תלונה נגד רוזנטל שקרא לרכוש מנוי ל'הארץ'

תלונה הוגשה לוועדת האתיקה בעקבות קריאתו של ח"כ רוזנטל לרכוש מנוי לעיתון. רוזנטל לערוץ 7: כשאין טענות רציניות ממציאים שטויות.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ב' באב תשע"ד

לועדת האתיקה של הכנסת הוגשה תלונה נגד חבר הכנסת מיקי רוזנטל שפרסם אמש בדף הפייסבוק שלו קריאה לציבור לעשות "דווקא עכשיו" מנוי לעיתון "הארץ".

אל הקריאה צירף חה"כ רוזנטל תמונה בה הוא נראה קורא בעיתון היומי והסבר אותו סיכם במילים "דווקא בשל האומץ להשמיע דעות נגד הזרם ודווקא לאור הקריאות להחרים את העיתון, עכשיו הזמן לעשות מנוי ל"הארץ"".

מגיש התלונה, האזרח אליהו ניסים, מספר כי פרסום הקריאה גרר תגובות חריפות מצד הגולשים אשר שאלו האם נכון וראוי שחבר כנסת יפרסם מסרים מסחריים. אחד המגיבים העיר כי מדובר ברצון "להחיות את העיתון" אשר סופג לאחרונה ירידה חדה ונטישת מנויים בעקבות פרסום כתבות ומאמרים המביעים ביקורת על כוחות הביטחון בזמן מבצע "צוק איתן".

עוד הוא מציין כי מגיבים נוספים סיפרו כי גם הם ביטלו או מתכוונים לבטל את המנוי לעיתון "לאחר שפרסם דברי בלע ושקרים נגד צה"ל ונותן במה לאנשים כמו גדעון לוי המכפישים את שמם הטוב של טייסי חיל האויר". מגיבה אחרת שאלה "האם אתה פרזנטור או חבר כנסת? כיצד היית מגיב לו ראש הממשלה היה מפרסם עיתון אחר?".

"בעקבות פרסום הפוסט של חה"כ רוזנטל, הגשתי הערב תלונה לועדת האתיקה של הכנסת בדרישה לנקוט בהליכים נגדו, לאחר שהפיץ מסר מסחרי וקידם כלי תקשורת מסחרי בערוץ שנועד לשמש לקשר עם הציבור. ע"פ תקנון האתיקה של הכנסת חל איסור על חבר כנסת לפרסם לציבור הבוחרים מסרים מסחריים, תוך ניצול משאבים הניתנים לו מתוקף תפקידו כדי לקיים קשר עם הציבור. מהנהלת ועדת האתיקה אשרו את קבלת התלונה והודיעו כי היא תדון בועדה בקרוב", מספר ניסים המוסיף ומציין כי בתלונתו ציין כי "למרבה האירוניה היה זה דווקא חה"כ רוזנטל שהרבה להשתמש בעבר בביטוי "הון - שלטון - עיתון" לתיאור שחיתות בהנהגה בישראל, ניגוד עניינים וקשר לא תקין בין פוליטיקאים, כלי תקשורת ובעלי ממון".

בתגובה לדברים אומר חבר הכנסת רוזנטל לערוץ 7 כי כל בר דעת מבין שהקריאה להפוך למנויים לעיתון 'הארץ' אינה קריאה מסחרית אלא קריאה שמאחוריה ניסיון להגן על כלי תקשורת הנמצא תחת איומי סגירה.

"כשמסתתמות הטענות הרציניות ממציאים טענות מטופשות", אומר רוזנטל המתייחס לתלונה שהוגשה נגדו. בדבריו הוא מזכיר את התנגדותו לסגירת העיתון 'ישראל היום' על אף שהוא עצמו רחוק מהעמדות שמייצגים העיתון ובעליו.

לדברי רוזנטל "כל כלי תקשורת שפועל כחוק ויש הקוראים לסגור אותו בגלל הדעות המובעות בו יתקל בי כחומה בצורה. זו הסיבה להתנגדותי לסגירת 'ישראל היום'. אני סולד מדבריו של גדעון לוי אבל עדיין סבור שכחברה אנחנו צריכים לקבל דעות, בעיקר את הקיצוניות שבהן. תמיד קל לנו לשמוע את הדעות שנוחות לנו אבל דמוקרטיה נבחנת בקבלת העמדות שכואבות לנו בבטן".