כשחי"ר וחיל הים נפגשים בשולחן שבת

סגן סילברמן מאלון שבות חותם קורס חובלים ומספר על הקורס, על 'צוק איתן' ועל המפגשים הקרביים עם אחיו החי"רניקים. מניו ג'רזי לצה"ל.

שמעון כהן , ז' באלול תשע"ד

סיום קורס חובלים
סיום קורס חובלים
דובר צה"ל

היום (שלישי) בערב צפוי להערך בבסיס חיל הים בחיפה טקס סיום קורס חובלים. אחד הלוחמים הצפויים לעמוד היום על רחבת הטקסים הוא סגן נריה סילברמן, המסיים את הקורס במגמת אלקטרוניקה.

נריה בן 21, תושב אלון שבות, התגייס לקורס החובלים בשנת 2012 לאחר שנה וחצי בישיבת ההסדר 'הר עציון'. לנריה שלושה אחים ואחות. נריה נולד בניו ג'רזי, ארה"ב. הוא בן לזוג הורים אמריקאים ציוניים שגדלו והתחנכו בארה"ב בתנועת בני עקיבא. הוריו חלמו לעלות לארץ, ומימשו את החלום בשנת 1997 כאשר עלו ארצה עם חמשת ילדיהם.

לנריה שני אחים גדולים ששירתו ביחידות מובחרות והשתתפו במלחמות ישראל- האח הבכור שירת במגלן ולחם במלחמת לבנון השנייה. אחיו השני שירת בסיירת אגוז, תחילה כלוחם ובהמשך כקצין כושר, ולחם במבצע "עמוד ענן". גם אחיו הצעיר של נריה בחר בשירות קרבי והוא כרגע בקורס צניחה, בגדוד 890 של צנחנים.

בעקבות שני אחיו הגדולים ביקש נריה להתגייס גם הוא לאחת מסיירות החי"ר. בסיום יום הסיירות נאמר לו כי הוא מיועד להגיע לקורס חובלים. "רק לאחר כמה חודשים בקורס התחלתי להבין מה זה ים. לא היה לי הרבה קשר לתחום הזה לפני כן. למדתי על הפלגות, ניווטים, רוחות, ימאות בסיסית. התחלתי להבין באמת מה זה קורס חובלים, מה זה סטי"ל ומה זה חיל הים. לפני כן שמעתי כמה זה קשה ומאתגר אבל הכול היה בגדר סיסמאות", הוא מספר ומוסיף כי "במהלך הקורס הארוך חווה אתגרים רבים – אתגר לימודי ופיזי, בקורס החובלים ישנן דרישות גבוהות ונדרשה בו המון משמעת עצמית".

במהלך הקורס נריה השתתף בפעילויות מבצעיות, יצא להפלגות עם ספינות במטרה ללמוד על השהייה בספינה, ללמוד על הספינה עצמה ועל שגרת החיים בה כמו גם על החיים כחלק מצוות.

לפני סיום הקורס השתתף נריה גם במבצע "צוק איתן" בפעילות מבצעית של הסטי"לים בחופי עזה. "היה קצת מוזר לצאת לפעילות מבצעית במהלך הקורס, אבל זה קרה לקראת סוף הקורס כך שבאנו מוכנים וצברנו ניסיון. שטנו בחופי עזה במהלך כל הלחימה ולקחנו חלק פעיל, חיל הים לקח חלק משמעותי במבצע והביא הישגים מאוד מכובדים".

על הקשר עם אחיו מספר נריה :"מבחינה צבאית אין הרבה שפה משותפת בין חי"ר וחיל הים, אבל אני והאחים אוהבים לצחוק ביחד על ההבדלים בינינו, בין לחימת חי"ר לבין תנאי ים. אני אוהב לצחוק עליהם שאם היו עולים על ספינה בטח היו מקבלים מחלת ים. אבל בסופו של דבר למרות שחיל הים יותר משפחתי ושונה מהחי"ר – הפיקוד הוא פיקוד ולשני האחים שלי יש הרבה ניסיון. יצא לי להתייעץ איתם ויש להם הרבה מה לתת. ניסיון של 3 שנים בצבא שיש להם זה דבר שלא בא ברגל".

נריה מספר שהבחירה של כל האחים בשירות קרבי ומשמעותי נבעה בעיקר מהחינוך שקיבלו בבית הוריהם. לטקס היום יגיעו כל האחים של נריה, יחד עם שני הוריו הגאים. "ההורים תמכו בי ובאחים שלי לאורך כל הדרך, ההורים שלנו גאים בכל אחד ואחד מאיתנו וזה היה החלום שלהם. הם תמיד הגיעו לכל הצניחות, האירועים והטקסים של כולנו. הם מאוד מתרגשים לקראת הטקס היום".