הרב יהושע וייצמן
הרב יהושע וייצמן צילום: ישיבת מעלות

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, חתם אמש (ראשון) את דבריו במשפט "עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה".

רבים בטוחים בוודאי שמדובר בפתגם עתיק או באמרת חז"ל, אך למעשה מדובר במשפט שטבע ראש ישיבת מעלות, הרב יהושע ויצמן, ככותרת לפסקה מדברי הרב קוק זצ"ל.

"אני בטוח שראש הממשלה הבין את משמעותו העמוקה של המשפט, שאומר כי לעם ישראל יש כוח עמידה ויעוד גדול, גם אם צריך לחכות הרבה זמן כדי שהדבר יצא מהכוח אל הפועל", אומר היום הרב ויצמן לערוץ 7.

מהיכן נולד המשפט?

"לפני עשרות שנים בהשראת כתביו של הרב קוק חיברתי את המשפט. הרב קוק מסביר בכתביו כי עם ישראל הוא עם הנצח, ולהבדיל מעמים אחרים שחייבים לעשות דברים ובצורה מהירה ולאו דווקא בדרך האמת לעם ישראל יש את האפשרות לעשות את האמת ולצעוד בדרך הנצחית".

עשרות מתלמידיו של הרב ויצמן נמצאים בשעה זו במבצע אך למרות זאת הישיבה ממשיכה לתפקד, "אנחנו כל הזמן מכינים את התלמידים לפי גודל האישיות וכוחם של התלמידים, להיות מוכנים כמו כל עם ישראל לקראת מבצע מסוג זה שדורש כוחות ואחדות מכולנו".

הרב ידע שהמשפט אותו טבע ייקלט בציבור, ינוגן, ואף יהפוך למשפט המצוטט על ידי ראשי ממשלות?

"לא ידעתי. אני זוכר שיום אחד ישבנו במקלט בישיבה והתלמידים התחילו להלחין מנגינה למשפט הזה. משם זה עבר לתנועות הנוער ומשם לצבא ויום אחד ראיתי שיש כבר סטיקר עם המשפט. אני שמח שהמשפט מצליח לחזק בימים קשים את עם ישראל".

זו לא הפעם הראשונה שראש ממשלה משתמש במשפט זה של הרב ויצמן, גם ראש הממשלה אריאל שרון השתמש במשפט זה באחד מנאומיו בערב יום השואה לפני ביצוע תכנית ההתנתקות מגוש קטיף. לאחר מכן הפך המשפט "להמנון" הלא רשמי של מתנגדי תוכנית הגירוש.