"צוק איתן": מסרו את נפשם על קידוש השם

הם עזבו הכל, את המשפחה, את האישה, את הילדים כדי להילחם ולמסור את נפשם למען הגנת העם והמולדת. 67 חללים הי"ד.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , כ"ד בתמוז תשע"ד | עודכן: 08:30

 סמל ראשון איתן ברק,הותיר אחריו הורים, מישל ודוד, ושני אחים, נועה בת ה־23 ושקד בן ה־32, "איתן היה תלמיד במגמת ספורט ימי שתמיד חלם להיות הכי קרבי שיש. היו לנו הרבה שיחות על כך בהפסקות שהוא רוצה להתנדב ולשרת את המדינה בשירות תורם - והוא זכה לזה. הוא רצה לתת את כל כולו, וכך עשה. ברק היה חברותי מאוד, מהתלמידים האלה שעושים קונדס ובכל זאת, אתה תמיד אוהב אותם".

 סמל אדר ברסנו, בן 20 מנהריה, נהרג בהיתקלות סמוך לקיבוץ עין השלושה. אדר הותיר אחריו הורים, אח ואחות. "בני היה מעורב בהיתקלות. הוא פרץ מהרכב והסתער בירי על תשעת המחבלים. שמונה נמלטו ואחד נהרג", סיפר האב השכול "אני שילמתי את המחיר על כך שהוא הציל חיים. הוא נלחם נגד חוליה שהתכוונה לפגע באזרחי ישראל".

רס"ן גרינברג אמוץ,יליד קיבוץ יטבתה, קצין מבצעים בחטיבת השריון 188 "עוצבת ברק", הותיר אחריו את אשתו שגית ואת שלושת ילדיהם - ליהיא, אורי ושירה. היה עורך דין וחוקר בכיר ברשות לניירות ערך. "אמוץ היה איש עבודה. ככזה, תמיד צחקנו שלאמוץ יש רגל אחת בעבודה ורגל אחת בצבא. כולנו ידענו עד כמה השירות חשוב לו וחלק מהותי ממנו. הוא היה בעל ואבא למופת. פשוט קשה לעכל". 

 צוער בר רהב, לוחם הנדסה, בן 21 מרמת ישי. בר גדל והתחנך ברמת ישי. את לימודי התיכון סיים בבית הספר במושב נהלל, ותוך כדי כיכב בקבוצת הכדור-מים של קריית טבעון, ובנבחרת ישראל בכדור-מים. בר היה צוער סמל והועלה לאחר מותו לדרגת סג"מ.

 סמל בניה רובל, לוחם חי"ר, בן 20 מחולון, בניה היה בן הזקונים של זאב ועדה, מבין ארבעה אחים: ירין, בן 24, ליאל, בן 27, ועומר, בן 36. בתיכון השתתף בנבחרת הריצה של תיכון יצחק נבון בחולון, ואף היה ספורטאי מצטיין ושימש כעוזר מאמן. "חייל ובן אהוב, פטריוט ואמיץ שהיה מנהיג בכל רמ"ח איבריו".

סרן צביקה קפלן, קצין אג"ם בגדוד הסיור של חטיבת גולני, הותיר אחריו אישה ושני ילדים קטנים, "סיפרתי להם שהקדוש ברוך הוא חיפש שומר, אז הוא שלח מלאך שביקש שתבוא, וכמובן שרצית משום שזה הדבר הכי טוב שאפשר לבקש, להיות שומר", סיפרה אלמנתו, עדי קפלן.

רס"ן צפריר בר-אור, בן 32 בנפלו, הותיר אחריו אישה ותינוקת בת שנה. אלמנתו, סיוון, שנמצאת בהריון מתקדם, ספדה, "אני מסרבת לדבר עליך ולא אליך. בעלי המוכשר, היפה, האהוב. כתבת שאתה תבוא הביתה ואנחנו עדיין מחכות. דמיינתי איך אני קופצת עליך עם המדים. כמה אושר היה להפוך מזוג למשפחה. לא מגיע לבתנו לגדול בלי אבא ולא מגיע לבנך לא להכיר את אבא שלו. אהוב שלי יקר, בשבילי אתה תמיד תהיה מלך העולם".

  סמל ראשון משה מלקו הי"ד. "אמרתי לבנות שלי שיש מלאכים בארץ ויש מלאכים בשמים, ואתה עברת להיות מלאך", ספד לו אביו. בן 20,

 סמל גלעד יעקבי, לוחם בחטיבת גולני, בן 21 מקרית אונו. גלעד הותיר אחריו הורים: אבי ומיכל, ושתי אחיות. "ילד חכם, אהב מוזיקה, ניגן ושר הרבה. אהב ספורט, רצה מאוד גולני ורצה לתרום למדינה".

