שלושת החטופים
שלושת החטופים באדיבות המשפחות

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה היום (שלישי) לבית משפט השלום בעיר כתב אישום נגד וואיל כראמה, תושב עאנתא החדשה שבירושלים, בגין שיבוש מהלכי משפט ומתן מקלט למחבל חוסאם קוואסמה שהיה שותף לביצוע פיגוע חטיפת ורציחת שלושת הנערים הי"ד.

על פי כתב האישום, עם מציאת גופותיהם של אייל, גיל-עד ונפתלי בשטח שבבעלותו של קוואסמה בחלחול הוא החל להימלט מכוחות הביטחון.

כראמה הוא בן דודו של קוואסמה. מתוקף היכרותם ידע כראמה כי קוואסמה הינו פעיל חמאס. בתחילת חודש יולי הגיע קוואסמה יחד עם אחיו חסן לביתו של כראמה בענאתה החדשה. קוואסמה, שכרגיל עוטה זקן, הגיע לענאתה כשראשו וזקנו מגולחים. הוא ביקש ללון אצל כראמה לנוכח פעילות צה"ל בחברון וביצוע מעצרים רבים.

קוואסמה סיפר לבן דודו כי גופותיהם של שלושת הנערים היהודים שנחטפו נמצאו בקרקע אשר בבעלותו, והסביר כי הוא נמלט מהרשות הפלסטינית, שכן הוא חושש שמא הם רוצים להתנכל לו על רקע מציאת הגופות בשטחו, וכן על רקע השתייכותו לחמאס.

לנוכח כל אלה, ביקש קוואסמה להמשיך וללון בביתו של כראמה והוא נעתר לבקשתו, תוך שהוא מודע לכך שהוא נותן מקלט לפעיל חמאס, שהיה באותה עת מבוקש על ידי הרשויות ונמלט מפניהן.      

חוסאם קוואסמה הסתתר בביתו של כראמה עד ל-11 ביולי לפנות בוקר, אז הגיעו כוחות הביטחון לבית ועצרו את קוואסמה. ביום שני בשבוע שעבר הרסו כוחות צה''ל את ביתו בחברון.

מעצר חוסאם קוואסמה

בסוף השבוע הודה מנהיג החמאס חאלד משעל כי מחבלי הארגון אחראים לחטיפתם ורציחתם של גיל-עד, אייל ונפתלי לפני כחודשיים בגוש עציון. "חברי הארגון שלא נמנים עם ההנהגה הפוליטית אחראים למעשה", אמר משעל בריאיון ל"יאהו" בקטאר.

מנהיג ארגון הטרור הדגיש כי החטיפה לא תואמה מראש עם ההנהגה המדינית של חמאס, בראשה הוא עומד. "רצח הנערים הוא פעולה לגיטימית נגד הכיבוש הבלתי חוקי שמבצעת ישראל. לא עודכנו בנוגע לביצוע הפעולה מראש, אבל אנחנו מבינים שהאנשים שביצעו אותה חשו מתוסכלים תחת עול הכיבוש והדיכוי, ולכן הם החליטו לעשות זאת''.

ראשי החמאס, הסביר משעל, עודכנו על החטיפה מכלי התקשורת בישראל. "ההנהגה המדינית של חמאס לא היתה מודעת לפרטי החטיפה, למדנו אודותיהם בהמשך", הוא טען והוסיף כי רצח הנערים היה מעשה לגיטימי. "ההתנגדות היא זכותם הלגיטימית של הפלסטינים".