'מאמינים שזה יקרה – נחזור לגוש קטיף'

אומרים להם שזה הזוי ובלתי ריאלי, אבל רבים מעקורי גוש קטיף משוכנעים שמתקרב יום החזרה אל הגוש שנעקר. זכות השיבה – הגרסה היהודית.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט"ו באב תשע"ד

'מאמינים שזה יקרה – נחזור לגוש קטיף'-ערוץ 7
ליאור כלפה
אתר 'בית מוריה', פלאש 90

עבור רבים מעקורי גוש קטיף האפשרות לחזור אל חבל הארץ שממנו נעקרו לפני תשע שנים היא הרבה יותר מחלום. ימי מבצע 'צוק איתן' חיזקו בהם את התחושה שהנה העם כולו מתפכח ומבין את הצורך בשיבה אל הגוש שהפך בסיס לשיגור רקטות וטילים אל העורף הישראלי.

ביומן מיוחד לציון 9 שנים לעקירה שוחחנו עם ליאור כלפה, מראשי המתיישבים בגוש קטיף ומי שהיה יו"ר ועד המתיישבים בימים שלאחר העקירה, כיום מנהל בית מוריה בבאר שבע, על הציפייה והתקווה שיהיו מי שיראו אותה כבלתי ריאלית ואולי אפילו הזויה.

בראשית דבריו מבהיר כלפה כי רצון וחלום של תשע שנים לשוב לגוש קטיף עלה מדרגה באופן משמעותי בימי המלחמה האחרונה. כלפה משוכנע שהמערכה השלישית שהושלמה ברצועה אינה האחרונה ולדבריו "היום כולם מבינים שללא התיישבות אין ביטחון".

כלפה קורא לשוב למתווה חמש האצבעות שקבע ראש הממשלה המנוח יצחק רבין כשהכין תכנית להתיישבות יהודית חוצת רצועה. "מדינת ישראל צריכה להבין שהציונות והביטחון זה על ידי התיישבות, בנגב, ביו"ש בעוטף עזה וגם בגוש קטיף. זה הזמן להתחיל בחומש שאנור גנים וכדים שבשומרון, מקומות שהשליטה הצבאית שם עדיין בידינו".

להערכתו השמאל הישראלי המתון ממעט מלהציג את עמדותיו בימים אלה לנוכח ההפנמה הקיימת בנחיצותו הביטחונית של גוש קטיף כרצועת הביטחון של הנגב ושל המדינה כולה.

באשר לקולות שהוא שומע היום, בשבתו בבאר שבע, ולפיהם הרעיון לשוב לגוש קטיף מנותק מהמציאות, אומר כלפה כי אכן יש הרואים במהלך שכזה או בציפייה לו מעשה הזוי אך הוא מזכיר כי לפני תשע ועשר שנים, כאשר דובר על ירי רקטות וטילים על אשקלון ואשדוד הדבר נשמע הזוי, ומי שיער אז שהאיום יגיע עוד הרבה צפונה משם.

כלפה קורא לניתוח מפוכח של המציאות הביטחונית וההכרה בהתדרדרות הביטחונית שחלה מאז הסכמי אוסלו, התדרדרות שהתעצמה מאז העקירה והגירוש מגוש קטיף. "אומרים לנו שכעת נוצרה הזדמנות, אבל זו לא הזדמנות. אין לנו פריבילגיה לשחק בביטחון שלנו", הוא אומר ומבהיר כי הציפייה לשיבה לגוש קטיף אינה רצון להפוך לבשר תותחים, אלא מדובר במהלך שקול שיבוצע לאחר שהצבא ישיב לידיו את האחיזה והשליטה ברצועה, יטהר ממנה את קיני המחבלים המאיימים על אזרחי ישראל כולם, ולאחר מכן יבוא שלב השבת ההתיישבות למקומה ובכך תיווצר המציאות הביטחונית השקטה והראויה לדרום בפרט ולארץ בכלל.

"היום הבנו שכל המילים של התנתקות ושתי מדינות לשני עמים הן ההזויות. אלו פתרונות הזויים שמפקירים את מדינת ישראל", אומר כלפה המתייחס להצעותיהם של נציגי ימין בכנסת המציגים חזון של התנתקות אזרחית מוחלטת מרצועת עזה כדוגמת הצעתו של שר התחבורה, השר ישראל כץ, להקמת אי מלאכותי ובו נמל תעופה מפוקח בידיים בינלאומיות. כלפה רואה ברעיונות שכאלה ניסויים מסוכנים כאשר לטעמו נכון לזכור את הימים שקדמו לימי אוסלו, ימים בהם תושבי הדרום ערכו קניות ברצועת עזה כהוכחה לחיי שגרה ונורמאליות גם עבור היהודים וגם עבור ערביי הרצועה.

עוד מוסיף כלפה ומציין כי החשש מהתגובות בעולם למהלך שכזה נובע מהגמגום וסימני השאלה שמציבים המנהיגים בישראל. להערכתו אם תבהיר המנהיגות הישראלית שלא ניתן עוד לחיות במציאות של איום טרוריסטי בלתי נתפס ומבצעים צבאיים שעלותם מיליארדים רבים, הדבר יחלחל גם לתובנה הבינלאומית.