מנהרת טרור בעזה
מנהרת טרור בעזהדובר צה''ל

אלוף במיל' ידידיה יערי, מנכ"ל רפא"ל - הרשות לפיתוח אמצעי לחימה, סיפר הערב (מוצאי שבת) ב''פגוש את העיתונות'' בערוץ 2 כי בקרוב יהיה פתרון טכנולוגי לאיום מנהרות הטרור ודוחה את הטענות לפיהן 'כיפת ברזל' היא הונאה.

"מעולם לא חבו רבים כל כך חוב גדול כל כך, למעטים כל כך", אמר יערי על מפתחי מערכת ההגנה כיפת ברזל. ''העובדה שמערכת אחת משפיעה באופן כזה על תוצאות המערכה, זה הישג שמחמם את הלב".

לדבריו יש צורך ביותר מערכות כיפת ברזל כדי לכסות את כל המדינה ולהתמודד עם איום הרקטות. "זה תלוי במערכות נוספות שמשפיעות אחת על השנייה ואנחנו חייבים להכניס - כמו שרביט קסמים".

"יש אפשרות להוזיל את הטילים של כיפת ברזל, אבל לא בהרבה", הוא מוסיף. "מדינת ישראל לא עשתה בהיסטוריה שלה השקעה שמתקרבת לתשואה של כיפת ברזל, אז עדיף לא להיות קטנוניים".

אלוף במיל' יערי דוחה את הטענות נגד כיפת ברזל. "אינני מכיר את ד"ר מרדכי שפר שטוען שכיפת ברזל היא הונאה. הטענות הללו מופרכות לחלוטין. אינני חושב שהטענות על ההשפעה השלילית של כיפת ברזל, כאילו מנעה את הצורך להגיע להכרעה, שקולות כנגד הפיתוח שלה. האם היינו מעדיפים שכן יופעל לחץ על המנהיגים, ונחטוף טילים? אני חושב שהתשובה ברורה".

באשר לאיום מנהרות הטרור אומר מנכ''ל רפא''ל היא "המערכת כולה הכירה את איום המנהרות, אך לא בעוצמה, בפריסה ובהיקף הנוכחיים. רפא''ל עוסקת בנושא ועסקה גם בעבר. לא פשוט לגלות את המנהרות אבל אנחנו עובדים על פיתרון, מפא"ת ומשרד הביטחון מרכזים את הנושא עם אמצעים רבים, ולפי דעתי אנחנו קרובים לכך".

ומה בנוגע לפצצות המרגמה? "לייזר", מכריז יערי. "פיתחנו טכנולוגיה שמיירטת את הפצמ"ר בהצלחה גדולה מאוד, אבל נדרש עוד כסף לפיתוח ואני מניח שהוא יגיע עכשיו. אנחנו קרובים מאוד, כשנה-שנתיים לפריסה של מערכת".