'סכנת דאעש – עם שוב הלוחמים לארצותיהם במערב'

יורם שווייצר, חוקר טרור בכיר: סכנת דאעש העיקרית תהיה בשוב אזרחים מערביים שלחמו בשורות הארגון לארצות מוצאם. מומלץ למערב להתעורר.

שמעון כהן , ל' באב תשע"ד

מחבל דאעש בעיראק
מחבל דאעש בעיראק
רויטרס

במאמר שפרסם בימים אלה מנתח ראש תכנית טרור ומלחמה בעצימות נמוכה במכון למחקרי ביטחון לאומי, יורם שוייצר, את מהות הסכנה הגלומה בהתעצמות ארגון דאעש.

שווייצר ששימש כיועץ לאסטרטגיות לוחמה בטרור למשרד ראש הממשלה ולמשרד הביטחון, וכיהן בעברו כראש המחלקה נגד טרור בינלאומי בצה"ל, סבור כי הסיכויים שדאעש יהווה איום של ממש על מדינות כדוגמת ירדן ואיראן קלושים עד אפסיים אך הסכנה בו גלומה במרחב הטרור שהוא מקים הם כשטח מקלט לטרוריסטים מוסלמים והן כהכשרת מחבלים פוטנציאליים שיצאו פעילות בארצות אירופה, המדינות מהם הגיעו ובהן הם אזרחים.

שווייצר קובע כי "פעולותיו הברוטליות של ארגון דאעש בסוריה ובעיראק אינן מהוות חידוש למי שעוקב אחר מעלליו מאז הכריז על הקמתו לפני כשנה וחצי" ואולם באחרונה זוכה הארגון לתשומת לב כמי שמהווה איום של ממש משום שעלה בידו לכבוש אזורים נרחבים בעיראק ואף הצהיר על כוונותיו לכבוש את הבירה בגדאד. "מהלכיו אלו לוו במסעות הרג יוצאי דופן בהיקפם ובאכזריותם, אשר הגיעו בשבועות האחרונים לממדים חדשים עם הטבח ההמוני שביצעו אנשיו במיעוט היזידי, חסר המגן", מזכיר שווייצר.

עם זאת הוא סבור כי סוד כוחו העיקרי של הארגון טמון בראש ובראשונה בחולשת יריביו. הוא מציין כי אנשי הארגון הגיעו להישגים טריטוריאליים רק בעיראק ובאזורים מוגבלים בסוריה. "הדבר נובע מהעובדה שמדובר כיום בשתי מדינות כושלות, אשר השלטון המרכזי בהן סובל מחוסר לגיטימציה בקרב אזרחיהן וחוסר שליטה אפקטיבית בחלקי טריטוריה נרחבים בארצותיהם. הצבא בעיראק כושל ונעדר רוח לחימה, ואילו בסוריה הצבא עסוק בעיקר בשמירה על הישרדות המשטר בערים המרכזיות של המדינה. ריק שלטוני זה מותיר לדאעש חופש פעולה יחסי באזורים ובערי ספר במדינות אלה".

להערכתו ביום בו יפנו אנשי דאעש להעמקת אחיזתם הטריטוריאלית בחלקה הפנימי של עיראק או לפנות לעבר ירדן או טורקיה הרי שהם יתקלו בהתנגדות צבאית משמעותית הרבה יותר שתבלום אותם בנקל.

את עיקר הסכנה בדאעש מוצא שווייצר בכוחו הטרוריסטי של דאעש, כ"ארגון בעל יכולת להזרים כספים ואמצעי לחימה מתקדמים לארגוני טרור הפעילים במזרח התיכון ובעיקר להפוך את הטריטוריה בה הוא שולט, המחברת את מערב עיראק עם צפון ומזרח סוריה, לארץ מקלט חסינה. זו עלולה לשמש בסיס לקידום פעילות חתרנית והפצה של טרור, שעלולים להעמיק את חוסר היציבות באזור".

