''זה לא אנחנו, זה העם''

בני הזוג פרנקל, שער ויפרח מדברים, כחודשיים לאחר הרצח. "עד שהגיעו המבשרים דמיינתי את אייל באופן מוחשי, פיזי, נכנס בדלת הבית".

ערוץ 7 , ט"ז באב תשע"ד | עודכן: 10:17

חברה עוטפת. הורי החטופים
חברה עוטפת. הורי החטופים
פלאש 90

הוריהם של שלושת הנערים, אייל יפרח, נפתלי פרנקל וגיל-עד שער הי"ד, מספרים בראיון לאמילי עמרוסי ב"ישראל היום" על על ימי ההמתנה, על רגעי הקושי והתקווה - ועל הבשורה המרה של מציאת הגופות.

"מייד אחרי הלוויה הזרקורים הופנו לדרום, בצדק, אבל אנשים עוצרים אותנו ואומרים לנו שהסיפור שלנו עדיין עמוק בלב", אומר אופיר שער, אביו של גיל־עד. "בכל מקום אנחנו שומעים 'לא שכחנו אתכם'. אנחנו לא רמטכ"לים אבל אנחנו רואים מהלך אחד מהחטיפה ועד ימי המלחמה".

איריס יפרח, אימו של אייל, מספרת כי "זה התחיל כמשהו פרטי והפך למסע. אני מסתכלת אחורנית ולצדדים ואני רואה את כל עם ישראל איתי".

"העובדה שהגענו למלחמה ממצב של סולידריות היתה מהלך מכין לקראת מלחמה קשה", אומרת רחלי פרנקל, אמו של נפתלי. "המשפחות השכולות שנחשפנו אליהן בצוק איתן היו מדהימות. משפחת שאול, משפחת גולדין. זה מוריד מאיתנו את הלחץ של להיות 'דמויות מופת'. הנה ההוכחה, זה לא אנחנו, זה העם ככה". 

שלוש האימהות נשאלו כיצד עברו עליהן ימי מבצע ''שובו אחים''. בת גלים העידה כי "הדחקתי את המחשבות הרעות, חששות על מה עושים לו, מה הוא עובר בידיים שלהם. היו תסריטים בראש, והיתה עבודה ללא הרף, לא לתת להם מקום".

פרנקל באזכרת ה"שלושים" לרצח הנערים

רחלי סיפרה כי "היינו בתהליך הכנה כלשהו. אני לא מבינה איך אדם עובר חוויה שהילד יצא בבוקר מהבית, פגעה בו מכונית, וזהו - הוא לא יחזור. אצלנו זה היה תהליך ארוך ואיטי. הרגשתי עטופה בחום ובאהבה. האובדן הוא אותו אובדן בשני המקרים, הבור הוא אותו בור, אבל התגלגלנו לחוויה דרמטית ושונה".

"עד הרגע שהגיעו המבשרים דמיינתי את אייל באופן מאוד מוחשי, פיזי, נכנס בדלת הבית", אמרה איריס.

אחרי 18 ימים התבשרו המשפחות על מציאת שלוש הגופות. "היה לי שכן שאחרי מציאת הגופות הסתובב ואמר לכל השכנים, 'קרה לנו נס'. לקח לי שבועות להבין אותו", אומרת רחלי. היא מתייחסת לאמירת הקדיש שלה על בנה, מעל הקבר הטרי: "זה קרה אינסטינקטיבית. כשקראו להם, קמתי איתם, בלי לתכנן מראש. 12 שנים אני מלמדת את הנושא הזה, של אישה בהלכה וקדיש.

מבחינה הלכתית אין בעיה שאישה תאמר קדיש. אחרי שזה קרה, גיליתי שזה היכה גלים ולמעשה היתה עת רצון. לפעמים צריך נסיבות מתאימות כדי שמשהו יתקבל באופן חיובי".