הרב יונה גודמן
הרב יונה גודמן צילום עצמי

אחד הנושאים המוזנחים יחסית אצל משפחות רבות, הוא חינוך ליחס נכון כלפי אהבה על כל מבעיה.

לדברי הרב יונה גודמן, מבלי משים אנו בעיקר מדגישים לילדינו את מה שאסור. שוב ושוב אנו אומרים: "כך לא צנוע להתנהג; חברות בין בן ולבת לא רצויה בגיל שלך; המפגשים באווירה כזו בין בנים לבנות זה מאוד לא ראוי" ועוד משפטי מפתח היוצרים יחד אצל הנער\ה תחושה כי כל הקשור לאהבה הוא בעצם פסול ומגונה.

"אחת ההזדמנויות בהן ניתן לשוחח על אהבה, הוא דווקא בשבוע של ט"ו באב", כך לדעת הרב יונה, "בשבוע זה התקשורת מלאה במסרים גלויים וסמויים שלרוב מציגים את האהבה כמשהו טכני, גופני, נוצץ, שבנוי על משיכה גופנית בלבד ועוד. נוכח מסרים אלו כדאי לנו לפתוח בשיחה עם ילדינו על היחס הראוי לאהבה בכלל, ולזוגיות בין איש ואישה בפרט".

לדברי הרב יונה, "לעתים התקשורת רוצה להביא גם מעט מידע ממקורות חז"ל בהקשרים אלו, אך פעמים שזה נעשה בצורה מעוותת. התיאור של בנות ישראל היוצאות לכרמים לחטוף בחורים – כמסגרת ראשונה של תכנית ראליטי, מהווה חוסר הבנה עמוק בזוגיות הרצויה בעיני חז"ל. גישה זו מתעלמת מכך שבאותו מעמד הבנות עצמן קראו לבנים לא לתת עיניהם ליופי החיצוני; היא מתעלמת מכך שבאותו מעמד הן הקפידו ללבוש בגדי לבן פשוטים כדי לשדר צניעות ופשטות וכדי לא לבייש את מי שאין לה – דבר שהוא ההפך מתחרות בין מותגים שונים ויוקרתיים שנועדו לעתים 'להשיג אהבה'. הכול כבסיס לרצון להעמיד זוגיות בריאה במסגרת של ברית ומחויבות, כתובה ומשפחה של עמל ואהבה אמתית".

הרב יונה מדגיש כי "לא בכדי, מייד אחרי ט' באב וזכר בית המקדש שחרב בגלל שנאת חינם, נקראים אנו ללמוד מה היא אהבת אמת. אהבת אמת בין איש לאישה ואהבת אמת בין חלקי האומה, כמרומז בשאר האירועים שהתרחשו בט"ו באב. בימים ההם ובע"ה בזמן הזה.