המגנטים שהוצאו מקיבתה של הפעוטה
המגנטים שהוצאו מקיבתה של הפעוטה דוברות מרכז שניידר

בפעם השנייה בתוך חודש, הוזעקו מומחי מרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת הכללית לשלוף מגנטים שנבלעו על ידי פעוט

השבוע הגיעה לבית החולים פעוטה בת שנתיים וחצי, שבלעה שרשרת של ארבעה מגנטים חזקים שנצמדו זה לזה ו"נתקעו" במעי הגס. מכיוון שהפעוטה הגיעה לבית החולים כיממה לאחר שבלעה את המגנטים, נאלצו הרופאים לשלוף את המגנטים באמצעות קולונסקופיה.

לאחר מכן, אושפזה הפעוטה להשגחה במחלקת ילדים, עד לשחרורה הביתה. פעולת הוצאת המגנטים הייתה דחופה ביותר, משום שתוארו בספרות מקרים בהם המגנטים שיצאו מהקיבה "תפסו" לולאת מעי וגרמו לנקב בדופן המעי הגורם לזיהום בטני קשה ואף מוות.

לפני כחודש הגיע למרכז שניידר פעוט בן שנתיים שבלע ארבעה מגנטים צמודים אחד לשני. בדיקת הגסטרוסקופיה גילתה את המגנטים בהמשך התריסריון, בקצה טווח ההגעה של האנדוסקופ. בפעולה עדינה שלפו הרופאים את שרשרת המגנטים, אשר נמשכה לקיבה ומשם הוצאה בשלמותה. לאחר הוצאת המגנטים וההתאוששות מההרדמה, שוחרר הילד בבריאות שלמה מבית החולים, ללא צורך בניתוח.

יצוין כי הסכנה הטמונה בבליעה של מספר מגנטים היא שהכוח המגנטי ימשוך את החלקים השונים בין שתי לולאות מעי ש"יתפסו" ביניהן. במקרה כזה נפגעת אספקת הדם ללולאת המעי המעורבת, ועלול להתפתח נמק ולהביא אף להתנקבות של המעי. מצב זה גורם לזיהום חריף בחלל הבטן ולצורך בהתערבות ניתוחית דחופה הכוללת כריתה של החלק בו התפתח הנמק.

מומחי מרכז שניידר לרפואת ילדים חוזרים ומזהירים את ההורים להרחיק מגנטים אלו מילדים קטנים, ובכל מקרה של חשד לבליעה, להגיע באופן מיידי לבית החולים.