יעלון והמושל קואמו
יעלון והמושל קואמוצילום: אלון בסון, משרד הביטחון

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, אירח היום (חמישי) בלשכתו בקריה בתל אביב את מושל מדינת ניו יורק, אנדרו קואומו, שהגיע לביקור הזדהות עם מדינת ישראל.

עם קואומו הגיעו במשלחת גם חברי סנאט ואנשי עסקים בכירים.

במהלך הפגישה הראה שר הביטחון לחברי המשלחת סרטונים בהם משתמש חמאס באזרחים ובמתקנים אזרחיים לירי רקטות לעבר ישראל, וכן מנהרות טרור שנחפרו במטרה להגיע לתוך שטח ישראל.

במהלך הפגישה אמר שר הביטחון יעלון, "לא היה ברור אם נוכל לקיים את הפגישה בבוקר בשל השינויים במצב. אמש היתה דוגמא ברורה כיצד הטרוריסטים פועלים. המשלחת הפלסטינית בקהיר ביקשה אמש, בסביבות השעה 11 בלילה, להאריך את הפסקת האש. יש להם קשיים רבים בתוך המשלחת, זו משלחת עם לפחות חמישה ראשים, שכוללת את הרשות הפלסטינית, חמאס, הג'יהאד האסלאמי ופלגים שונים של חמאס. הם ביקשו להאריך את הפסקת האש, ואנחנו הסכמנו".

לדבריו, "כעבור זמן קצר ספגנו שש רקטות. חיל האוויר שלנו הגיב מיד. עד עתה, מאז אזור השעה אחת בלילה יש שקט, הפסקת אש. אם הם מתכוונים לקיים אותה? טוב. אם לא, אנחנו מוכנים להגיב. להתמודד עם זה".

"אנחנו עושים כל מה שאנחנו יכולים כדי להימנע מפגיעה באזרחים בלתי מעורבים, אבל אותנו מבקרים. אנחנו צריכים להתמודד עכשיו עם ועדות בינלאומיות שונות. יש לנו לא רק אתגר צבאי אלא גם אתגר מוסרי, אבל אותנו ממשיכים לבקר", ציין יעלון.

"בשנה שלפני מבצע 'צוק איתן' חשפנו ארבע מנהרות טרור. לכן לא אפשרתי שמלט ייכנס לרצועה, וספגתי על כך ביקורת מהאו"ם. דרשו ממני לאפשר הכנסת מלט, אבל הסברתי שכשהם משתמשים במלט כדי לבנות מנהרות טרור נגדנו, אני לא מתכוון לאפשר כניסת מלט לרצועה. חד וחלק", הזכיר יעלון.