סמל עוז מנדלוביץ', לוחם בחטיבת גולני, בן 21 מהישוב עצמון. נהרג בהיתקלות עם מחבלי חמאס בסג'עייה. הותיר אחריו הורים, אחות בת 16 ואח בן 13. "ילד מקסים, חייל למופת". בעבר התראיין עוז ביחד עם אביו, עופר, בתכנית ''קולה של אמא'' בגלי צה''ל, וסיפר על ההפתעה שחיכתה לו על קו הזינוק של מסע הכומתה שלו בשנת 2012, כאשר אביו המתין לו על קו הזינוק. במסגרת הראיון אמר אביו ''מרגע שעוז נולד הוא יינק ירוק-צהוב. כשהוא התגייס שאלתי את עצמי האם יהיה לי יותר שקט אם הוא ישרת בקריה''. 

 סמ"ר ניסים שון כרמלי, לוחם בחטיבת גולני, בן 21 מרעננה,  עלה בגיל 16 מטקסס והצטרף אל שתי אחיותיו בארץ. למד בתיכון אוסטרובסקי שברעננה. הוא רצה מאוד לתרום למדינה. על אף פציעה שחווה בקרסול, התעקש להיכנס עם חבריו לרצועת עזה. 

סמל מקס שטיינברג, עלה לפני שנתיים מלוס אנג'לס לאחר שסיים את לימודיו בקולג'. התגייס בשנת 2012, כשנה לאחר שסיים את לימודיו בקולג'. נהרג גם כן בתקרית הנגמ"ש. "הוא הקדיש את כל כולו לשרת את מדינת ישראל", סיפר אביו סטיוארט. 

סא"ל דולב קידר, מפקד גדוד "גפן", בן 38 ממודיעין נהרג בתקרית בה חדרו מחבלים לשטח מדינת ישראל וביצעו ירי נ"ט לעבר הכוח. בין השאר פיקד על גדוד רותם בחטיבת גבעתי ושימש במשך שנתיים כראש לשכתו של האלוף דן הראל, כשזה היה בתפקיד סגן הרמטכ"ל. "דולב היה מצטיין שבמצטיינים ואיש אמיץ", אמר הראל לחדשות 2 . "הוא נתקל במחבלים כבר לפני כן בתפקידו כמ"פ והרג אותם. הוא היה קצין מצוין, רגיש ואינטליגנט. אני זוכר דווקא את הרגעים שבהם הוא היה מגיע הביתה, ואת המסירות שלו למשפחה למרות שהמחויבות שלו לתפקיד הייתה טוטאלית. זו אבדה גדולה".

סמ"ר טל יפרח, לוחם בחטיבת גולני, בן 21, מראשון לציון, נהרג בהיתקלות ברצועת עזה. סרן משה אוחיון, שלחם עם יפרח בעזה, הגיע להלוויה על קביים ואמר כי "זכיתי להיות איתך שם. מפקדיך בטחו בך. התנדבת למשימות המורכבות ביותר. כמו גם זאת האחרונה".

סמ"ר יובל דגן, לוחם בחטיבת גולני, בן 22, מכפר- סבא, נהרג בהיתקלות. הועלה מדרגת סמל לדרגת סמל- ראשון לאחר מותו. 

 "היה לו חיוך כובש והוא היה פעלתן. הוא עשה שנת שירות ואהב לטייל. תמיד אזכור את החיוך שלו עם הגומות. אין ולא יהיו אנשים כמוך, בן אדם עם לב זהב, שמור עלינו מלמעלה", כתב אחד החברים.

סמל נדב גולדמכר, לוחם בבה"ד 1, בן 23, מבאר שבע, נהרג בתקרית בה חדרו מחבלים לשטח מדינת ישראל וביצעו ירי נ"ט לעבר הכוח. לוחם בבית הספר לקצינים בה"ד 1, הותיר אחריו הורים ושלושה אחים. "גידלתם בן למופת", אמר מפקד הפלוגה בהלוויה. "לא ניתן להיות טוב מזה. הוא ביצע כל מטלה, וסייע בנחישות ובצניעות ובלי הרבה רעש. אני מודה ומחבק אתכם, וכואב את כאבכם, ומצדיע למי שנתן את חייו למעננו ולמען מדינת ישראל".

רס"ב בייניסיאן קסהון, לוחם בחטיבה צפונית של אוגדת עזה, בן 39 מנתיבות נהרג בתקרית בה חדרו מחבלים לשטח מדינת ישראל וביצעו ירי נ"ט לעבר הכוח.

הותיר אחריו אישה בהריון ושלושה ילדים. מפקד יחידתו אמר בהלוויה כי "אנו ניצבים פה וכואבים את לכתו. עם ישראל איבד היום את אחד מטובי בניו. היית אדם אדיב, רגוע ורוחש כבוד. היית אח. אני יודע עד כמה אהבת את משפחתך ונשאת אותם בלבך. הם יישאו אותך בלבם כפי שנשאת אותם אתה".

