דאעש – "הם יותר נאצים מנאצים"

ראש המטה למלחמה בהקצנה דתית, איוב קרא, על דאעש: הנאצים רצחו בדם קר. דאעש שמחים גם למות. בלימתם - קבלת שבע מצוות בני נוח.

שמעון כהן , כ"ג באב תשע"ד

מחבלי דאעש בעיראק
מחבלי דאעש בעיראק
רויטרס

בשיחה עם יומן ערוץ 7 מספר ראש המטה למלחמה בהקצנה דתית, חבר הכנסת וסגן השר לשעבר איוב קרא, על סכנותיה של תנועת הדאעש התופסת תאוצה הולכת ונרחבת במזרח התיכון מאז ראשית המהומות בסוריה.

לדבריו הואקום שנוצר בסוריה הוביל להתעצמות הסונים תוך כדי פיתוח הפונדמנטאליזם שבהם. בהמשך התפשטה התנועה לעבר עיראק כאשר היעד הוא החזרת האימפריה האסלאמית והטלת מורא ופחד על מיעוטים. למיעוטים אלה קיימות ארבע ברירות מהרגע בו השתלטו עליהם אנשי דאעש: להתאסלם, לשלם כופר, לעזוב את המקום או להירצח.

"מי שכופר מוצא להורג על פי צו אלוהי שמבחינתם כולל גם את מותם שלהם ולכן הם מחייכים בדרך להריגה", אומר קרא ומוסיף: "כל אדם שם הא פצצת זמן מתקתקת".

מספרם של לוחמי הדאעש עומד בין 15 ל-20 אלף איש המנחילים אימה ופחד על סביבותיהם. קרא מציין כי באחרונה גם האמריקאים החלו להבין עד כמה מטילים אנשי דאעש את חיתתם על סובביהם. הוא מזכיר כי זה מכבר הוא עצמו קרא בכל בימה לגבות את הכורדים והדרוזים כבלם לתנועות קיצוניות אלו, אך אז לא היה מי שישמע את הדברים.

"הם יותר נאצים מנאצים. הנאצים רצחו בדם קר אבל אלה מוכנים גם להתאבד ללא ערך לחיים. מבחינתם צריך למות למען האמונה".

איוב קרא המקיים בשנים האחרונות קשרים עם גורמי אופוזיציה שונים במזרח התיכון ומכיר היטב את המאזנים הדמוגרפיים והאתניים באזור סבור כי רוב מוחלט של האוכלוסייה הסונית אינו שמח בפעילות זו של אנשי דאעש אך פוחדים שם להביע את עמדתם. ברוח זו, הוא מזכיר, נוהגים גם ראשי המדינות המתונות כירדן, סעודיה ומצרים החוששים מהתפשטות התופעה אך גם אינם ממהרים להביע עמדה נחרצת נגדה.

בדבריו מחריף קרא ואומר כי "יתכן שהתופעה תתפשט גם לאירופה. מדובר בקיצוניים מוסלמים בכל מקום בעולם, קיצוניים שכל אחד מהם הוא פצצה מתקתקת". ומה באשר לישראל? גם אצלנו נראה שהתנועה תופסת פופולאריות, "לצערי דגלי דאעש הונפו בישובים ערבים. ניצול הדמוקרטיה הפך לפופלארי בישראל", הוא אומר וקורא לקבע את גבולות הדמוקרטיה "אם לא נעשה כך נמצא שיש לנו כאן נציגות לאל קעידה ולדאעש".

קרא מציין כי באופן יחסי מצבם הכלכלי של ערביי ישראל טוב מאחיהם במדינות ערב וההערכה היא שמציאות כלכלית ירודה היא שמהווה כר פורה להתפתחותן של קבוצות קיצוניות כדוגמת דאעש. משום כך ההערכה היא שמצבם הטוב יחסית של ערביי ישראל לבלום את גלישת התופעה לעבר ישראל אך אין לכך ערובה.

לטעמו של קרא המענה הראוי והנכון לאפשרות של התפשטות דאעש ממזרח הוא שיתוף פעולה עם מדינות מתונות במזרח התיכון, שיתוף פעולה המתבסס על עקרונות שבע מצוות בני נוח המהוות בסיס מוסרי עקרוני שסביבו יכולים להתאגד העולם המערבי והעולם הערבי.

יצוין כי במטה למלחמה בהקצנה הדתית מקדם קרא בימים האחרונים קריאות אל גורמים בעולם הערבי לקבל את עקרונות שבע מצוות בני נוח, מהלך אליו יוצא המטה בגיבויה בין השאר גם של תנועת חב"ד.