נזק של 20 מיליון שקלים למגדלי הפירות

מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות, איציק כהן, פנה לשרי הביטחון והחקלאות בבקשה לפעול לפיצוי חקלאים שנפגעו מסגירת המעברים לרצועה.

ידידיה בן אור , י"ט בתמוז תשע"ד

רשעות. פירות בשוק
רשעות. פירות בשוק
צילום ארכיון: פלאש90'

מגדלי הפירות ספגו נזק של 20 מיליון שקל כתוצאה מסגירת המעברים לרצועת עזה בעקבות מבצע צוק איתן.

מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל, איציק כהן, פנה לשר הביטחון, משה יעלון, ולשר החקלאות ופיתוח הכפר, יאיר שמיר, בבקשה לפעול לפיצוי חקלאים שנפגעו מסגירת המעברים לרצועת עזה בדומה למנגנון לפיצוי בעלי עסקים שנפגעים מהמבצע.

משאיות הפירות ששלחו החקלאים לרצועת עזה נאלצו לעיתים להמתין מספר שעות בסמוך למעבר כרם שלום עד שהתברר שהתוצרת לא תוכל לעבור. החקלאים נאלצו לשאת בהוצאה כפולה הן על הפירות שברוב המקרים ירדו לטמיון והושלכו והן על ההובלה, שעולה אלפי שקלים לכל משאית. בחלק מהמקרים חקלאים שינעו את החקלאים עד ארבע פעמים הלוך וחזור, מה שגרם להוצאה של 20 אלף שקל על ההובלה בלבד.

לדברי מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות, השוק העזתי מהווה כיום מרכיב חשוב בשוק הישראלי והמגדלים מביאים אותו בחשבון בתכנון היבולים. ענף המטעים הוא פרי תכנון רב שנתי ומדובר במוצר מתכלה שחייבים לשווק אותו בפרק זמן מסוים. בעבר היה מנגנון של פינוי עודפים שעלה כסף רב. כיום השיווק לרצועת עזה מסייע לנו בהתמודדות עם עודפי תוצרת וכשצינור זה נסגר נוצרת בעיה.

"אנו תושבי הארץ ומבינים שלעיתים אין מנוס מסגירת המעבר מסיבות ביטחוניות", אומר איציק כהן. "עם זאת, אנו חושבים שפרי הוא מוצר מזון בסיסי ולא מותרות ולכן יש להפסיק את העברת התוצרת רק כשאין ברירה לזמן מוגבל ולא כאמצעי לחץ. במידה ויש נפגעים, תפקידה של המדינה לסייע כפי שנעשה עם רבים אחרים".