סג"מ יובל הימן, לוחם בבה"ד 1, בן 21 מאפרת, נהרג בתקרית בה חדרו מחבלים לשטח מדינת ישראל וביצעו ירי נ"ט לעבר הכוח. חלם על סיירת גולני. למרות שנפצע במהלך אימון בשירותו, הוא התעקש לחזור ליחידה. "היה בחור חייכן שאהב לעזור לזולת ולקהילה. הוא תרם רבות לפני הגיוס ועשה שנת שירות בדרום". הותיר אחריו זוג הורים, הוא הבכור מבין ארבעת ילדיהם של משה וזהרה. 
סמ"ר ג'ורדן בן סימון, לוחם בחטיבת גולני, בן 22 מאשקלון, נהרג בהיתקלות. נסיבות האירוע נבדקות. בן סימון היה חייל בודד שהגיע להתנדב לשירות קרבי בצה"ל מצרפת. 

סמ"ר שחר תעשה, לוחם בחטיבת גולני, בן 20 מפרדסיה. התגייס לגולני בעקבות בן דודו ששירת בחטיבה. "הוא היה ילד טוב, ילד זהב, שהיה מורעל על הצבא", סיפרה משפחתו. 

סמ"ר דניאל פומרנץ, לוחם בחטיבת גולני, בן 20 מכפר אז"ר. "דניאל היה מקסים וחייכן, כמו אח של הילדים שלי, הם גדלו ביחד", סיפרה צופית גרנט. אמו, קצינת נפגעים בצה"ל, השמיעה בהלוויה את השיחה האחרונה והקריאה את מכתב הפרידה שכתב - "למשפחה האהובה שלי".

סמל שון מונדשיין, לוחם בחטיבת גולני, בן 19 מתל-אביב. אביו סיפר, "היה חייל מורעל, קנה רק לפני שבוע אפוד חדש ומדוגם, היה מצטיין המסלול. הוא רצה לצאת לטיול אחרי הצבא ולפתוח עסק איתי". כתב לחבריו לפני הכניסה לעזה: יאללה חבר'ה, נכנסים, אני מבסוט, אנסה לצאת מזה בשלום.

סמל בן אואנונו, לוחם בחטיבת גולני, בן 19 מאשדוד. חבריו סיפרו כי היה מורעל על גולני. חלם להיות לוחם בגולני. "היה ילד צנוע, חייכן וביישן שהוא אפילו לא היה מסתכל לאנשים בעיניים".

סמ"ר אורן נח, לוחם בחטיבת גולני, בן 22 מהושעיה. אורן נולד בקיבוץ מעלה גלבוע. ילדותו עברה עליו במושב שדה אילן, ובהמשך עברה המשפחה להושעיה. הוא למד בחטיבת הביניים ביישוב, בישיבה התיכונית בטבריה ואחר כך למד שנה וחצי במכינה הקדם צבאית בעצמונה. 

"במכינה התחזק באהבת הארץ והעצים את כוחותיו", כתבו ההורים בהספד שהעבירו לאחר מות בנם. "אורן נפל ליד חייליו בתור מפקד כיתה. הוא היה אדם מיוחד, הנכון תמיד לעזור ולסייע, להקשיב ולתמוך בכל עת. תמיד היה חזק ואיתן והרעיף עזרה לכל אדם. ילד יפה עם עיניים כחולות, חיוך שובה לב וגומות חן שובבות. אהב את הים ובעיקר אהב להיות עם חברים ולהיות בשבילם בכל עת".

רב סמל עודד בן סירא, לוחם בחטיבת הנח"ל, בן 22 מניר עציון. בן סירא הותיר אחריו שני הורים, מירי ודוד, וחמישה אחים ואחיות: יאיר, מיכל, גלעד, אלחנן ומוריה. "בחור חייכן, חביב, ואהוב על חבריו, צנוע מאוד. בא ממשפחה מיוחדת שלתרום למען המדינה והחברה. רצה לשרת בגדוד קרבי בשביל לתרום".

רס"ר אנגד צה"ל,בן 27 מבית אלעזרי, נהרג בהיתקלות ברצועת עזה. הוא הותיר אחריו זוג הורים, אח בכור ואת הדר, אשתו, לה נישא לפני חמישה חודשים בלבד. בגיל 17 הוא הקים מועדונית לנוער בסיכון באשדוד הנקראת "בית חם", כחלק מתכנית lead לפיתוח מנהיגות בה השתתף.

סמל אורון שאול, לוחם בגדוד 13 של חטיבת גולני, בן 21 מפוריה.  לאורון שני אחים, אבירם בן ה-22, חייל מילואים המשרת בחטיבת גבעתי וגויס גם הוא למבצע "צוק איתן", ואופק בן ה-14.
 

