יש סיכוי לביטול 'מע"מ אפס'?

לחץ כבד מופעל על שר האוצר לחזור בו מהתכנית להענקת פטור ממע"מ לרוכשי דירות, על רקע העלויות הגבוהות של "צוק איתן".

ניר הר זהב , ז' באלול תשע"ד

יש סיכוי לביטול 'מע"מ אפס'?-ערוץ 7
יאיר לפיד
פלאש 90

על רקע סיום מבצע ''צוק איתן'' והעלויות הגבוהות של המבצע הצבאי לצד התכניות לחיזוק עוטף עזה ויישובי הדרום, מופעל לחץ כבד על שר האוצר יאיר לפיד לבטל את תכנית 'מע"מ אפס' שיזם בשל עלותה הגבוהה ובכך לייתר את הצורך בקיצוץ למשרדי הממשלה.

התנועה לאיכות השלטון פנתה לשר האוצר באמצעות מנכ"ל התנועה, אלי סולם, בבקשה לבחון מחדש את חוק מע"מ אפס בעקבות המציאות המשתנה בימים שלאחר הלחימה ב"צוק איתן".

"מתבקשת שקילה מחודשת ומדוקדקת של הצורך בהמשך הנעת ההליכים האמורים לקידום חוק 'מע"מ אפס'", אומרים בתנועה. ''נדמה כי המציאות השונה שלאחר המערכה, על שלל רבדיה ומורכבותה, שייתכן שטרם התבהרה עד תום, מחייבת בחינה מחודשת של ההליכים האמורים''.

חבר הכנסת משה גפני טען כי לפיד פועל באופן מעוות, כשמצד אחד מקדם הענקת פטור מע''מ ומצד שני הוביל קיצוץ רוחבי בכל משרדי הממשלה. "בשעה שהוא פוגע במעמד הביניים והשכבות החלשות בכל השירותים החברתיים באמצעות הקיצוץ הרוחבי הדורסני בכל משרדי הממשלה, כולל בתחבורה, חינוך, השכלה גבוהה, בריאות ושיכון ושאר השירותים החיוניים, ובאותה עת נלחם שר האוצר להביא עוד השבוע את חוק המע"מ אפס שיעלה לקופת המדינה 2.4 מליארד שקל כאשר אפילו לדברי לפיד - מדובר בקבוצה קטנה שתשתמש בחוק, כאשר כל הכלכלנים בישראל ובעולם קבעו שמשובר בחוק רע שיגרום למחירי הדיור לעלות".

מי שעוד הזהירה מתכנית הדיור של לפיד היא נגידת בנק ישראל קרנית פלוג. בדיון בוועדת הכספים אמרה פלוג כי "הייתי שמחה שהצעד הזה יצליח אבל אני חושבת שהסיכוי להצלחתו לא גבוה. היישום שלו מורכב מאוד ויש סכנה שהוא יביא להסדרים לא פורמלים בין קבלנים לרוכשים ותשלומים לא ידווחו".

השר לפיד, כך נראה, נחוש להעביר את החוק בכל מחיר. "כמו השוויון בנטל שכולם אמרו שלא יעבור - גם מע''מ אפס יעבור". שר האוצר הדגיש כי מדובר במהפכה גדולה עבור מעמד הביניים הישראלי.

יו"ר ועדת הכספים שמנהל את הדיונים על החוק מסייע ללפיד להעבירו למרות שהוא עצמו אינו בטוח בנחיצותו. "אני לא בטוח שהחוק הוא טוב, אבל הממשלה החליטה שהיא הולכת עליו, אז אני צריך למלא את החלק שלי", אמר.