הטילים שהוטמנו בבית ספר עזתי - לא מחזה נדיר

גילוי עשרים הרקטות בבית הספר של אונר"א בעזה לא מפתיע את מי שעוקבים אחרי השימוש הקבוע שעושים מחבלי חמאס במוסדות חינוך.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ג בתמוז תשע"ד

בסיסי טרור בבתי ספר עזתיים
בסיסי טרור בבתי ספר עזתיים
פלאש 90

בעקבות הודאתו של אונר"א על חשיפתם של עשרים רקטות במתחם בית ספר של הארגון ברצועת עזה מפרסם מרכז המידע למודיעין ולטרור דו"ח ממוקד העוסק בשימוש שעושים מחבלי החמאס בבתי ספר למטרות טרור.

אנשי מרכז המידע מציינים כי בהודעת אונר"א נאמר כי הרקטות מסכנות אזרחים בהם את סגל בית הספר והטמנת הרקטות מעמידה בסכנה את יכולתו של אונר"א לסייע לפלשתינים ברצועה ולהגן עליהם, אך עם זאת מציינים במרכז המידע כי "הטמנת רקטות בתוך בית ספר של אונר"א ע"י ארגוני הטרור ברצועת עזה אינה מקרה חריג, שכן חמאס וארגוני הטרור האחרים עושים באופן שיטתי שימושים צבאיים במוסדות החינוך ברצועת עזה (שרבים מהם נמצאים בבעלות אונר"א)".

עוד נכתב בדו"ח כי "חמאס ושאר ארגוני הטרור אינם מהססים למקם מתקנים צבאיים סמוך לבתי ספר, מסגדים ומוסדות ממשל למיניהם או לשגר רקטות ופצצות מרגמה מקרבת מוסדות חינוך. תופעה זאת נחשפה בהיקף נרחב במבצע 'עופרת יצוקה'".

במהלך מבצע "צוק איתן" הותקף מתקן צבאי של אחד מארגוני הטרור, שהיה סמוך לבית ספר.

"חמאס משתמשת גם בבתי ספר ברצועת עזה בעת חופשת הקיץ להדרכת נערים בנושאים צבאיים על ידי פעילים צבאיים של חמאס. כך למשל, האימונים הסמי-צבאיים, בין כותלי בית הספר במחנות הקיץ, שהתקיימו בקיץ 2014, כללו הדרכת תלמידים בירי רקטות וחטיפת חייל באמצעות מנהרה בשטח ישראל והעברתו לרצועה עזה, זאת ועוד, בשנים 2014-2013 יושמה ע"י חמאס תכנית לימודים חדשה ("אלפתוה") במסגרתה עוברים מדי שנה עשרות אלפי בני נוער הכשרה צבאית בין כותלי בית הספר", כך על פי הדו"ח המציג צילומים וראיות המלמדות על הפעילות הטרוריסטית ופעילות הכשרת הנוער העזתי לפיגועי טרור, הכשרה המתבצעת בין כותלי בתי הספר ומוסדות הלימוד ברצועה.