החשבון של ההתנתקות

תחת הכותרת "מגיע להם" פרסם השבוע אתר 'סרוגים' ביקורת על תושבי הקיבוץ נחל עוז, שממשיכים לתמוך בהתנתקות.

תגיות: בשבע 608
עדי גרסיאל , ב' באלול תשע"ד

גירוש פינוי גוש קטיף התנתקות
גירוש פינוי גוש קטיף התנתקות
פלאש 90

תחת הכותרת "מגיע להם" פרסם השבוע אתר 'סרוגים' ביקורת על תושבי הקיבוץ נחל עוז, ששכלו את דניאל טרגרמן הי"ד ושממשיכים לתמוך בהתנתקות. בעקבות הסערה שהתחוללה פרסם האתר התנצלות: "המילים 'מגיע להם' לא היו במקום. הן התווספו כדי להביע איזו תחושה, של כעס, של זעם, של זעקה... לא ביקשנו להצדיק רצח של יהודים, ולעולם לא נאחל לאף יהודי להירצח חס וחלילה".

ההתנצלות במקומה. אך כך גם הביקורת על מי שלא רק שאינם מביעים חרטה על תמיכתם בהתנתקות, אלא ממשיכים גם עכשיו להטיף נגד המתנחלים. כך למשל מתחו השבוע ב‑ynet "גורמי ביטחון אזרחיים מעוטף עזה" ביקורת על ההחלטה לקצץ באחזקת הרכבים הממוגנים שלהם: "אין לנו את הלובי שיש בכנסת למתנחלים וככה זה נראה".

גם יואל מרשק, רכז המשימות המיתולוגי של התנועה הקיבוצית, העלה לפני כמה חודשים באתר הקיבוצי 'שווים' זיכרונות מפגישותיו עם אריאל שרון: "ערב ההתנתקות קיבלתי טלפון מעוזי קרן (קיבוץ עין גב), עוזרו המסור של אריק לנושא ההתיישבות, שביקש כי אקח אחריות על פירוק החממות מגוש קטיף לתוך הארץ בעזרת מתנדבים שאגייס. מיד נרתמתי למשימה... בתום המבצע הזמין אותי שר החקלאות והודה בשם ראש הממשלה על הסיוע הענק ותרומתה של התנועה הקיבוצית בהתנתקות".

ואילו אורי הייטנר ליקט מכתבה שפורסמה ב'ידיעות אחרונות' ערב הגירוש כמה ביטויים שהשמיעו חברים בקיבוץ נחל עוז כלפי שכניהם מהגוש: "אני לא אוהב אותם. הם מפונקים. חושבים שמגיע להם הכול", "בכל פעם שהיה פיגוע, והוחלט להיכנס פנימה, טנקים דרסו שדות מעובדים, הרסו צינורות השקייה, חיבלו בשטחים ובחממות... אתה יכול לחשוב שמדובר בפתח תקווה ולא באיזו התנחלות קטנה, מבודדת".

קצפם של אנשי נחל עוז, אגב, יצא אז על הכוונה להפקיע אדמות של הקיבוץ לטובת חממות של חקלאים מעקורי הגוש. יו"ר הנהלת הקיבוץ הכריז: "אנחנו שוחרי שלום, אבל כאן תהיה מלחמה. על הפרנסה, על הלחם... על גופותינו יוציאו אותנו מהאדמות הללו בשביל המתנחלים".

באותם ימים גם התפרסמה ב'דה-מרקר' כתבה שכותרתה מעלה חיוך מר: "הנגב מתכונן ל'פריחת התנתקות' בצימרים, בחדרי אוכל ובפאבים בקיבוצים".

כדי לא להיות קטנוניים, נחסוך מכם את הסיפור על הפינוקים שארגנו קיבוצי הסביבה לחיילים המגרשים ("אמרה לי חיילת אחת: 'רק אתמול צעקו לי 'נאצית' בצומת - ועכשיו המלאכים מבארי עושים לנו על האש'").

לא נדבר על מידה כנגד מידה, כי אין אנו עושים את חשבונותיו של הקב"ה. נזכיר רק שחודש אלול כבר כאן. יש מספיק זמן – אפילו למי שגר ביישוב נטול בתי כנסת - לעשות חשבון נפש.