני ארגוני שמאל קיצוני וארגונים אנטישמיים בין לאומיים".