הקבינט נכנע לתכתיבי הצבא

ד"ר רוני ברט, שכיהן כראש חטיבה באגף הביטחוני במטה לביטחון לאומי טוען כי ישראל לא העריכה כראוי את עצמתו של איום המנהרות.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , כ' באב תשע"ד

הקבינט נכנע לתכתיבי הצבא-ערוץ 7
קילומטרים של טרור. מנהרה מתחת גבול הרצועה
פלאש 90

ד"ר רוני ברט, שכיהן עד לפני שלושה חודשים כראש חטיבה באגף הביטחוני במטה לביטחון לאומי והשתתף בישיבות הקבינט בשנים האחרונות, טוען כי ישראל לא נערכה כראוי למבצע "צוק איתן" בעזה ולא העריכה כראוי את עצמתו של איום המנהרות.

"למבצע בעזה יצאנו אחרי חמש שנים שבהן כמעט ולא התנהל שום דיון בצמרת בשאלה האסטרטגית מה אנחנו רוצים מעזה. לא היה מעולם דיון שבו ישבה הצמרת המדינית והחליטה ושקלה וליבנה מה אנחנו רוצים שיקרה באמת בעזה", הוא אמר לערוץ 10.

לדבריו, המצב הנוכחי מול הפלגים הפלסטינים ברצועה הוא תוצאה של תהליך קבלת החלטות לקוי בדרג המדיני והצבאי. ברט טען כי בניגוד להצהרות צה"ל, ניתן לכבוש את הרצועה וכי הצמרת הביטחונית מציגה עמדה שמטה את הקבינט להצביע נגד מהלך שכזה. "הצבא אומר קודם כל שהשלב ראשון ייקח לו הרבה יותר זמן, ויעלה מחירים שזה ברור שהוא תיאר את זה בצורה בוטה כדי שהשרים יחליטו לא לאמץ את זה".

"אני קובע פה באופן חד-משמעי, לא רק על סמך נסיוני הצבאי, אלא בכלל, שיש אפשרות צבאית וצה"ל מסוגל, אם הוא ירצה ואם הוא יקבל הוראה, להשתלט - לא לכבוש - להשתלט על עזה תוך יומיים ולכבוש את כולה תוך 7 ימים. ונדמה לי שעל כך רמז ליברמן ולעשות ניקוי לא מושלם אבל קצר ולצאת החוצה, זו גם חלופה, אני לא יודע אם זו החלופה הכי טובה, אבל שוב, אף אחד לא טרח לבדוק אותה".

ברט לא חוסך ביקורת גם בנושא איום המנהרות שעמד במוקד הפעילות הקרקעית של צה"ל במסגרת המבצע ברצועת עזה, שהחל לפני למעלה מחודש. "11 שנה לא מוצאים לזה פתרון. זה נובע רק מזה שאף אחד לא החליט שהדבר מספיק חשוב בשביל למצוא לו פתרון. ובשביל זה צריך קברניט. רק קברניטים קובעים סדרי עדיפויות, ובמקרה הזה מדובר לא רק על ראש הממשלה, אלא גם על שר הביטחון וגם הרמטכ"ל", הוא טוען.

"אני בטוח שאם לפני 11 שנים, או שמונה שנים או חמש שנים או שלוש שנים מישהו היה דופק על שולחן ואומר 'אני רוצה עכשיו פתרון, זה בראש סולם העדיפויות', אז הינו מגיעים לפתרון".

הוא הוסיף ואמר כי "אני מעריך, ושומעים את זה במרומז מדוברי הצבא, שלא העריכו את חומרת האיום כמו שצריך, למרות שאמ"ן התריע על זה והתריע על זה. למה לא עשו פעולת מנע? זה לא קשור דווקא למנהרות, זה קשור לקיבעון הבסיסי שאנחנו לא פועלים מול עזה באופן יזום אלא רק מחכים עד שהחמאס מכריח אותנו. במסגרת המדיניות שמקדשת שקט, רגיעה, אי הסלמה מעל לכל, בין השאר גם נתנו לחמאס להתעצם גם במנהרות, גם ביכולות אחרות, עד שהגענו למצב כיום".

לשכת ראש הממשלה מסרה בתגובה לדבריו של ד"ר רוני ברט כי "בניגוד גמור לנטען נערכו דיונים רבים בנושא לרבות מנהרות הטרור. בדיונים אלה הוצגו חלופות מגוונות. דבריו של מר ברט, עובד שסיים תפקידו ואינו בקיא וחשוף לכל העשייה, אינם מייצגים כלל את עשייתו הרבה והמקיפה של המטה לביטחון לאומי בשנים האחרונות ובפרט במהלכים שקדמו למבצע "צוק איתן" ושימשיכו ללוות אותו עד סיומו וגם לאחריו".