להערכתו "שטח כזה המצוי בשליטת גורם קיצוני בעל נטיות משיחיות כדאעש, יאפשר לגורמי טרור ג'האדיסטים סלפים מרחבי העולם למצוא בו מחסה, להשתמש בו כנקודת יציאה לפעילות טרור ומקלט – לאחריה. הוא ישמש בסיס לאימונים, לניוד אנשים ואמצעי לחימה אליו וממנו ויהפוך את חלומו של אל-קאעדה מלפני שני עשורים, למציאות מסויטת של העשור הנוכחי".

סכנה נוספת הוא מוצא בהכשרתם של צעירים לפעילויות טרור ברמת אכזריות שטרם נראתה עד כה ואף הופכת את האכזריות של אל קעידה לחיוורת משהו. צעירים אלה שהתקבצו מארצות העולם אל זירת הטרור הדאעשית יהפכו עם שובם לארצות מוצאם לתאי טרור העשויים לפעול בכ עת. "אנשי דאעש חצו קווים אדומים והעלו את רף הברוטאליות הגבוה, שהציגו בעבר אל-קאעדה ושותפיו, לגבהים חדשים. אלה עלולים להפוך לנורמה בעימותים הבאים שצפויים לבוא, לא רק מצד ארגון דאעש אלא גם מצדם של ארגוני טרור נוספים, שסופגים השראה מדרכו, המצטיירת בשלב זה כמצליחה. נוכחותם של אלפי צעירים מוסלמיים מרחבי העולם, בהם אזרחים מערביים באזורי הלחימה בסוריה, הנעים בינה לבין עיראק ומשתתפים במעשי הזוועה המתקיימים בשתי זירות הלחימה האלה, עוברים אינדוקטרינציה וצוברים ניסיון קרבי ומיומנות בלוחמת טרור וגרילה מהווה איום חמור. ניסיון נצבר זה צפוי להיתרגם לפעילות טרור במדינות המוצא שלהם".

לטעמו של שווייצר "לחששות שביטאו לאחרונה מנהיגי בריטניה, ארצות הברית וצרפת מפני יצוא הטרור מאזור המזרח התיכון למדינותיהם יש בסיס עובדתי מוצק. ניתן לשער, כי גם אם תנופתו של ארגון דאעש בעיראק ובסוריה תיבלם, כצפוי, על ידי כוחות חזקים ומאורגנים ממנו, תופעת הג'האד העולמי, שמבטאיה העיקריים עד כה היו אל-קאעדה ושותפיו ועתה – דאעש ושותפיה, צפויה לזכות לתגבור מצדו של דור חדש של שוחרי ג'האד. אלה מבקשים לנסות ולחדש את מערכת הטרור הבינלאומי שנבלמה במידה רבה בעשור ורבע שחלפו מאז מתקפת הטרור בארצות הברית. כמעט בלתי נמנע שאלפי הצעירים ממדינות המערב, הנוטלים חלק בלחימה בסוריה ועיראק, יחזרו למדינות המוצא שלהם ויפיצו את האינדוקטרינציה הג'האדסיטית סלפית המיליטנטית, שספגו במהלך לחימתם. הם יבקשו לממש את הניסיון הקרבי שצברו בפיגועי טרור בתוך ערי המערב, בין אם כחלק מארגון דאעש או אל-קאעדה ובין אם בהקמת רשתות טרור עצמאיות או אפילו כזאבים בודדים".

את דבריו חותם שווייצר בהמלצה לקואליציה הבינלאומית הרחבה, זו שנזעקה לפעול נגד הטרור של אל-קאעדה ושותפיו באיחור רב – רק לאחר מהלומת פיגועי ה-11 בספטמבר 2001 – "להתעורר בזמן ולשוב לפעול, כדי לבלום את תופעת דאעש בעודה באיבה בטרם תידרש לעשות זאת תחת איימי הטרור בלב עריה".