הגדר שהייתה יכולה למנוע את החדירה לנווה צוף

המינהל האזרחי מנע הקמת גדר שהייתה יכולה למנוע את החדירה לנווה צוף

תגיות: בשבע 605
חגי הוברמן , י"א באב תשע"ד

הגדר שהייתה יכולה למנוע את החדירה לנווה צוף-ערוץ 7
פיגוע בירושלים
צילום: פלאש 90

בעקבות מבצע 'צוק איתן', שהחל למעשה עם חטיפת שלושת הנערים בגוש עציון, התרחשו ביהודה ושומרון אירועים אלימים ששיאם בשלושה פיגועי טרור.

ביום שני השבוע דרס מחבל על דחפור למוות אזרח ברחוב שמואל הנביא שבירושלים, הפך אוטובוס וגרם לפציעתם של שישה באורח קל. המחבל, מוחמד נאיף ג'עביס, בן 23 מג'בל מוכאבר שבמזרח ירושלים, עבד כנהג דחפור באתר בנייה סמוך. בתחילה פגע באברהם וואלעס, אב לחמישה בן 29, שפעל כמפקח מטעם 'אתרא קדישא' באתר הבנייה שממנו יצא המחבל על הדחפור. וואלעס נפצע באורח אנוש ובתום מאמצי החייאה נקבע מותו.

לאחר מכן המשיך המחבל בנסיעה לרחוב זקס ופגע באוטובוס בקו 291 של חברת קווים, שלמרבה המזל היה ריק מנוסעים. לאחר כמה ניסיונות הצליח להפוך אותו בעוצמה רבה. נהג האוטובוס, עבד אלחי, אף הוא ערבי תושב מזרח ירושלים, נפצע באורח קל.

הפיגוע נפסק כאשר לוחם שב"ס ושני קציני משטרה גילו תושייה, הסתערו לעבר הדחפור וחיסלו את המחבל.

יצוין כי בריאיון שערך פוזי ברהום, דובר חמאס, בבית החולים שיפא (ששימש כמפקדה של החמאס בעזה) ביום רביעי שעבר, הוא שאל מדוע העם הפלשתיני ביהודה ושומרון לא פועל לנוכח המתרחש ברצועת עזה, ופנה לערביי יו"ש בקריאה מפורשת: "האם אין בבעלותכם מכוניות, אופנועים, סכינים, אלות, דחפורים ומשאיות? כל מי שיש ברשותו את אלה ולא דורס יהודי או מתנחל, ולא הורג עשרות ציונים - אינו משתייך לפלשתין".

כמה שעות לאחר מכן בוצע הפיגוע השני: חייל צה"ל נורה על ידי אלמוני ברחוב יצחק הנדיב, באזור מנהרת הר הצופים סמוך לאוניברסיטה העברית, ונפצע בבטנו. המחבל, שהיה לבוש שחורים, הגיע למקום רכוב על אופנוע. לאחר שירד ממנו התקרב לחייל, ירה לעברו, עלה שוב על האופנוע ונמלט מהמקום. החייל פונה במצב קשה לבית החולים. עדי ראייה סיפרו כי שני חשודים נוספים נראו נמלטים לכיוון שכונת ואדי ג'וז שבמזרח העיר.

ביום שלישי, תשעה באב, דקר מחבל ערבי מאבטח כבן 60 בכניסה למעלה אדומים וברח רגלית לכיוון הכפר עזריה. המאבטח, שנפצע באורח קל-בינוני, ירה לעבר המחבל אך ככל הנראה לא פגע בו. צוות מד"א ירושלים פינה את הפצוע לבית החולים הדסה הר הצופים. במהלך הסריקות נעצרו חשודים בתוך מונית בכפר עזריה. מהמשטרה נמסר כי "פרטי הרכב ועדויות על הלבוש תואמים לאחד מהחשודים".

עם פתיחת הר הבית למבקרים ביום שני בבוקר החלו עשרות פלשתינים רעולי פנים ליידות אבנים ולירות זיקוקים לעבר כוח המשטרה בשער המוגרבים. כוח המשטרה פרץ למתחם הר הבית ועצר את המתפרעים, חמישה שוטרים נפגעו באורח קל. לדברי המשטרה הציבו רעולי הפנים מחסומים בשתי כניסות למסגד כדי למנוע את סגירת דלתות המסגד. כוח המשטרה הצליח להסיר את החסימות ולהשתלט על המתפרעים.

ביום שלישי עצר כוח צה"ל מחבלת במחסום חווארה שמדרום לשכם כשברשותה שלושה סכינים. היא הועברה לחקירת כוחות הביטחון.

כמו כן, לאורך כל ימי הלחימה התקיימו ברחבי יהודה ושומרון הפגנות ותהלוכות רבות לציון תמיכה ברצועת עזה, תוך עימותים אלימים עם כוחות הביטחון.

חשיפה: המינהל האזרחי מנע הקמת גדר שהייתה יכולה למנוע את החדירה לנווה צוף

חדירת שני ערבים ליישוב נווה צוף החלה כאירוע פלילי אך כמעט הסתיימה ברצח. ביום שני השבוע חדרו שני ערבים דרך פרצה בגדר ליישוב נווה צוף, ונכנסו לבית משפחת מעוז. הפורצים, שלא היו חמושים, תקפו במכות שני ילדים בני 16 שהיו בבית ונעלו אותם בחדר.

אחר כך נכנסו למטבח, ככל הנראה כדי לחפש סכינים. באותו רגע הגיע לבית אחד האחים הגדולים. כשראו אותו הפורצים הם נמלטו מהבית, והצליחו להימלט מהיישוב דרך הפרצה בגדר שדרכה חדרו. מכיוון שהשניים לא היו חמושים, ההערכה היא שהם לא תכננו מראש לבצע פיגוע, אלא חדרו לצורך גניבה.

גורם ביטחוני גילה כי לפני שנתיים קיבלה המועצה האזורית בנימין ממשרד הביטחון תקציב להקמת גדר אלקטרונית בקטע שבו חדרו המחבלים. אולם היועץ המשפטי של המינהל האזרחי עיכב במשך שנתיים את הקמת הגדר, בטענה שמדובר בתוואי רחוק מהיישוב.

היועמ"ש דרש שהגדר תהיה צמודה לבתי התושבים, בניגוד לעמדת מפקד החטיבה שדרש את התוואי המרוחק יותר. בית המשפט אישר את תוואי הגדר רק לפני שבועיים, לאחר שקיבל את עמדת הצבא, בניגוד לעמדת היועץ המשפטי. לדברי הגורם הביטחוני, אם הגדר הייתה מוקמת לפני שנתיים החדירה שהייתה השבוע לא הייתה יכולה להתבצע.