הכתובת שריססו לכאורה הנערים
הכתובת שריססו לכאורה הנערים דוברות משטרת ש''י

בלשים של המחלקה לפשיעה יהודית במשטרת ש"י פשטו הבוקר (שני) על בתיהם של 4 נערים ועצרו אותם.

הנערים, קטינים כבני 16 ו-17 תושבי אזור בנימין וערד נעצרו באמצעות צו מעצר שהוצא לפני כשבוע ימים ובבתיהם של חלק מהעצורים אף נערך חיפוש.

הנערים, אשר נלקחו לחקירה ביחידה המרכזית של מחוז ש"י, נחקרו בחשד למעורבות בהצתת דוכן קפה בכפר הערבי דורא אל קרא הסמוך לבית אל ביום ראשון לפני כשבוע. הארבעה מכחישים כל קשר לאירוע.

בארגון "חננו" מציינים כי יום לפני הצתת דוכן הקפה בכפר, הוצת ע"י ערבים ונשרף כליל מבנה במאחז "מעלה הארבעה" הסמוך. ב"חננו" אומרים כי ככל הידוע לא נעצרו ערבים בחשד להצתת המבנה במאחז.

בשעות הצהרים הובאו ארבעת הנערים לדיון בבית משפט השלום בירושלים, שם ביקשה המשטרה להאריך את מעצרם בחמישה ימים. עורך דינם של הנערים ארז בר צבי טען בדיון כי יש לשחררם, וזאת בין השאר בעקבות הזמן הרב שעבר בין תאריך הוצאת צו המעצר לבין ביצוע המעצר, דבר שמעיד כי גם במשטרה מבינים שהנערים אינם כה "מסוכנים".

כמו כן, עו"ד בר צבי שמייצג את הנערים מטעם "חננו", העלה מספר טענות על הפרת זכויות קטינים ביניהן סירוב המשטרה לנוכחות של הורי הנערים בחקירה כמתחייב בחוק בעניינם של קטינים.

בדיון מסר נציג המשטרה כי במקום ההצתה בכפר רוססה גם כתובת גרפיטי. לשאלת עו"ד בר צבי מה תוכנה של כתובת הגרפיטי סירב נציג המשטרה לענות ומסר כי חשיפת פרט זה ישבש את החקירה. ב"חננו" תמהים על תשובתו של החוקר שכן כבר בשעות הבוקר הוציא דובר מחוז ש"י של המשטרה הודעה מפורטת על המעצר ואף צירף להודעתו תמונות מזירת האירוע ובהן תמונה של כתובת הגרפיטי.

השופטת מיכל שרביט לא נענתה לבקשת המשטרה במלואה והאריכה את מעצרם עד יום רביעי.

"שוב אנו עדים כי אירוע הצתה שבוצע בידי ערבים כלפי יהודים כמעט ואינו נחקר, ומנגד אירוע הנחשד כתגובה של יהודים נחקר ע"י יחידות עתירות משאבים, כוח אדם ומוטיבציה, שאזרחי ישראל לא זוכים לראות אותם מופעלים כלפי הטרור הרצחני האמיתי", נמסר בתגובה מ''חננו''. "לצערנו משטרת ישראל מייצרת בהתנהלותה מסרים של אנרכיה שאין לדעת כמה יהודים עוד יפגעו ממנה".