קרן קטאר על גבי חולצת ברצלונה
קרן קטאר על גבי חולצת ברצלונהרויטרס

המלחמה בדרום ממשיכה וכולם יודעים כי זו שמאפשרת לחמאס להתחמש בטילים ארוכי טווח וגם קצרים, היא קטאר.

שנים רבות, מאז 2003, הייתה קבוצת הכדורגל של ברצלונה נקייה מחסויות ופרסום של חברות מסחריות על גבי חולצות שחקניה. במשך 11 העונות האחרונות, המועדון הקטאלוני פרסם את ארגון "יוניצ"ף" על קדמת חולצותיו, ללא כל תמורה כספית וכלכלית.

לאחרונה החליטו במועדון הקטאלוני, בשל סיבות כלכליות לחרוג ממנהגם ולפרסם על גבי חולצות השחקנים שלהם את חברת התעופה של קטאר. למעשה, זו לא הפעם הראשונה בה ברצלונה וקטאר עושות הסכם ביניהן. 

כבר ב-2010 הבינו במועדון הקטאלוני כי המצב הכלכלי הרווח בעולם לא הולך ומשתפר, ובשביל לעמוד בחוזים הגבוהים לשחקנים ולאנשי המועדון הם חייבים לחרוג ממנהגם ולפרסם חברה מסחרית. סגן הנשיא של ברצלונה לענייני כספים באותם הימים היה חבייאר פאוס שאמר: "הסיטואציה הכלכלית של ברצלונה היא מאוד עדינה. ללא הסכם החסות הזה - נרשום העונה הפסדים. ברצלונה תישאר ברצלונה גם בלעדיו, אבל קטנה יותר וענייה יותר".

מי שזכתה במכרז הייתה "קרן קטאר", קרן שמממנת את פעילותו של החמאס ובראשה עומד השייח' אל-קרדאווי, מכחיש שואה שאף התיר לבצע פיגועי התאבדות נגד יהודים ומשמש כחבר במועצה העליונה של החמאס בדמשק. גובה החסות עמד על סכום אסטרונומי: 165 מיליון יורו בחמש שנות פרסום.

לאחר מאמצים רבים של מדינות רבות בעולם, וביניהן גם ישראל, החליטו במועצת המנהלים של המועדון הספרדי לדחות את ההצעה ולהמשיך לפרסם את יוניצ"ף ללא כל תמורה. אך פה לא תמו היחסים בין קטאר לברצלונה.

שנה לאחר מכן הצליחו הקטארים במשימתם, וזכו לפרסום שמם על חולצותיהם של השחקנים הטובים בעולם. הסכום עמד על 30 מיליון אירו לכל שנה. 

לאחר שנתיים שבהם התנוססה שמה של קרן קטאר על חולצות השחקנים השייכים למועדון הספרדי, החליטו ראשי הקטאלונים בעונה שעברה לפרסם את שמה של חברת התעופה של קטאר - "קטאר איירוויז". 

החתימה של ברצלונה עם הארגון הקטארי כבר אז לוותה בלא מעט ביקורת, לא רק על כך שגם ברצלונה הגדולה נכנעה לכסף הגדול של הגופים המסחריים כדי לשרוד, אלא בעיקר בגלל שבחרה בגוף שהתפרסם ככזה שנועד לגייס כספים לפעולות טרור.

עם פרוץ המלחמה בדרום הארץ והתחמשות החמאס בטילים רבים, הבינו בישראל כי מי שאחראית על התחמשות זו היא לא אחרת מאשר נותנת החסות הראשית של ברצלונה - קטאר.

אוהדים ישראלים רבים של הקבוצה הטובה בעולם הודיעו באתרים החברתיים כי כל עוד קטאר תמשיך לממן את ברצלונה, הם לא יקנו מוצרים של המועדון הקטאלוני, אך אהדתם לקבוצה לא תשתנה.

מי שהרים את הכפפה בימים האחרונים בכל הקשור להסכם הבעייתי בין ברצלונה לקטאר הוא ראש עיריית רמת גן, ישראל זינגר. זינגר כתב בדף הפייסבוק שלו "המלחמה בטרור חייבת להיות בכל החזיתות, אסור לתת לארגוני טרור לנהל את חיינו". בהמשך כתב זינגר "אמש, פניתי לנשיא מועדון קבוצת הכדורגל של ברצלונה, ז'וזפ מריה ברתומיאו, בבקשה לקבל החלטה אמיצה ולהפסיק את חוזה האימוץ עם קטאר - מדינה המממנת טרור".

לדבריו של זינגר, דובר המועדון הספרדי אמר לו כי "ברצלונה מתנגדת נחרצות לטרור, ומנגד הם אוהבים ותומכים במדינת ישראל".

תשובתו של הדובר הקטאלוני לא סיפקה את זינגר, וזה פנה במכתב לשר התיירות עוזי לנדאו בבקשה שיאסור מכירת חבילות בארץ למשחקי ברצלונה.

במכתבו ללנדאו, כתב זינגר "כאשר תושב ישראל נחשד במגע כזה או אחר עם גורם עוין, נחשב הדבר לעבירה חמורה ומחולל הרבה רעש תקשורתי וציבורי. לפי כך על ישראל לאסור את מכירת החבילות למשחקי ברצלונה המוממנת על ידי הקטארים".