פרושאור: קטאר - 'קלאב מד' לטרוריסטים

שגריר ישראל באו"ם במאמר חריף בעיתון ניו יורק טיימס: הדרך היחידה להתקדם היא לבודד את התומך הגדול האחרון של חמאס.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ"ט באב תשע"ד

להפציץ את הארמון. האמיר של קטאר
להפציץ את הארמון. האמיר של קטאר
רויטרס

שגריר ישראל באו"ם, רון פרושאור, פרסם הבוקר (שני) בעיתון האמריקני המוביל "ניו יורק טיימס" מאמר חריף, המסמן את נסיכות הנפט קטאר כגורם המניע את הטרור מעזה.

"בשנים האחרונות, השיח'ים של דוחא, בירת קטאר, תיעלו מאה מיליון דולרים לרצועה עזה. על כל אחת מהמנהרות והרקטות של חמאס אפשר היה לסמן 'מתאפשר באמצעות תרומה מהאמיר של קטאר'", כתב פרושאור.

פרושאור ציין, כי בעבר נקטה קטאר באסטרטגיה של אי משיכת תשומת לב, אך כעת האסטרטגיה השתנתה "היום, ממלכת הנפט הקטנה נחושה בדעתו לקנות את דרכה להגמוניה האזורית, וכמו שחקנים אחרים במזרח התיכון, היא השתמשה בבאי כוח למנף את השפעתה ולערער את יציבות אצל יריביה. באי הכוח שקטאר בחרה הם משטרים רדיקליים וקבוצות קיצוניות".

פרושאור מציין, כי במסגרת האסטרטגיה הזו, קטאר "מוכנה להתעסק עם כל שותף, לא משנה עד כמה הוא נתעב. קטאר סיפקה סיוע כספי ונשק קל לקבוצות המזוהות עם אל קאעידה בסוריה, ובסיס למנהיגים של האחים המוסלמים והטליבאן".

לדבריו, "האמירות גם השתמשה ברשת החדשות אל ג'זירה בערבית להפצת מסרים רדיקליים שליבו פערים עדתיים".

פרושאור הזכיר, כי "התמיכה הגלויה של קטאר באחים המוסלמים הכעיסה את המדינות השכונות לה במפרץ הפרסי. בחודש מרץ, ערב הסעודית, איחוד האמירויות הערבי ובחריין החזירו את שגריריהם מדוחא במחאה", אולם לדבריו, "זה לא עצר את הנסיכות במפרץ הפרסי מלשמש 'קלאב מד' למחבלים".

פרושאור מצטט דיווח מהשבוע שעבר מהעיתון היומי הערבי 'אל חיאת', לפיו קטאר אף איימה לגרש את חאלד משעל אם החמאס יקבל את ההצעות המצריות להפסקת אש לטווח ארוך בעזה. זאת בגלל שדוחא רוצה תפקיד ראשי בכל הסכם הפסקת אש בין חמאס וישראל.

"הגיע הזמן שהעולם יתעורר ויריח את אדי הדלק", הדגיש פרושאור, "החסות המתמשכת של קטאר מבטיחה שלא משנה מה יקרה בסיבוב הלחימה הזה לחמאס, ארגון הטרור יתחמש ויחדש את פעולות האיבה עם ישראל. הדרך היחידה להתקדם היא לבודד את התומך הגדול האחרון של חמאס".

"בהתחשב בשפע הרב של קטאר והשפעה שלה, זה לא נוח למדינות רבות במערב, ובכל זאת הן חייבות להכיר בכך שקטאר הוא לא חלק מהפתרון אלא חלק משמעותי מהבעיה. כדי להביא לרגיעה ממושכת, הדרישה מקטאר צריכה להיות ברורה: להפסיק מימון לחמאס" חתם פרושאור את דבריו.