מילשטיין: חמאס ניצח במלחמת המוחות

ההיסטוריון הצבאי, ד"ר מילשטיין, קובע כי צה"ל לא ערוך למלחמות גרילה כדוגמת אלה שחמאס וחיזבאללה גוררים אותו אליהן.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ב' באב תשע"ד

מילשטיין: חמאס ניצח במלחמת המוחות-ערוץ 7
גוררים את צה"ל לנקודת היתרון התת קרקעית. מנהר
פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 פורס ההיסטוריון הצבאי, ד"ר אורי מילשטיין את משנתו באשר להתמודדותו הלקויה של צה"ל מול ארגון החמאס שלדבריו ניצח את צה"ל במלחמת המוחות שביניהם.

מילשטיין מציין כי החמאס כמו החיזבאללה כבר אינו מתנהל כארגון טרור אלא כארגון גרילה ההולך ומשתכלל וככזה הוא מתפקד טוב בהרבה מכפי שתיפקד לפני עשר שנים. בין השאר שכלולו נובע מתוך לימוד עקבי של נקודות התורפה של צבאות המערב וצבא ישראל בפרט.

לעומת זאת התפיסה הישראלית היא שגרתית וסטטית, כהגדרתו של מילשטיין. לדבריו התחושה בצה"ל ובהנהגה הישראלית היא שיש לישראל צבא חזק, החזק ביותר במזרח התיכון ובין הצבאות הטובים בעולם וככזה הוא מסוגל להשמיד את ארגוני הטרור בכל עת שיחפוץ, אך האמת אינה כזו וצה"ל אינו יכול להשמיד את הארגונים הללו מסיבות ערכיות וסיבות של מאבקים פנימיים בחברה הישראלית, מאבקים שאינם מאפשרים פעולה גורפת שכזו.

ד"ר מילשטיין מבהיר כי צה"ל הוא אכן צבא חזק אך זאת כאשר הוא ניצב מול צבא סדיר אחר. צה"ל כצבא סדיר תוכנן ואומן לעמוד מול צבא סדיר אחר ולא מול לוחמת גרילה וטרור. לדבריו אמנם קיימות יחידות מיוחדות בצה"ל והן אמורות לתת מענה מול טרור אך הצבא כולו אינו יכול להישען על יכולותיהן כיכולת שתכריע עבורו את הקרב כולו.

מילשטיין קובע כי התחושה בצה"ל טרם 'צוק איתן' הייתה שחיל האוויר הישראלי חזק ובעל מסוגלות עצומה מול כל גורם שעימו יתמודד אך חמאס ידע להפתיע במלחמה התת-קרקעית שתכנן מבעוד מועד, מלחמה שאינה באה לידי ביטוי רק במנהרות הטרור אלא גם בכני השיגור התת קרקעיים, במפקדות התת קרקעיות ובלוחמה התת קרקעית שאליה נערך.

בהיערכות זו הצליח החמאס להפתיע את צה"ל כשם שבר כוכבא הפתיע את הרומאים והצליח להשמיד שני לגיונות וכשם שהוויטנאמים הבריחו את צבא ארצות הברית הענק משטחם. לדבריו כוחות גרילה מנסים להימנע מעימות ישיר מול כוח צבא סדיר ולנסות לגרור אותו לנקודות התורפה של הצבא הסדיר שהיא נקודת היתרון שלו, במקרה של חמאס זו הזירה התת קרקעית.

במסגרת מאבק זה מתנהל חמאס דווקא מתוך אוכלוסיה אזרחית ומנצל את העובדה שאינו מוגדר כמדינה וחוקי המלחמה לכאורה אינם חלים עליו. זאת בעוד ישראל תמהה מדוע העולם אינו דן את חמאס באותו דין שבו הוא דן את ישראל עצמה.

לדברי מילשטיין המציאות כעת היא שצה"ל אינו מאומן ללוחמת גרילה בעוד ראש הממשלה, הרמטכ"ל ושר הביטחון הוכשרו לדרכי לחימה של צבא סדיר מול צבא סדיר. לדבריו ישראל לא פיתחה מערכות חשיבה צבאיות ראויות שתוכלנה להקים זרוע צבאית שתתמחה בהתמודדות עם לוחמת גרילה כפי שעשה הצבא הפרוסי כשהחליט להעתיק את מתכונת הישיבות של היהודים ל"ישיבות צבאיות", הזרוע האינטלקטואלית שתחולל שינוי במאפייני הלחימה, תעמוד עם האצבע על הדופק מול השינויים הטכנולוגיים והאחרים שמתחוללים בצבאות האויב. מילשטיין מציין שבעקבות השינויים הללו הפך הצבא הפרוסי לטוב בעולם.

כך לטעמו של מילשטיין יש לנהוג גם בצה"ל מול ארגוני הטרור המשתכללים והולכים, להקים ישיבות צבאיות שייערכו כל העת למלחמה הבאה ובכך תימנענה הפתעות כדוגמת איום המנהרות שנחשף בפני צה"ל רק לנוכח הנסיבות אותן הוא מגדיר כ"נס" שבו לאחר חטיפת הנערים התגלגל הצבא לרצועה ובכך מנע פיגוע שיכול היה להביא להרג של אלפים.