אלי כהן הי"ד
אלי כהן הי"ד לע''מ - אוסף התצלומים הלאומי

נדיה כהן, אלמנתו של המרגל הישראלי אלי כהן, שהוצא להורג בסוריה, מאשימה את מדינת ישראל ששכחה את בעלה וכבר לא טורחת להביאו לקבר ישראל.

"כמו שעכשיו דורשים להשיב את גופות שני החיילים ולהביאם לקבר ישראל, כך צריכים לעשות בעניין של אלי, אנחנו לא פחות מהם, כבר חמישים שנה אין לנו קבר".

אלי כהן, שפעל בסוריה והוצא להורג לאחר שנתפס, זכור בישראל ובעולם כאחד מגדולי המרגלים של ישראל. לוי אשכול, ראש-ממשלת ישראל בעת מלחמת ששת הימים אמר כי "מעשיו של אלי כהן חסכו למדינת ישראל חטיבות רבות של חיילים, והמידע שהביא לא יסולא מפז והביא לניצחון הגדול במלחמת ששת הימים"‏.

לאחר שהוצא להורג בתליה, נקבר כהן בדמשק, ועד היום לא נענו הסורים לבקשה לאפשר הבאתו לקבורה בישראל.

בראיון לערוץ 7 מספרת אלמנתו על הניסיונות להשיב את גופת בעלה. "היו גורמים מסוימים שחיפשו, אבל הסורים לא מעבירים מידע וזה עובר מדור לדור שלא מעבירים מידע. אני יודעת על גורם במודיעין שניסה ומינו אנשים שיפעלו, אבל במהלך השנים הרימו ידיים. לצערי הוחזרו לסוריה שבויים וגופות ואת אלי לא דרשו. היתה כאן פאשלה, אנשים התחלפו גם בצד השני, אבל על אלי דלגו. היו צריכים לדרוש את הגופה שלו".

אזכרת ה'שלושים' לאלי כהן
אזכרת ה'שלושים' לאלי כהן צילום: לע''מ-אוסף התצלומים הלאומי

נדיה כהן מתארת את הסבל הרב שעובר עליה עד היום, כשלמעשה אין לה קבר לעלות אליו. "אני הייתי רוצה בכל לבי לראות אותו ולדבר איתו כאילו הוא חי, אבל לאור התוצאות והמחדלים אני לא חושבת שזה יקרה.

"לאחר כל כך הרבה שנים אני עדיין נרגשת, דמעות בעיניי. הזמן לא מקל הוא רק מחמיר. זה שזה לא קרה זה מחדל". כהן מבקשת לומר למשפחותיהם של הדר גולדין ואורן שאול הי"ד - "תלחמו ותלחמו, בלי להרפות עד שיחזירו את הגופות לקבר ישראל".