אורון שאול למד בתיכון בית ירח וקרוביו מספרים כי תמיד חלם לשרת כלוחם בחטיבת גולני. ביום העצמאות האחרון הוענק לו אות מצטיין הנשיא, שבו נכתב עליו כי "על אף קשיים מבית ועל אף שיכול היה לשרת ביחידה עורפית, בחר לשרת כלוחם. אורון מבצע את תפקידו במסירות, יוזם ומתנדב לכל מטרה ומשימה ומפגין מקצועיות ואחריות. בעל יחסי אנוש טובים וזוכה להערכה מצד מפקדיו וחבריו ליחידה".

סמ"ר אביתר תורג'מן,  לוחם בחטיבת הצנחנים, בן 20 מבית שאן, נהרג בהיתקלות ברצועת עזה. הועלה מדרגת סמל לדרגת סמל-ראשון לאחר מותו. תלמיד שיעור ג' בישיבת הכותל בעיר העתיקה בירושלים.

 סרן דימיטרי לויטס, לויטס היה מפקד פלוגה בשיריון, ועלה לישראל בילדותו עם משפחתו מטשקנט. בן 26 מירושלים. בנם האמצעי של מרינה ואלכס ואח לאנה ודניאל, התגורר בשנים האחרונות בגשור. "הוא היה מקסים, שקט, חייכן, חכם ובעל נפש של אומן", 

סגן נתן כהן, מפקד מחלקה בחיל השיריון, בן 23 ממודיעין. כהן היה מאורס לחברתו טל והם היו אמורים להינשא בחודש אוקטובר. "הוא גיבור, אנחנו מאוד גאים בו בכל מה שהוא עשה". כהן הותיר אחריו הורים וארבעה אחים ואחיות. 

סגן פז אליהו, לוחם בחטיבת הצנחנים, בן 22 מעברון. פז אהב מאוד לטייל, ולפני הגיוס לצה"ל עשה שנת שירות בפנימייה לנוער חוסה. אביו סיפר "הוא אמר לי: 'אבא אני הלכתי למשימה ועד שאני לא מסיים אותה אני לא חוזר'. החייל שיצא במקומו בא ומסר לנו שהכול בסדר אתו ושהוא נתן לו את היציאה שלו", הוא הוסיף וסיפר. "אני מקווה שפז הוא החייל האחרון שנופל במבצע הזה", סיכם.

סמ"ר לי מט, לוחם בחטיבת הצנחנים, בן 19 מאילת. בן של סמדר ומוטי מט מאילת. הותיר אחריו 3 אחים: סי, גל וטל. לי גדל באילת ונחשב ילד של ים שאהב לגלוש. 
 
הוא היה האח הקטן מבין שלושה אחים. מוטי אביו נהג מונית, ואמו סמדר מורה בבית ספר היסודי "גלים". לי התגייס לצה"ל לפני כשנתיים וסיים מסלול בחטיבת הצנחנים, עם תחילת הלחימה ותחילת מבצע "צוק איתן" נשלח עם פלוגתו לעזה.

סמ"ר שחר דובר, לוחם בחטיבת הצנחנים, בן 20 מגניגר.  נולד בקיבוץ גניגר. הוריו, אורלי ובוריס, עלו לארץ מברית המועצות בשנת 1991 ונקלטו כחברים בקיבוץ. שחר למד בבית הספר היסודי "עמק יזרעאל" בגניגר ובבית הספר התיכון "העמק המערבי" ביפעת. הוא הניח אחריו שני הורים ואח אחד, גיא, בן 24.
 
ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, אייל בצר אמר: "אנו מבכים את מותו של לוחם הצנחנים שחר דאובר ומשתתפים בצערה העמוק של המשפחה ושל קיבוץ גניגר. העמק כולו אבל וכואב על החיים הצעירים שנגדעו בטרם עת".
רס"ר (מיל') יאיר אשכנזי, לוחם בחטיבת המילואים של בה"ד 1, בן 36 מרחובות, במהלך פעילות מבצעית בצפון רצועת עזה. אשכנזי שימש כיועץ המשפטי של עיריית מודיעין, הותיר אחריו אישה ושלושה ילדים. רעייתו מוריה ספדה לו "נפלת מות קדושים למען הארץ שלך שכל כך אהבת. ילדיך יצטרכו להתמודד כעת עם האובדן והגעגוע. אני קוראת לכל החיילים לא להתייאש - תנו את כל כוחכם, כי זה מה שיאיר רצה".

