חיילי צנחנים במהלך צוק איתן
חיילי צנחנים במהלך צוק איתןדובר צה"ל

תחקיר ראשוני של צה"ל סביב סיכול הפיגוע הבוקר (שני) בעוטף עזה מעלה כי מערך התצפית של צה"ל זיהה סמוך לשעה 06:30 חדירה של חוליית מחבלים סמוך לניר עם.

המחבלים ככל הנראה ידעו כי כוח צה"ל מוקפץ לכיוונם, הם מיהרו להחליף למדי צה"ל, חבשו קסדות עם מצנפות ואפילו גומיות בנעליים.

כוח שהגיע למקום לא שם לב במשך דקות ארוכות כי "הכוח" שעומד לא רחוק מהם הוא בעצם חוליית מחבלים. מפקד הכוח ביקש לבצע זיהוי של אותו כוח. בתצפית זיהו מדי צה"ל, נעלים צבאיות, קסדות. לפתע הבחינו החיילים כי המחבלים חמושים ברובי קלצ'ניקוב ולא ברובי הסער של צה"ל.

אז נפתחה אש כבדה לעבר הכוח שניהל לחימה עם המחבלים והצליח לחסל תשעה מהם, אחדים מהם הצליחו להימלט חזרה לעזה.

אלוף פיקוד הדרום, סמי תורג'מן, אמר אחר הצהריים בתדרוך לתקשורת כי המנהרות הן איום מוחשי, וכי מדינה החפצה בחיים חייבת להילחם נגד התשתית שלהן. תורג'מן הוסיף "רק היום חווינו את האיום כאשר עשרות מחבלים לובשים מדי צבא יצאו ממנהרה, וכוחות צה''ל הצליחו לפגוע בהם". עוד אמר כי מדובר בלחימה קשה, "לנו אין 'כיפת ברזל' אלא עבודה סיזיפית, טכנולוגית ומודיעינית".

אחר הצהריים נמסר כי צה״ל חיסל מעל 150 מחבלים מארגוני הטרור השונים ותקף מעל 587 מטרות. ישנם 8 עצורים נכון לרגע זה. בנוסף, צה״ל חשף 16 מנהרות טרור וכ-45 פירים.

היום בצהריים נתקל כוח שריון בשלושה מחבלים ברצועת עזה. שניים מהמחבלים נהרגו מאש כוחותינו. כמו כן, הבוקר כוח של חטיבת גולני סיכל פיגוע התאבדות של מחבלת. 

סוכל פיגוע חדירה בדרום