קצין במיל' ניסה להרגיע את העימות - ונעצר

תושב תפוח שאימן שנים רבות את יחידות צה"ל, הוזעק לעימות בין ערבים מהכפר יאסוף לתושבים שניסו להדוף אותם, וניסה להרגיע את הרוחות.

עדו בן פורת , י' באב תשע"ד

עימותים ליד אש קודש
עימותים ליד אש קודש
מתי ברנע

במהלך השבת האחרונה התפתחו עימותים בין עשרות ערבים מהכפר יאסוף לבין תושבים מהישוב כפר תפוח שבשומרון. התושבים ביקשו להדוף את הערבים לאחר שהתקרבו למעיין הסמוך לישוב.

כוחות צבא ומשטרה שהגיעו למקום הפרידו בין הצדדים ועצרו אב ובנו מכפר תפוח שהובאו למחרת לדיון בהארכת מעצרם בבית משפט השלום בפתח תקווב.

עו"ד עדי קידר, שייצג את השניים מטעם ארגון 'חננו', טען בדיון כי אין כל סיבה להמשך מעצרם. המשטרה עצמה ביקשה לשחרר את הנער בן ה-16 למעצר בישוב למשך חודש ודרשה כי המשפחה תפקיד סכום כסף גדול. בסופו של דיון הוא שוחרר עם הרחקה מהישוב תפוח בלבד והפקדת סכום כסף נמוך.

בנוגע לאב, התברר כי מדובר במי שאימן שנים רבות יחידות חי"ר של צה"ל, ורק לאחרונה אימן כוחות לקראת הכניסה לרצועת עזה במבצע 'צוק איתן'. הוא מסר בחקירתו כי עודכן על אירוע המתרחש בין נערים לערבים, ירד למקום וביקש מהנערים לחזור לכיוון הישוב כדי לא ליפול למלכודת שטמנו עשרות הערבים שהיו חמושים באלות.

מעדויות התושבים עולה כי חלק מהחיילים בשטח אף הכירו אותו כמי שאימן אותם. למרות זאת קבעה השופטת ניצה מימון שעשוע כי מעצרו יוארך ביממה ואז הוא ישוחרר.

במהלך הלילה שבין ראשון לשני עצרו שוטרים תושב נוסף כבן 30, ולאחר דין ודברים עם חוקרי משטרת אריאל, נמסר לעו"ד עדי קידר כי הוא ישוחרר יחד עם האב שנעצר בשבת, בתנאי שיורחקו השניים מהנקודה בה אירע העימות, ואכן השניים שוחררו לקראת כניסת צום תשעה באב.

עו"ד קידר מסר בתגובה כי "המשטרה חוזרת מהר מאוד להתנהלותה השערורייתית, שעה שבארוע בטחוני בו תוקפים עשרות ערבים את הישוב, מחליטה דווקא לעצור קצין צה"ל בעל עבר וניסיון צבאי עשיר, שמנסה להרגיע את האירוע".