אל אקצה, הר הבית, איסלאם,
אל אקצה, הר הבית, איסלאם, פלאש 90

ועדת הפנים והגנת הסביבה בראשות ח"כ מירי רגב (הליכוד) דנה היום (ד') בהיערכות המשטרה לעליית יהודים להר הבית בחגי תשרי.

בפתח הדיון, ברכה ח"כ רגב על היערכות המשטרה בתשעה באב.

יהודה גליק, יו"ר הקרן למורשת הר הבית, הציג אירועים חמורים של התפרעויות מוסלמים בהר הבית, שהגיעו לשיא בליל אל-קאדר שבעיד אל פיטר. לדבריו, בלילה זה "התרחש פוגרום בהר הבית", שבסופו נשרפה כליל נקודת המשטרה.

ח"כ משה פייגלין (הליכוד) הזהיר את נציגי המשטרה שנכחו במקום כי הדרך שבה הם פועלים עלולה להוביל לרצח. "אין סטטוס קוו בהר הבית ואתם מזמינים את הרצח הבא", אמר. הוא הציע ליצור חייץ של לפחות 100 מטרים בין יהודים וערבים בעת עליית יהודים להר הבית.

ח"כ דוד צור (התנועה) שעמד בראש ועדת משנה מיוחדת שבחנה את הסטטוס קוו בהר הבית, אמר כי הוא רואה בהר מקום המיועד לביקורים ולתפילה ולא להתפרעות. הוא הציע למנוע עליית מתפרעים ומקוננות מקצועיות להר. עוד אמר כי יש לבחון הפחתת החיכוך באמצעות הפרדת שעות המבקרים היהודיים בהר משעות הנוכחות של המוסלמים.

תנ"צ אבשלום פלד, סגן מפקד מחוז ירושלים, הסביר כי המשטרה שוקלת תמיד שיקולים של שלום הציבור. לגבי שריפת נקודת המשטרה אמר כי קיימת הסכמה שבימי עיד אל פיטר המשטרה נועלת את התחנה ואינה נוכחת בהר. הוא ציין כי בעקבות השריפה וההתפרעויות האחרונות ישנם 492 עצורים. נגד 188 מהם הוגשו כבר כתבי אישום והם עצורים עד תום ההליכים.

בסיכום הדיון אמרה ח"כ מירי רגב כי אם קיימת הנחיית ממשלה לעליית מבקרים יהודים להר הבית – יש לקיימה. היא הדגישה כי במקרים קיצוניים על המשטרה לבחון אפשרות לסגירת ההר לכל בני הדתות לאחר התפרעויות. עוד הציעה רגב ליצור הפרדה בנקודות החיכוך בין יהודים ומוסלמים.