סגן רועי פלס, קצין חטיבת הנח"ל מתל אביב, נהרג מתקיפה על רכב משוריין שהופצץ בירי פצמ"רים וטילי נ"ט באזור בית חאנון. פלס למד בתיכון עירוני ה' בתל אביב, והיה בעברו שחקן כדורעף ואהב ספורט חופים. הוא למד במכינה קדם צבאית ומשם התגייס לעורב נח"ל. "בכל דבר הוא הצטיין והיה בחור כל כך משפחתי", אמרה בת הדודה. הוא הותיר אחריו זוג הורים, חגית ודור, ושתי אחיות גדולות תאומות – לי ושני.

סמ"ר אברהם גרינצוויג, לוחם בן 21 מפתח תקווה, נהרג בהיתקלות כוח הנח"ל עם מחבלים באזור בית חאנון. . "הוא היה נחלאווי בכל רמ"ח איבריו וכבר בנעוריו הבטיח כי יהיה לוחם בנח"ל", אמרו חבריו. למד בתיכון גולדה שבפתח תקווה, אהב מאוד לנגן בגיטרה והיה "מוזיקאי בנשמה". הניח אחריו זוג הורים חדוה וגדעון, ואחות תאומה, ענבל, המשרתת כקצינה בצה"ל.
סמ"ר גל בסון, לוחם בן 21 מחולון, שנפל בפעילות מבצעית של יחידת יהל"ם בצפון הרצועה. היה תלמיד במגמת האתלטיקה בתיכון קריית שרת, שאותה סיים בהצטיינות. כשהתגייס בחר ללכת לחיל ההנדסה הקרבית, שם הוא הגיע לסיירת יהל"ם (יחידת הנדסה למשימות מיוחדות). גל הניח אחריו אח ואחות, זוג הורים ובת זוג.

סמ"ר גיא בויילנד, נהרג בהיתקלות צה"ל בחירבת עזאה בה מחבלים של חמאס קפצו ממנהרה וניסו לחטוף חייל. "אהב את הצבא", סיפרו חבריו. גיא הותיר אחריו הורים, גלן ואדווה, אחות, קים, בת 23, ואח גדול, לוק, מנישואיו הקודמים של אביו.

סמ"ר עמית יאורי, לוחם בן 20 מירושלים, נהרג בהיתקלות צה"ל בחירבת עזאה בה מחבלים של חמאס קפצו ממנהרה וניסו לחטוף חייל. יאורי למד בגימנסיה העברית, "רצה ללכת לקרבי והיה אתלט מעולה. רצה מאוד לתרום למען מדינת ישראל, אהב מאוד את ירושלים". הותיר אחריו זוג הוריו, עינת ושחר ושני אחים קטנים. הלווייתו תתקיים מחר.

סרן ליעד לביא, קצין לוחם בחיל הרגלים, בן 22 מתלמי יוסף. סרן ליעד לביא נפטר מפצעיו בבית החולים לאחר שנפצע ביום חמישי בפעילות מבצעית בדרום רצועת עזה. סרן ליעד לביא הועלה מדרגת סגן לדרגת סרן לאחר מותו.

"נלחמתי להביא אותך לעולם, ואתה היית מוכן להילחם בעולם למעני. תמשיך לשמור עליי ממקומך החדש", אמרה אימו בהלוויה. הותיר אחריו , הורים, דרורה ושמואל, ושישה אחים.

רנ"ג רמי כחלון, נגד בחטיבת הצנחנים, בן 39 מחדרה. רב-נגד רמי כחלון נפטר מפצעיו בבית החולים היום (שבת), לאחר שנפצע ביום שלישי בגבול רצועת עזה. רב-נגד רמי כחלון הועלה מדרגת רב-סמל בכיר לדרגת רב-נגד לאחר מותו. הלוויתו של רב-נגד רמי כחלון תקיים מחר (א') בבית העלמין הצבאי בחדרה. שירת בקבע כ-20 שנה, ובשנת 2013 אף זכה בפרס מצטיין הרמטכ"ל. 

במותו והותיר אחריו אישה, פנינה, וארבעה ילדים, יוסיאל, מאור, הלל ועמיעד.

רב-סמל ברק רפאלי דגורקר, בן 27 מגן יבנה, נהרג בגבול רצועת עזה. סיים לאחרונה את לימודי המשפטים, התחיל התמחות והיו לו תוכניות גדולות. בכל מקום שהוא היה הוא התנדב לעזור. הוא סייע לילדים בסיכון ויצא לחלוקות מזון. דגורקר הותיר אחריו את הוריו, משה ואורה, ואת שני אחיו הצעירים.

סמ"ר גיא לוי, החלל הראשון של היישוב כפר ורדים, "גיא היה לוחם משכמו ומעלה, שקט, חייכן, איש מקצוע אמיתי, תמיד עוזר, מותך אינו לשווא", ספד תת-אלוף במיל' דידי בן יוסף. גיא הותיר אחריו הורים: שליה ורן ואחות צעירה: ארין.

