"טיסת החיילים" נחתה בישראל

338 עולים חדשים נחתו בנתב"ג והתקבלו על ידי נשיא המדינה ראובן ריבלין. 108 מתוכם עומדים להתגייס לצה"ל.

עוזי ברוך ויוני קמפינסקי , ט"ז באב תשע"ד | עודכן: 09:31

"טיסת החיילים" של ארגון "נפש בנפש", קרן קיימת לישראל ומשרד העלייה והקליטה, נחתה הבוקר (שלישי) בנתב"ג.

עם נחיתתם מהמטוס בעודם עושים את צעדם הראשון על אדמת ישראל, קיבלו העולים הנרגשים תעודת נטיעה מיוחדת עם שמם מטעם קרן קיימת לישראל, המבשרת להם כי קק"ל תיטע לכבודם "עץ ראשון במולדת", לחיזוק ההתיישבות בדרום.

מיד לאחר ירידתם מן המטוס המתינו להם בטרמינל 1 בנתב"ג צוות הארגון וכאלף אורחים, בהם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, שר הפנים גדעון סער, מנכ"ל משרד הקליטה עודד פורר, יו"ר קק"ל אפי שטנצלר, יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי ומייסדי ''נפש בנפש'', הרב יהושע פס וטוני גלברט.  

על מטוס הג'מבו היו 338 עולים חדשים מצפון אמריקה. 108 מתוכם - הם צעירים וצעירות (51 בנים ו-50 בנות, בטווח גילאים: 18-23) שיתגייסו לצה"ל, 37 משפחות, 5 רופאים ורופאי שיניים, 2 אחיות וגם טייס. עשרות מהעולים החדשים צפויים להתגורר בדרום הארץ ובצפונה כחלק מתכנית יישוב הנגב והגליל המשותפת לנפש בנפש ולקרן קיימת בישראל.

החיילים העתידיים עולים לישראל במסגרת מבצע הטסה מיוחד של ארגון "נפש בנפש" ומקבלים סיוע בזמן שירותם הצבאי בשיתוף משרד העלייה והקליטה ותנועת הצופים - גרעין צבר עם ארגון ידידי צה"ל בארה"ב (FIDF). גרעין "צבר" הינו פרויקט ייחודי שהחל את דרכו בשנת 1991, התומך ביהודים ובבני ישראלים צעירים המתגוררים בחו"ל ומעוניינים לעלות לישראל ולשרת בצה"ל. התוכנית, מופעלת בחסות תנועת הנוער "הצופים" ובמימון משרד העלייה והקליטה ובשיתוף ארגון "נפש בנפש", ומלווה את החיילים העולים בטרם הגעתם ארצה ועד להשתלבותם בחברה עם שחרורם מצה"ל.

צילום: שחר עזרן

רובם המוחלט של הצעירים מבקש לשרת ביחידות קרביות: בקרב הבנים נרשם ביקוש גבוה ליחידות התנדבותיות כגון דובדבן, סיירת מטכ"ל, שייטת 13, צנחנים, סיירת צנחנים וקורס טיס וגולני, ובקרב הבנות השירות המועדף הוא ביחידת עוקץ, כיפת ברזל, קרק"ל, קורס חובשות, מש"קיות נפגעים, מש"קיות חינוך ומדריכות קליעה.

שרת העלייה והקליטה, ח"כ סופה לנדבר' אמרה כי "מחמם את הלב לראות את הצעירים והצעירות הללו שדווקא בימים אלה מרגישים ביתר שאת שעליהם לעמוד לצד עם ישראל ולהגן על ביטחון המדינה. העולים הממשיכים להגיע ארצה מחזקים אותנו ועל אחת כמה וכמה הנערים הנחושים שמגיעים הנה במטרה להשתלב בצה"ל בשירות קרבי ומשמעותי. אתם סמל הציונות ועתידה של מדינת ישראל".

יו"ר קק"ל אפי שטנצלר אמר כי ״רוח הלחימה שבזכותה שרד העם היהודי אלפי שנים חיה קימת ופועמת, לא רק בחיילי צה"ל, אלא גם בעולים שבחרו להגיע לישראל דווקא בעת הזו, לבדם, ללא משפחה ובאומץ לב להתגייס למערך הלוחם של צה"ל ביחידות המובחרות״.

יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי ציין כי "העובדה שכל כך הרבה יהודים ממדינות המערב מצטרפים אלינו מרצונם החופשי מהווה תשובה ניצחת לכל אלו המבקשים להשמידנו. טיסת העולים הזאת הינה שלב נוסף בקיבוץ הגלויות ואנו מברכים את הישראלים החדשים הללו עם הגיעם הביתה".

"ב-1948 המדינה שלנו נוסדה ונבנתה בזכות עולים צעירים ואידיאולוגים בעלי חזון ציוני", מסר סגן יו"ר ''נפש בנפש'', ארז חלפון. "עכשיו 66 שנים מאוחר יותר עם ישראל ממשיך לגדול ולהתחזק הודות לעולים הצעירים שעולים ארצה ומגשימים את חלומם לתרום לביטחונה וחוסנה של מדינת ישראל".

''אנו מלאי הערכה לנערים ונערות צעירים אלו שמותירים את משפחותיהם וחבריהם בארה"ב הנוחה, הכל על מנת לממש את האידיאל הציוני - להתגייס לצה"ל ולהגן על מדינת ישראל''. חלפון הדגיש "אני רוצה להביע את הערכתי המיוחדת לעולים הבאים להתגורר בדרום הארץ במיוחד בזמנים מאתגרים אלו".

מטוס העולים הראשון של קיץ תשע"ד: