השר פרי: עשויים להיגרר למלחמת התשה

אנחנו עשויים להיגרר למלחמת התשה, ישראל תצטרך לקבל החלטות קשות- אולי גם מבצעים עמוקים יותר וכניסה מאסיבית לרצועה, מבהיר שר המדע.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ג באב תשע"ד

השר פרי: עשויים להיגרר למלחמת התשה-ערוץ 7
כיפת ברזל רקטה
צילום: פלאש 90

שר המדע יעקב פרי (יש עתיד), לשעבר ראש השב"כ, מבהיר הערב כי ישראל תצטרך לקבל החלטות קשות לאחר שחמאס הפר את הפסקת האש והמשיך בירי הרקטות.

"מבצע צוק איתן נמשך. העובדה שכוחות צה"ל יצאו מהרצועה אינה אומרת שהמבצע תם", אמר פרי ל'פגוש את העיתונות' בערוץ 2. "החמאס מנסה להשיג הישגים משמעותיים, תוך כדי ניסיון ללחוץ על מדינת ישראל בעיצומן של השיחות המקרטעות במצרים".

פרי הדגיש כי אזרחי ישראל צריכים להצטייד בסבלנות ובאורך רוח. "אני יודע עד כמה זה קשה ומתיש. ליבנו עם החיילים ותושבי עוטף עזה. אני מקווה שחזרתם הביתה תהיה שלמה ובריאה".

"אנחנו עשויים בהחלט להיגרר למלחמת התשה, שמשמעותה שממשלת ישראל תצטרך לקבל החלטות קשות - אולי גם מבצעים עמוקים יותר וכניסה מאסיבית לרצועת עזה. אני מקווה שלא נדרש לכך", הוסיף השר פרי. "ההחלטה של ממשלת ישראל לא לנהל מו"מ תחת אש מוצדקת. לא יעלה על הדעת שנדבר בקהיר עם משלחת פלסטינית-חמאס והם ימשיכו לירות. מדינת ישראל לא תשלים יותר עם 'טפטופים'".

לטענתו, נוצרה הזדמנות היסטורית להסדר אזורי שיביא את מדינת ישראל לקץ הסכסוך. "צריך לעשות זאת באמצעות התחלה של ועידה אזורית בגיבוי בינלאומי לשיקום עזה". הוא הזכיר כי רוב תושבי עזה אינם משתייכים לחמאס, "זהו אזור קלאסי לשיקום. אסור לתת את הכסף ומלאכת השיקום לחמאס. מוועידה כזאת ניתן להמשיך את הציר לוועידה אזורית בינלאומית.

"יש להתנות את השיקום הכלכלי בעזה תמורת פירוז הרצועה", הדגיש השר יעקב פרי והוסיף כי החמאס חטף מכות אנושות, וכמות הטילים שלו ירדה בשני שליש. "אנו נמצאים במצב שניתן לכפות על החמאס פירוז תמורת שיקום כלכלי".

חיסול מחבלים על אופנוע במרכז הרצועה

מקור במשלחת הפלסטינית לקהיר המעורב במגעים להפסקת האש דיווח מוקדם יותר כי ישראל הציעה למסור 25 מחבלים שנעצרו במהלך המבצע ו-18 גופות של הרוגים פלסטינים בתמורה לגופותיהם של שני החיילים סגן הדר גולדין הי"ד וסמל-ראשון אורון שאול הי"ד.

על פי הדיווח באתר המצרי "אל-מסרי אל-יום", ישראל התנתה את הטיפול ביתר הנושאים שעלו על הפרק במשא ומתן בקהיר בביצוע העסקה המדוברת. לדיווח אין אישור מגורמים רשמיים בישראל.