סמ"ר משה דוינו, לוחם ההנדסה, בן ה-20 מירושלים, נהרג במסגרת פעילות מבצעית של צה"ל בחאן יונס שבדרום רצועת עזה.  "מושיקו היה ילד שתמיד חייך, שתמיד הקשיב, קראנו לו קסם כי הוא היה משהו מיוחד, תמיד היה זוהר, תמיד מחייך תמיד אופטימי פשוט היה כיף להיות איתו". הותיר אחריו זוג הורים - ניסים ורוחמה - ושלושה אחים.

סמ"ר אליאב אליהו חיים כחלון, הועלה מדרגת סמל לדרגת סמל-ראשון לאחר מותו. בן 22 מצפת. למד בישיבה התיכונית בצפת. "משפחה צדקת, ילד מחונך בעל מידות ודרך ארץ". הותיר אחריו זוג הורים - דיוויד ויוכי - ועוד שישה אחים ואחיות.

רב"ט מידן מימון ביטון, הועלה מדרגת טוראי לדרגת רב-טוראי לאחר מותו. ראש עיריית נתיבות, יחיאל זוהר, ספד לו "אך שבוע חלף, ובשורת השכול והאובדן שוב פוגשת את תושבי נתיבות, בנפול בן העיר מידן ביטון במשמרתו על הגנת העם, הארץ והעיר. נתיבות משתתפת באבלה של המשפחה".

רב"ט נירן כהן, הועלה מדרגת טוראי לדרגת רב-טוראי לאחר מותו. "אהב לתרום ולעזור לכל החברים". הותיר אחריו זוג הורים - עופר ונאווה - שתי אחיות - מור, בת 23, אלמוג בת 12 ואח קובי, בן חמש.

רב-סמל עדי בריגה, הועלה מדרגת סמל-ראשון לדרגת רב-סמל לאחר מותו. השתחרר לפני כשנה משירות סדיר וגויס למילואים עם תחילת המבצע. רס"ל בריגה הותיר אחריו הורים ושני אחים. "נפילתו של חייל בקהילה קטנה, שבה כולם מכירים את כולם, מכניסה את כל הקהילה למצב של אבל וצער עמוק", אמר ראש המועצה האזורית חוף אשקלון, יאיר פרג'ון.

סמל דניאל קדמי, לוחם בקורס מפקדי כיתות, בן 18 מהישוב צופים בשומרון. הועלה מדרגת רב-טוראי לדרגת סמל לאחר מותו. 

אביו סיפר, "ילד מקסים, תמיד חיוך על הפנים, כולם ידעו שהוא מנהיג מלידה. אלוקים בוחר את הטובים בפינצטה. כל יום שישי כשהיה מגיע הביתה תמיד הוא היה נותן חיבוקים ונשיקות". הותיר אחריו את הוריו ואת שלושת אחיו, יוסי (30), אורי (27) ונטלי (23), אשר גויסה בצו 8 וקיבלה את הבשורה המרה בשטח.

סמל ברקאי ישי שור, לוחם בקורס מפקדי כיתות, בן 21 מירושלים. הועלה מדרגת רב-טוראי לדרגת סמל לאחר מותו. אביו סיפר "ילד אהוב על הכול, מתנדב שכולו לב. היה מדריך ואחראי בבני עקיבא, תמיד רצה ועזר". למד שנתיים בישיבת "שבי חברון". הותיר אחריו את הוריו, רבקה וירון ושלושה אחים. 

סמל שגיא ארז, לוחם בקורס מפקדי כיתות, בן 19 מקרית אתא. הועלה מדרגת רב-טוראי לדרגת סמל לאחר מותו. נולד בקריית אתא, גדל בעיר ולמד בבית הספר היסודי "הצבי ישראל" ובחטיבת הביניים רוגוזין ובגיל 16 הצטרף לפנימייה הצבאית בבית הספר הריאלי בחיפה. 

בן דודו רס"ן יניב הרן, סיפר כי ארז היה גאוות המשפחה ואהוב על חבריו: "הוא היה המלך שלנו. תמיד הציב לעצמו מטרות והשיג אותן. הוא חלם על קריירה צבאית, ולמרות חוסר הרצון של הוריו, הלך ללמוד בפנימיה הצבאית של הריאלי בחיפה מתוך שאיפה להגיע לדרגי פיקוד גבוהים". הותיר אחריו הורים ושתי אחיות.

סמל דוד דרעי, לוחם בקורס מפקדי כיתות, בן 18 מירושלים. הועלה מדרגת רב-טוראי לדרגת סמל אחר מותו. 


