רכב השופט נסר אבו טהה שהוצת
רכב השופט נסר אבו טהה שהוצת צילום: פלאש 90

חוקרי המפלג לפשיעה יהודית בימ"ר ש"י אסרו על שני קטינים בני 15 שנעצרו אתמול (שני) מפגש עם עורך דין. השניים לבית המשפט לדיון בבקשת המשטרה להארכת מעצרם, אך בית המפשט הורה על שחרור של אחד הנערים מחוסר ראיות.

השניים, תושבי קרית ספר ונחליאל, נעצרו אתמול ונאסר עליהם לפגוש עורך דין למשך 24 שעות. המשטרה טוענת כי השניים מעורבים בהצתת רכב של ערבי בכפר ביתילו לפני כשבועיים, אולם בחננו טוענים כי השימוש בצו השמור בדרך כלל למחבלים, נעשה כנגד השניים מבלי שהמשטרה אספה ראיות, לפחות בעניינו של אחד מהם.

בדיון שנערך היום הצביע עו"ד אביחי חג'בי אשר יצג מטעם ארגון חננו את החשוד ששוחרר, על שורת בעיות בחקירה. לדבריו, בניגוד לחוק הנוער המשטרה לא הזמינה את הורי הקטינים לחקירה. בנוסף, אחד מהם סיפר כי החוקרים איימו עליו באיומים שונים בכדי לשדלו לדבר עמם, על אף שהכחיש מעורבות באירוע.

בסופו של הדיון הורתה השופטת מרים אילני על שחרורו של הנער למעצר בית. "אין די תשתית ראייתית משמעותית לקיומו של חשד סביר למעורבותו של המשיב בביצוע העבירה", כתבה השופטת והוסיפה כי "עוצמת הראיות חלשה באופן שאינו מצדיק את מעצרו".

המשטרה ביקשה עיכוב ביצוע להחלטה אולם בסופו של דבר נמנעה מלערער על ההחלטה לבית המשפט המחוזי.

מעצרו של החשוד השני, המיוצג בידי עו"ד זאב וולף מטעם ארגון חננו, ואשר מכחיש אף הוא את המיוחס לו, הוארך בשלושה ימים.

עו"ד אביחי חג'בי המייצג מטעם ארגון חוננו את הקטין ששוחרר מסר בתגובה, "מסתבר כי משטרת ישראל שכחה מושכלות ראשונים לפיהם את הצדק יש לרדוף בצדק. העובדה כי המשטרה אסרה על מרשי - קטין בן 15 - להיוועץ בעו"ד טרם חקירתו מעידה כאלף עדים על פאניקה וחוסר פרופורציה. מצער לדעת כי התנהלות שכזו עדיין קיימת במשטרה".

מארגון חננו נמסר בתגובה, "אנו מגנים את השימוש שעושה המשטרה כנגד נערים יהודים, בכלי הדרקוני של איסור המפגש עם עו"ד, השולל מחשוד את הזכות הבסיסית ביותר לה הוא זכאי. הדבר חמור שבעתיים לאחר שבית המשפט קבע כי אין כלל תשתית ראייתית נגד אחד החשודים".