"הקשר בין התורה לא"י - נצחי"

נשיא המדינה ריבלין, סגן השר אלי בן דהן, וזקן רבני הציונות הדתית הרב חיים דרוקמן רקדו סביב ספרי התורה שניצלו במאורעות תרפ"ט.

אלירן אהרון , ל' באב תשע"ד

בטקס חגיגי שנערך הערב בבית הרב קוק בירושלים הוכנסו שני ספרי תורה שניצלו ממאורעות תרפ״ט ושוקמו לאחר תהליך ארוך.

סגן השר לשירותי דת הרב אלי בן דהן שהנחה את משרדו לסייע בתהליך שיקום והכשרת ספרי התורה אמר הערב כי ספרי התורה האלה מעידים כאלף עדים שעם ישראל הוא עם הנצח. "עם הנצח מכריז כאן היום כי אנחנו נשארים כאן לעולם ועד".

סגן השר הוסיף בהתייחסות להפסקת האש, כי "הערבים ממאורעות תרפ״ט נשארו אותם ערבים, היהודים נשארו אותם יהודים ורק אמצעי הרצח התחלפו בטילים ובמנהרות. לשמחתנו הרוח היהודית והאמונה בחיים רק התעצמה וגדלה".

ספרי התורה ניצלו מבין החרבות ומן השריפה הגדולה בחברון בפרעות תרפ"ט וניתנו לרב קוק. לאחר 85 שנים, בהם הספרים שכבו בארון, החליטו משפחת סלוק ושאיוב בסיוע המשרד לשירותי דת, לשקם את הספרים ולהכשירם לקריאה ותפילה.

"המעמד היה מרגש כבכל הכנסת ספר תורה, רק שהפעם היה לדבר גם מימד היסטורי ומרומם אחרי עשייה מאומצת של קרוב לשנה בה עמלנו על חידוש הספרים", אמר ראש ישיבת ההסדר בראשון לציון, הרב שלמה לוי, שהיה לו חלק חשוב בחידוש הספרים. 

זקן רבני הציונות הדתית הרב חיים דרוקמן אמר הערב כי "התורה היא נצחית, ארץ ישראל היא נצחית והקשר ביניהם הוא נצחי".

הרב התייחס למצב ואמר, כי "אין בעל הנס מכיר בניסו, אנחנו לא מבינים כמה ניסים הקדוש ברוך עושה לנו. בעזרת השם אנחנו נבנה ונתקדם כפי שאמר הנשיא, ובעזרת השם נבנה את מדינת ישראל בחומר וברוח לקראת כי מציון תצא תורה".

באירוע השתתפו גם מועמד הציונות הדתית לרבנות ירושלים הרב אריה שטרן ושר המשפטים לשעבר יעקב נאמן.