אביחי, אחיו של דור, סיפר: "באוקטובר הקרוב הוא אמור היה לחגוג 19, הוא הכניס לנו המון שמחת חיים. הוא היה הגאווה, בכל מקום שדרך אנשים דיברו עליו. לפני הגיוס הוא עשה מכינה לצבא והיה קורע את עצמו בשביל להגיע ליחידה קרבית. הוא היה בקושי ארבעה חודשים בצבא כשקיבל 'מצטיין חטיבה'. פשוט ילד מושלם". הותיר אחריו הורים, דוד ורונית, ושלושה אחים גדולים.

סמל נדב ריימונד, לוחם בקורס מפקדי כיתות, בן 19 משדמות דבורה. הועלה מדרגת רב-טוראי לדרגת סמל לאחר מותו. למד בבית הספר החקלאי כדורי ובנובמבר האחרון התגייס לחטיבת הצנחנים. לאחר שסיים טירונות ומסלול, הוא התחיל קורס מ"כים. הותיר אחריו זוג הורים, אבי ויובל, ושני אחים, נועם, בן 15, ויואב, בן 13, שהיה אמור לחגוג בקרוב בר-מצווה.
סמ"ר מתן גוטליב, לוחם מגלן , בן 21 מראשון לציון הי"ד, בן זקונים, הותיר אחריו זוג הורים ושני אחים - עומר וניצן. לפני כניסתו לעזה כתב גוטליב למשפחתו מכתב וסיפר על געגועיו הביתה: "רק רציתי להגיד שהכול בסדר ואני חושב עליכם המון. אני מתגעגע לנוף של השולחן המרובע שכל צלעותיו מלאות בימי שישי. קשה לי לרשום משהו עמוק כי אני חנוק בדמעות כשאני חושב עליכם. אוהב המון ומתגעגע, מתן".

סמ"ר עומר חי, לוחם מגלן , בן 21 מסביון הי"ד, עומר היה הגדול מבין ארבעה אחים, בהם התאומים החיילים גיא ומאיה בני ה-19, ואח קטן נוסף.  עומר הוא בנם של ד"ר אילן ואורית חי, קרדיולוג ורופאת עיניים ,רופאים בכירים בשיבא. סבו פרופסור וידנה ברנרדו , מנתח לב בכיר וידוע שניהל בעבר מחלקה בבלינסון. 

"בחור כל כך עדין נפש, נעים הליכות, אישיות יוצאת מן הכלל, חרוץ, אינטליגנטי , עבד מאוד קשה וסיים בהצטיינות יתרה. היה בחור מאוד ערכי ונחוש והיה לו חשוב לשרת ולהוכיח. אמר שצה"ל הכי חשוב לו, עוד לפני הלימודים".

סמ"ר גיא אלגרנטי, לוחם מגלן  בן 20 מתל אביב הי"ד, היה אמור לחגוג בחודש ספטמבר את יום הולדתו. תושב תל אביב, הותיר אחריו הורים וחמש אחיות צעירות ממנו.

"תמיד שידרת ביטחון, עוצמה ואמונה ותמיד דחפת קדימה והובלת את חבריך", אמר בדברי הפרידה בשם צה"ל, אל"מ גיא לוי - "אתה וחבריך פעלתם בשליחות מול אוייב אכזר ונחוש. היית שותף בהגנה על הבית". סבו של אלגרנטי, סיפר בבכי שכניצול שואה, הוא סבר לאחר ששרד את התופת, כי ילדיו ובוודאי נכדיו, לא יידעו עוד מלחמה. 

רב-סמל (מיל') דניאל מרש, לוחם ב"עוצבת ברק", בן 22 מראשון לציון. דניאל למד במקיף ט' בראשון לציון, מאוד אהב מוזיקה ותכנן ללמוד בבית ספר רימון. דניאל היה בן הזקונים של דיאנה ואריה ויש לו שלושה אחים גדולים. רק לפני שלושה חודשים הוא השתחרר משירותו הסדיר ולמבצע הוקפץ בצו 8. 

 סרן עמרי טל, לוחם ב"עוצבת ברק", בן 22 מיהוד. טל הועלה מדרגת סגן לדרגת סרן לאחר מותו. אביו כתב עליו "מכור לטיולים. מלא אנרגיות. גבר במיטבו. מלא שמחת חיים. חינכתי אותו לערכים ולנתינה למען ביטחון ישראל. כשאני מדבר על ערכים זה כולל גם לשמור על כבוד האויב ולא לפגוע בחפים מפשע. עמרי חש מחויבות לתת את חלקו והלך לקצונה כדי לתרום. המחיר שאני משלם כבד מאוד. אהבתי אותו אהבה אין סופית".

סמ"ר שי קושניר, לוחם ב"עוצבת ברק", בן 20 מקריית מוצקין. הוא למד בבית הספר הטכני של חיל האוויר אולם התעקש להתגייס לקרבי ורק שנה לאחר גיוסו הצליח לשכנע את אביו לחתום לו על הרשאה, למרות שהוא בן יחיד.

