בצלם: האישור שלנו בתוקף

מנכ"ל "בצלם" פנה לשר אורבך ודרש ממנו להבהיר למנכ"ל רשות השירות האזרחי לאומי את סמכויותיו או לחילופין לפטרו.

שלמה פיוטרקובסקי , י"ח באב תשע"ד

בצלם
בצלם
פלאש 90

מנכ"ל בצלם, חגי אלעד, פנה במכתב לשר אורי אורבך, הממונה על הרשות לשירות לאומי אזרחי, ודרש ממנו להבהיר למנכ"ל הרשות לשירות לאומי, שלום שר ג'רבי, את גבולות סמכויותיו או לחלופין לפטרו.

פנייתו של אלעד באה בעקבות הודעתו של ג'רבי, לפיה נשללת מ"בצלם" ההכרה כגוף מפעיל שירות אזרחי, ולכן לא ניתן יהיה לבצע במסגרתו שירות אזרחי כבעבר.

"בדמוקרטיה, אין לפקידים סמכות הכרעה במחלוקות פוליטיות", כתב אלעד לאורבך, "הבהר לג׳רבי את סמכויותיו או החלף אותו באיש או אישה המסוגלים להכיל את הרעיון שדמוקרטיה היא שיטה בה מנהלים מחלוקות ציבוריות באופן פתוח, ופקידי הממשלה זוכרים את מחויבותם לכלל הציבור ולא מנצלים את תפקידם כקרדום פוליטי לקידום עצמי".

ב"בצלם" הדגישו, כי במדינה דמוקרטית הסמכות לקבוע מה מועיל וטוב לחברה נתונה לאזרחים ולאזרחיות לא לפקידי ממשלה.

אלעד חתם את מכתבו בקביעה לפיה מאחר שג'רבי פעל בחוסר סמכות ההכרה ב"בצלם" כגוף מפעיל - שרירה וקיימת.

הבוקר (חמישי) דווח, כי רשות השירות הלאומי-אזרחי החליטה להפסיק את פעילותם של המתנדבים בעמותת "בצלם" ושללה מהארגון את ההגדרה-גוף מפעיל רשמי.

ההחלטה התקבלה בעקבות פעילות הארגון במבצע "צוק איתן", ועל רקע סירוב המנכ"ל להגדיר את ארגון חמאס כארגון טרור.

מנכ"ל רשות השירות הלאומי-אזרחי, שר-שלום ג'רבי, שיגר אתמול מכתב חריף למנכ"ל ארגון "בצלם", חגי אלעד, שבו הוא תוקף את התנהלות הארגון בכל הקשור לפעילות כנגד מדינת ישראל וחיילי צה"ל בארץ ובעולם, ושבעקבות כך הוחלט לשלול מהם את פעילות המתנדבים.

במכתבו ציין ג'רבי, כי "לאחר בדיקה שערכתי בגופים המפעילים, ולאור פעילות הארגון כנגד מדינת ישראל וכנגד חיילי צה"ל בארץ ובמדינות זרות, החלטתי להפסיק את אישורכם כגוף מפעיל, הרשאי להפעיל מתנדבים במסגרת השירות הלאומי-אזרחי".