אושר: הנמען יקבל את פרטי שולח של מכתב רשום

ח"כ מקלב: "התיקון בחוק ימנע בזבוז זמן מיותר ועוגמת נפש, ובמקביל יקל על התורים הקיימים בסניפי הדואר".

חיים לב - ערוץ 7 , א' באב תשע"ד

אורי מקלב
אורי מקלב
צילום: פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה הצעת חוק המחייבת את חברת דואר ישראל לציין את פרטי השולח על גבי הודעות הנמסרות לנמען ודורשות ממנו להגיע אל סניף הדואר, כפריטי דואר רשום או פריטי דואר גדולים.

מדובר בהצעת חוק ממשלתית שהוצמדה להצעת חוק פרטית שהגיש ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) .

על פי ההצעה, יחויב הדואר לציין על גבי הדואר הרשום את שם השולח ומענו, וכן לציין זאת בהודעה שהדוור מותיר אצל הנמען ומזמין אותו לסור את סניף הדואר הקרוב בכדי לקבל את הדואר הרשום, כמו גם בהודעות על דבר דואר גדול.

מקלב שהציג את החוק במליאת הכנסת, הסביר כי "כדי שהנמען יוכל לשקול את צעדיו בנוגע לאיסוף דבר הדואר, מן הראוי שתעמוד לו הזכות לדעת מי שלח לו את מעטפת הדואר. מה שקורה הוא שאנשים מקבלים הודעה על דבר דואר, עומדים שעה ארוכה בתור ולבסוף מקבלים לוח שנה או כל דבר פרסום שהוא כלל אינו חפץ בו"

מנגד קיימים גם מקרים הפוכים, בהם בשל התורות הארוכים בסניפי הדואר לאזרחים אין פנאי לגשת ולקבל את דבר הדואר הרשום, כאשר במקרים רבים מדובר בפניות של עורכי דין ורשויות בענייני קנסות וכדומה ולעיתים הקנסות תופחים משום שהנמען כלל לא קיבל את ההודעה ולא ידע עליה.

"ברור שאם לנמען תהיה אפשרות לדעת מי השולח, הוא יוכל לחשוב האם באמת חשוב לו לראות את אותו פרטי דואר. מהלך זה יחסוך טרחה מיותרת ובזבוז זמן של הנמען", הוסיף.