השיחות מתחדשות. חמאס יתנגד

בהוראתו של חאלד משעל תתנגד משלחת החמאס בקהיר ליוזמה המצרית. סירוב ישראלי צפוי גם הוא. המצרים שוקלים: הפסקת אש עד תום המגעים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"א באב תשע"ד

הורה להתנגד. משעל
הורה להתנגד. משעל
פלאש 90

בקהיר יתחדשו הבוקר שיחות המו"מ, אולם נראה כי סבב זה של שיחות צפוי להיות קצר מאוד נוכח הודעתו הנחרצת של חמאס שלא יקבל את ההצעה המצרית. הודעה דומה צפויה מסור גם המשלחת המצרית.

על פי דיווחים שונים מי שהוביל את הסירוב שמציגה משלחת חמאס הוא חאלד משעל לאחר שמרבית בכירי הארגון היו נכונים לחתום על ההצעה המצרית אך משעל הורה לאנשיו להתנגד.

משעל מטיל את האחריות לסירוב על ישראל ומגדיר את מהלכיה כמניפולציות. לדבריו כל עוד לא יוכל העם בעזה לשוב לחיים חופש לא יהיה סוף למאבק מול ישראל. הדרישה הראשונית שעליה שב משעל היא פתיחתו של נמל ימי והקמת נמל תעופה שיאפשר גישה חופשית לעולם עבור העזתים.

יצוין כי יו"ר הרש"פ, אבו מאזן, דווקא מצדד בעמדה המצרית וקובע כי אין תחליף ליוזמה המצרית.

הסירוב הישראלי ליוזמה המצרית נובע מהכללתם של מספר סעיפים הפוגעים בביטחונה של ישראל. זאת לאחר שבעבר הסכימה ישראל למתווה המצרי הראשוני.

בעקבות הסירוב ההדדי ליוזמה המצרית שוקלים במצרים להציע הפסקת אש רציפה עד להגעה להסכם בין הצדדים מבלי להזדקק להארכה חוזרת בכל סבב לעוד כמה שעות. נזכיר כי הפסקת האש אמורה להסתיים מחר (שני) בערב.