סמ"ר נועם רוזנטל, לוחם ב"עוצבת ברק", בן 20 ממיתר. נועם רוזנטל השאיר אחריו הורים (מרטין ואוסנת), אח תאום (גל) שמשרת גם הוא בצבא ואח גדול בשם הדר. אבנר בן גרא, ראש מועצת מיתר, מסר "משפחת מיתר מרכינה ראש ומבכה בפעם השנייה השבוע את אחד מטובי בניה שנפלו בשירותם הצבאי להגנת הארץ. משפחת מיתר כולה שולחת תנחומים למשפחה".
סרן (מיל') לירן אדיר, לוחם ב"עוצבת ברק", בן 31 מעזוז. בעל תואר שני בלימודי משפטים, עמד לצאת ללימודי רפואה בחו״ל.  אהב לטייל בעולם ולבלות עם חברי ילדותו שהיו חשובים לו מאוד. בשנה האחרונה התגורר בעזוז עם סלעית, שאיתה התחתן לפני כחודש. לירן הניח הורים, אח ואחות.

רס"ן בניה שראל, קצין בחטיבת גבעתי, בן 26 מקריית ארבע. שראל היה אמור להינשא בעוד מספר שבועות לגלי, ארוסתו. הוא הותיר אחריו זוג הורים, שבעה אחים ואחות.

"היית גאוות חייה של כל אם יהודייה", ספדה מיכל, אימו של בניה. "ילד נבון, שמח, חד, חכם, אמיץ וגיבור. תמיד ידעת מה אתה רוצה ולאן אתה הולך וקשה היה להתווכח איתך. ריבוי הגוונים של האנשים שהגיעו ביום שישי לכאוב איתנו כל כך הזכיר לנו את מי שאתה - לא היה מישהו שלא נגעת בו, ובעיקר אהבת את גלי שאנחנו גם כל כך אוהבים ואני מבטיחה לך שנדאג לה כפי שביקשת".

סמ"ר ליאל גדעוני, לוחם בחטיבת גבעתי, בן 20 מירושלים. אביו של ליאל ואחיו סיפרו על הפגישה האחרונה, "היינו אצלו במשמר הנגב לפני הכניסה הקרקעית. יצאו חיילים, הסתכלתי, ואמרתי איזה ילדים הם אני לא מאמין שאלו האנשים ששומרים מעלינו", אמר האב אלי. "נתתי לו חיבוק אחרון, הוא היה כל כך חזק, אמרתי לעצמי. שום דבר לא יכול לפגוע בו הוא חזק כמו סלע", סיפר. "יש גינה בעולם ואלוקים לוקח את הפרחים הכי יפים שיש".
סגן הדר גולדין, נפל בקרב סמוך לרפיח ברצועת עזה. בני המשפחה קיבלו את קביעתו של בית הדין המיוחד בראשותו של הרב הצבאי הראשי רפי פרץ לפיה הקצין אינו בחיים. סגן הדר גולדין יובא למנוחות היום בחלקה הצבאית בבית העלמין בכפר סבא בשעה 17:30. 
רב-סמל ראשון (במיל') זאב עציון, בן 55 מנירים. "זאב היה אדם טוב לב עם חיוך שופע", סיפרו חבריו, "היה תמיד הראשון להושיט יד בכל מקום. אדם נפלא. אבדה גדלה ליישוב ולעם ישראל". 

סמל נתנאל ממן, בן 21 מגן יבנה. ההרוג ה-71 במבצע. ממן נסע במכונית לפני שבוע ונפגע אנושות מרסיס בראשו לאחר שרקטה נחתה סמוך לרכב. 

שחר שליו הי"ד - לוחם ביחידת הצנחנים, נפטר מפצעיו בבית החולים רמב"ם בחיפה. 

שחר נולד באלוני הבשן שבגולן. בן לשמעון ונעמי ממקימי היישוב. אח שלישי לששת אחיו: דגנית. אייל. חגי. מרים. דורון ואביה. בן 21 בנופלו.

שחר גדל והתחנך במוסדות החינוך בגולן ובתנועת בני עקיבא. ואף היה מדריך בתנועה. בכיתות ט'-י'ב הוא למד בישיבה התיכונית 'חיצים' שבאיתמר. לאחר מכן למד במכינה הקדם צבאית 'ארזי הלבנון' במעלה אפרים. לפני כשנה וחצי התגייס לחטיבת הצנחנים סיים מסלול והפך ללוחם. שחר נפצע אנוש בתחילת מבצע 'צוק איתן' בכ"ה בתמוז 23 ביולי ממטען שבו נהרגו מפקדו ושני חבריו- פז אליהו, לי מט ושחר דובר.