אינטרנט פייסבוק
אינטרנט פייסבוק Thinkstock

הפרקליטות הגישה לבית משפט השלום בבאר שבע כתב אישום נגד שלומי אברהם, תושב ערד שהקים דף פייסבוק בשם "כנופיית אל-יהוד", והעלה אליו תכנים המסיתים לאלימות ולגזענות כלפי ערבים, וכן תכנים שיש בהם פגיעה ברגשותיהם של המוסלמים.

כתב האישום, שהגשתו אושרה ע"י היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מייחס לאברהם עבירות של איסור פרסום הסתה לגזענות, הסתה לאלימות או לטרור ופגיעה ברגשי דת.

החקירה שהובילה להגשת כתב האישום נפתחה בעקבות פנייה של פרקליטות המדינה, בהנחיית היועץ המשפטי לממשלה, לראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה, לפתוח בחקירה ביחס למספר עמודי פייסבוק שבהם אותרו התבטאויות גזעניות ואלימות נגד חפים מפשע, ובכלל זה ביחס לעמוד הפייסבוק אשר הקים אברהם, ואשר כונה "כנופיית אל יהוד".

החקירה בוצעה על ידי יחידת הסייבר הארצית במשטרה. בכתב האישום נאמר כי בעקבות אירוע חטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים בגוש עציון, יצר אברהם עמוד פייסבוק בשם "כנופיית אל יהוד" וזאת על מנת לפרסם באמצעותו תכנים המסיתים לאלימות ולגזענות כלפי אנשים בני החברה הערבית.

הוא העלה תכנים רבים מסוג זה שזכו לחשיפה רבה של אלפי עוקבים, והיוו במה גם לאחרים להעלות הודעות תומכות או להעלות הודעות מטעמם בעלי תוכן דומה. אברהם פרסם באמצעות החשבון, בהזדמנויות רבות, קריאות להתאגד ולבצע פעולות אלימות ונקמה כנגד ערבים. בין יתר פרסומיו: "איטבח אל ערב", "מוות לערבים", "רק טרור יהודי יהרוג טרור ערבי" וקריאות נוספות מסוג זה.

בין הפרסומים הרבים פרסם אברהם גם כותרת בעקבות חטיפתו ורציחתו של הנער הערבי בשכונת מזרח ירושלים בתחילת חודש יולי, שבה קרא לביצוע מעשי חטיפה ורצח נוספים כנגד ערבים: "התחילו. אנחנו נמשיך ונסיים את המערכה. ובינתיים 3:1 – היום יהיה 3:9 לעם היהודי. כנופיית אל יהוד בדרכים" ו-"..אנחנו במלחמה. לוחמי אל יהוד מכל הארץ קבלו קוד אדום ותצאו היום לפעולות. אנחנו כוח בלתי ניתן לעצירה. מה שקרה בירושלים זה עוד כלום. הלילה הוא ידידנו".

כמו כן, פרסם תמונות רבות אשר בהן נראים רעולי פנים, לעיתים לבושים בציציות, אוחזים באלות, אבנים, סכין או כלי נשק, ולצד התמונות כיתובים כגון: "קבוצה אחת מכנופיית אל-יהוד בפעולה", "רוצים נקמה!!! דם יהודי הוא לא הפקר!!!", "מוות לערבים", "מוות לכל מחבל או שמאלני" ו"כהנא צדק".

בתחילת חודש יולי נסגר החשבון להמשך פעילות על ידי חברת פייסבוק, ובעקבות זאת פתח אברהם עוד באותו היום חשבון נוסף בפייסבוק, הנושא את אותו שם. מיד עם פתיחת החשבון החדש, החל לפרסם כותרות ותמונות נוספות מאותו סוג.

כמו כן, אברהם פרסם פרסומים שיש בהם כדי לפגוע פגיעה גסה באמונתם וברגשותיהם הדתיים של בני הדת המוסלמית, ובכלל זה קריקטורה שבה נראה חזיר חובש כאפייה וקורא בקוראן, כשעליה נכתב בערבית ובאנגלית "מוחמד".

במהלך הפעילות, נחשפו אלפי עוקבים לכותרות ולתמונות, והם אף זכו לגילויי חיבוב ותגובות מחזקות. בין התגובות הרבות שהתקבלו על הפרסומים הנ"ל, פורסמה תמונתו של ברוך גולדשטיין אשר ביצע רצח המוני במערת המכפלה, ולצידו כותרת: "איפה ישנם עוד אנשים כמו האיש ההוא".